از من بپرس (قسمت سیزدهم) : پاسخ به ۱۷ سؤال مالیاتی شما

سوالات این قسمت:

 • سوال اول
  بنده شرکتی ثبت کرده ام که برای اجرای مقدمات شروع فعالیت نیاز به اخذ کد اقتصادی دارم اما فعالیت اقتصادی زیادی طی یکسال آتی ندارم. آدرس و کد پستی که برای ثبت شرکت معرفی کردم مربوط به منزل یکی از دوستانم هست که بدون اجاره نامه ساکن آن هستم. برای دریافت کد اقتصادی آیا میتوانم همین آدرس و کدپستی را اظهار نمایم؟ در صورت قبول این کدپستی توسط دارایی چه عواقبی برای صاحب ملک ممکن است داشته باشد؟
 • سوال دوم
  سلام در سال ۹۰ شرکتم رو که هیچ فعالیتی نداشت منحل و اظهارنامه انحلال هم به دارایی دادم الان بعد از ۷ سال شرکت ما شامل تبصره ۴ ماده ۱۸۶ شده و غیرفعال مالیاتی ذکر شده و نه منحل چکار باید بکنیم برای اصلاح؟
 • سوال سوم
  بنده مالک یک مغازه تجاری می باشم و برگ تشخیص مالیات مستغلات به بنده ابلاغ شده ولی متأسفانه نسبت به آن در فرصت مقرر ۳۰ روزه اعتراض نکرده ام و مبلغ اجاره سالیانه که در در برگ تشخیص بر اساس دفترچه معاملاتی قید شده است بیش از مبلغ اجاره دریافتی سالیانه بنده است و بنده هم اجاره خط بنگاه را در دست دارم شیوه اعتراض به مبلغ تشخیص چگونه است و چقدر زمان می برد؟
 • سوال چهارم
  بنده مالک یک مغازه تجاری می باشم و برگ تشخیص مالیات مستغلات به بنده ابلاغ شده ولی متأسفانه نسبت به آن در فرصت مقرر ۳۰ روزه اعتراض نکرده ام و مبلغ اجاره سالیانه که در در برگ تشخیص بر اساس دفترچه معاملاتی قید شده است بیش از مبلغ اجاره دریافتی سالیانه بنده است و بنده هم اجاره خط بنگاه را در دست دارم شیوه اعتراض به مبلغ تشخیص چگونه است و چقدر زمان می برد؟
 • سوال پنجم
  چند سال بعد از فوت پدرم ، پدربزرگ و مادربزرگم از دنیا رفتند و طبق قانون از پدرم به آنها ارث رسید. پدربزرگم از زن دوم خود چند فرزند ناتنی و مادر بزرگم از شوهر اولش یک فرزند ناتنی دارد. از سال ۱۳۸۹ مغازه ارثیه پدرم را به اجاره داده ایم. مالیات اجاره سالهای ۱۳۸۹ تا ۱۳۹۷ به نام من و مادرم و پدربزرگ و مادربزرگ صادر شده است (یعنی برای افراد فوت شده برگ مالیات صادر شده است). چطور میتوانم از دارائی بخواهم تا مجددا برگه مالیات این ۹ سال را مجددا محاسبه و به نام من و مادرم و وراث پدربزرگ و مادربزرگم صادر شود تا معافیت مالیاتی هر کدام باعث کاهش مبلغ مالیات متعلقه گردد.
 • سوال ششم
  من یک شرکت مسولیت محدود دارم که یک فاکتور فروش کالا (سوییچ شبکه) رد کردم با کد اقتصادی شرکت. میزان ۹ درصد مالیات ارزش افزوده گرفتم. آیا مالیات دیگری شامل من میشود؟
 • سوال هفتم
  در خصوص قرارداد پیمانکاران ایاب و ذهاب که موضوع پیمان آنها ارائه خدمات ایاب و ذهاب جهت کارکنان بصورت سرویس می باشد و خود راننده هم مجری پیمان می باشد می خواستم بدونم آیا از کارکرد ماهیانه آنها بایستی مالیات کم شود؟ و اگر جواب مثبت می باشد میزان مالیات مکسوره چقدر می باشد؟
 • سوال هشتم
  من قصد دارم یه گروه تایپ تلگرامی راه اندازی کنم.تصویر متن رو از طریق تلگرام دریافت می کنیم و بعد از تایپ فایل رو میفرستیم. یه همچین مشاغل کوچکی هم باید مالیات بدن؟ چه طوری؟
 • سوال نهم
  ما یه شرکت پیمانکاری هستیم که در منطقه آزاد اروند فعالیت ساخت محوطه داریم و معاف از مالیات ارزش افزوده و عملکرد ضریب صفر داریم .سوالم اینه آیا بابت خریدهامون که ارزش افزوده پرداخت میشه راهی هست جهت استرداد و یا راهی هست واسه اینکه فروشنده ها از ما ارزش افزوده نگیرن؟
 • سوال دهم
  من شرکت خدمات سمپاشی هستم سوالم این است که اولاً فاکتورهای خدمات و فروش مواد در بحث مالیات از هم جدا میشوند یا اینکه سرجمع محاسبه می شود؟ دوم اینکه معافیت شامل شرکت میشود.
 • سوال یازدهم
  ملکی اداری خریدم که مالک قبل از سال ٨٣ اظهار نامه و مالیات پرداخت نکرده و حالا که قرار است هزینه های مالیاتیش را بپردازم برای سند زدن  ۵ قرارداد اجاره برای این سالها ارایه کردند به اداره مالیات تا سرقفلی بیشتری و مالیات بر اجاره بیشتری بپردازم حال من چه قدامی برای معافیت یا کاهش حد اکثری مالیات میتونم انجام بدم. خواهش میکنم راهنماییم کنید.
 • سوال دوازدهم
  آیا مالیات مربوط به پاداش تولید باید جداگانه حساب شود و یا باید با حقوق اون ماه جمع شده و مالیات به طور کلی کسر شود؟
 • سوال سیزدهم
  انتقال پرونده مالیاتی از تهران به شهرستان به چه نحوی انجام میشه ؟ و اینکه این مسئله رو چه جوری میشه پیگیری کرد؟
 • سوال چهاردهم
  شرکت ما ی شرکت پیمانکاریه.کارفرما برای زمستان ۹۲ و بهار و تابستان ۹۳ با شناسه ملی شرکت ما برای دوتا از شرکتهای پیمانکاری دیگه کارکرد در سامانه صورت معاملات فصلی رد کرده اند.و الان از طرف دارایی برای سال ۹۲ متمم از بابت این کارکرد ها ارسال شده برای سال ۹۳ هم حتما میاد. با مراجعات و پیگیری های متعدد به راهن فرمودن باید دارایی نامه کتبی بابت حذف این کارکردها برای ما ارسال کند تا ماهم حذف کنیم که دارایی هم همچین نامه ای به راهن نمیفرسد. لطف میکنید راهنمایی بفرمائید ما از چه طریقی اقدام کنیم؟
 • سوال پانزدهم
  طَی سالهای فعالیت شرکت بدلیل نداشتن دفتر مالیات بصورت علی الرأس برایتان محاسبه شده است. اکنون مجددا برای همان سالها مالیات حقوق پرسنل را بهمراه جرایم عدم ارایه لیست مطالبه کرده اند . با توجه به اینکه لیست بیمه حقوق پرسنل ما مطابق قرارداد در لیست بیمه کارفرما به اداره تامین اجتماعی رد شده است و تمامی پرسنل ما با حقوق معاف از پرداخت مالیات در لیست بیمه بوده اند . با این توصیف و علی الرأس شدن ما آیا ما مکلف به پرداخت مالیات مطالبه شده برای حقوق و دستمزد هستیم.
 • سوال شانزدهم
  مالیات بر درآمد مستقیم برای گروه ۳ حقیقی چند درصد هست ؟ و اینکه این درصد از سود دریافت میشه یا فروش یا درآمد ؟
 • سوال هفدهم
  بنده چندین وبسایت دارم که فعال هستند ولی فروشی ندارند و حال که بحث مالیات پیش آمده است قصد غیرفعالسازی وبسایت ها را دارم.
  سوال اینجاست که برای اعلام غیرفعال شدن وبسایت ها دقیقا به چه مرجعی باید مراجعه کنم و چه مراحلی را به همراه چه مدارکی (مبنی بر کار نکردن وبسایت در این مدت) ارائه دهم ؟
  لطفا پاسخ به سوالات را با درنظر گرفتن این دو مورد ارائه فرمائید:
  ۱. حساب بانکی اعلام شده برای درگاه ها با حساب معمول خودم یکسان است و قاعدتا گردش حساب هم دارد.
  ۲. یکی از وبسایت ها برای یک کسب و کار آفلاین طراحی و راه اندازی شده است و فقط شماره تماس از کاربران دریافت میشود تا بصورت آفلاین تماس تلفنی با ایشان (و نهایتا فروش “خدمات” (برش لیزری و ماکت سازی)) صورت پذیرد. در این صورت چگونه میتوان ثابت کرد که حتی به افرادی که شماره تماس هم در این سایت وارد کرده اند در نهایت فروشی انجام نشده است؟ (و اینکه حرف ما مورد قبول واقع خواهد شد؟)
قسمت سیزدهم
فرشید رستگار
۰:۰:۰ | ۰:۰:۰
از من بپرس

من فرشید رستگار در قسمت بعدی از من بپرس، به سؤالات شما پاسخ خواهم داد.

لطفاً سؤالات خود را در پایین همین پست، درج نمایید.

2 دیدگاه برای “از من بپرس (قسمت سیزدهم) : پاسخ به ۱۷ سؤال مالیاتی شما

 1. khoshbin گفته:

  با سلام و احترام و با تشکر از سایت ارزشمند شما
  محتوایی که در سایت آقای مالیات هست با تلگرام آقای مالیات یکی هست ؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *