از من بپرس (قسمت سیزدهم) : پاسخ به ۱۷ سؤال مالیاتی شما

قسمت سیزدهم از من بپرس

فهرست مطالب:

سؤال اول : شخصی شرکتی ثبت کرده است که برای اجرای مقدمات شروع فعالیت نیاز به اخذ کد اقتصادی دارد اما فعالیت اقتصادی زیادی طی یکسال آتی نداشته است. آدرس و کد پستی که برای ثبت شرکت معرفی کرده مربوط به منزل یکی از آشنایان بوده که بدون اجاره نامه ساکن آن می‌باشد. برای دریافت کد اقتصادی آیا میتوان همین آدرس و کدپستی را اظهار نمود؟ در صورت قبول این کدپستی توسط دارایی چه عواقبی برای صاحب ملک ممکن است داشته باشد؟

  • پاسخ : در حال حاضر فقط اجاره‌نامه‌هایی که کاربری اداری دارند مورد قبول دارایی قرار می‌گیرند. در ارتباط با این سؤال هم اگر اجاره‌نامه این شخص به طور استثنا مورد قبول دارایی قرار بگیرد، صاحب ملک باید پرونده مالیاتی تشکیل بدهد و مالیات اجاره خود را بپردازد.
  • پاسخ : مطابق ماده ۱۱ قانون ارزش افزوده : تاریخ تعلق مالیات در مورد عرضه کالا، تاریخ صورتحساب، تاریخ تحویل کالا یا تاریخ تحقق معامله هر کدام که زودتر باشد.
  • پاسخ : در ابتدا باید مشخص شود که این مالیات متعلق به چه زمانی بوده است. اگر مربوط به زمانی بوده که پدربزرگ و مادربزگ این شخص در قید حیات بوده‌اند پس دارایی درست عمل کرده است اما اگر مربوط به زمانی باشد که پدربزرگ و مادربزگ فوت شده بودند باید به حوزه مالیاتی رجوع کرد و با ارئه گواهی فوت نسبت به اصلاح برگ تشخیص اقدام کرد.
  • پاسخ : دو نوع مالیات باید پرداخته شود : مالیات عملکرد و ارزش افزوده

کل سود دریافتی باید در اظهارنامه عملکرد و ۹ درصد در اظهارنامه ارزش افزوده ابراز شود. معاملات فصلی که نیز یک تکلیف است باید انجام شود.

  • پاسخ : خیر، طبق تبصره ۵ ماده ۱۷ قانون مالیات بر ارزش افزوده که اینگونه بیان می‌کند خریدهایی که بابت آنها ۹ درصد ارزش افزوده پرداخت می‌شود جزء هزینه­های قابل قبول­ محسوب می‌شود و نتیجتاً راهی برای استراداد وجود ندارد.
  • پاسخ : طبق ماده ۱۰۵ ق.م.م بله تمامی درآمدها اعم از خدماتی، فروش کالا و… با هم جمع شده و در اظهارنامه ابراز می‌شوند.
  • پاسخ : در ابتدا باید گزارش رسیدگی مربوط به هر سال را جداگانه بررسی کرد. و اینطور که از صورت سؤال مشخص است مالیات قطعی شده پس تنها راه برای اعتراض از طریق ۲۵۱ مکرر می‌باشد.
  • پاسخ : اگر پرونده شخصیت حقوقی داشته باشد، باید ثبت تغییرات در روزنامه رسمی انجام و به حوزه‌ی مالیاتی ارائه داده شود و درخواست شود که پرونده منتقل شود.
  • پاسخ : علی­ الرأس شدن هیچ ارتباطی با مالیات حقوق ندارد، ارسال لیست مالیات بر حقوق یه تکلیف است که کارفرما باید ارسال کند و اگر مالیات بر حقوق هم تعلق می­گیرد باید محاسبه و پرداخت شود.

در ارتباط با این سؤال جرایم دو ماده ۱۹۷ ق.م.م (عدم تسلیم فهرست) و ماده ۱۹۹ ق.م.م (عدم پرداخت مالیات) وجود دارد که با توجه به معافیت مالیات حقوق این سؤال پس فقط مشمول جریمه عدم تسلیم فهرست خواهد شد که آن هم مطابق ماده ۱۹۱ ق.م.م قابل بخشودگی است.

  • پاسخ : از صورت سؤال مشخص است که پرونده مالیاتی تشکیل نشده که اگر اینطور هست اعلام عدم فعالیت موضوعیتی ندارد. دارایی می‌تواند با استناد به بخشنامه شماره ۲۰۰/۹۶/۵۲۵ هر گونه گردش حساب را به منزله‌ی درآمد در نظر بگیرد. اگر برای دارایی از طریق گردش حساب محرز شود که شخص درآمد کسب میکرده پس موظف به پرداخت مالیات می‌باشد و اگر تکالیف خود را انجام ندهد علی‌الرأس خواهد شد.
قسمت سیزدهم
فرشید رستگار
۰:۰:۰ | ۰:۰:۰
از من بپرس

من فرشید رستگار در قسمت بعدی از من بپرس، به سؤالات شما پاسخ خواهم داد.

لطفاً سؤالات خود را در پایین همین پست، درج نمایید.

2 دیدگاه برای “از من بپرس (قسمت سیزدهم) : پاسخ به ۱۷ سؤال مالیاتی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *