از من بپرس (قسمت سیزدهم) : پاسخ به 17 سؤال مالیاتی شما

قسمت سیزدهم از من بپرس

فهرست مطالب:

سؤال اول : شخصی شرکتی ثبت کرده است که برای اجرای مقدمات شروع فعالیت نیاز به اخذ کد اقتصادی دارد اما فعالیت اقتصادی زیادی طی یکسال آتی نداشته است. آدرس و کد پستی که برای ثبت شرکت معرفی کرده مربوط به منزل یکی از آشنایان بوده که بدون اجاره نامه ساکن آن می‌باشد. برای دریافت کد اقتصادی آیا میتوان همین آدرس و کدپستی را اظهار نمود؟ در صورت قبول این کدپستی توسط دارایی چه عواقبی برای صاحب ملک ممکن است داشته باشد؟

  • پاسخ : در حال حاضر فقط اجاره‌نامه‌هایی که کاربری اداری دارند مورد قبول دارایی قرار می‌گیرند. در ارتباط با این سؤال هم اگر اجاره‌نامه این شخص به طور استثنا مورد قبول دارایی قرار بگیرد، صاحب ملک باید پرونده مالیاتی تشکیل بدهد و مالیات اجاره خود را بپردازد.
  • پاسخ : مطابق ماده 11 قانون ارزش افزوده : تاریخ تعلق مالیات در مورد عرضه کالا، تاریخ صورتحساب، تاریخ تحویل کالا یا تاریخ تحقق معامله هر کدام که زودتر باشد.
  • پاسخ : در ابتدا باید مشخص شود که این مالیات متعلق به چه زمانی بوده است. اگر مربوط به زمانی بوده که پدربزرگ و مادربزگ این شخص در قید حیات بوده‌اند پس دارایی درست عمل کرده است اما اگر مربوط به زمانی باشد که پدربزرگ و مادربزگ فوت شده بودند باید به حوزه مالیاتی رجوع کرد و با ارئه گواهی فوت نسبت به اصلاح برگ تشخیص اقدام کرد.
  • پاسخ : دو نوع مالیات باید پرداخته شود : مالیات عملکرد و ارزش افزوده

کل سود دریافتی باید در اظهارنامه عملکرد و 9 درصد در اظهارنامه ارزش افزوده ابراز شود. معاملات فصلی که نیز یک تکلیف است باید انجام شود.

  • پاسخ : خیر، طبق تبصره 5 ماده 17 قانون مالیات بر ارزش افزوده که اینگونه بیان می‌کند خریدهایی که بابت آنها 9 درصد ارزش افزوده پرداخت می‌شود جزء هزینه­های قابل قبول­ محسوب می‌شود و نتیجتاً راهی برای استراداد وجود ندارد.
  • پاسخ : طبق ماده 105 ق.م.م بله تمامی درآمدها اعم از خدماتی، فروش کالا و… با هم جمع شده و در اظهارنامه ابراز می‌شوند.
  • پاسخ : در ابتدا باید گزارش رسیدگی مربوط به هر سال را جداگانه بررسی کرد. و اینطور که از صورت سؤال مشخص است مالیات قطعی شده پس تنها راه برای اعتراض از طریق 251 مکرر می‌باشد.
  • پاسخ : اگر پرونده شخصیت حقوقی داشته باشد، باید ثبت تغییرات در روزنامه رسمی انجام و به حوزه‌ی مالیاتی ارائه داده شود و درخواست شود که پرونده منتقل شود.
  • پاسخ : علی­ الرأس شدن هیچ ارتباطی با مالیات حقوق ندارد، ارسال لیست مالیات بر حقوق یه تکلیف است که کارفرما باید ارسال کند و اگر مالیات بر حقوق هم تعلق می­گیرد باید محاسبه و پرداخت شود.

در ارتباط با این سؤال جرایم دو ماده 197 ق.م.م (عدم تسلیم فهرست) و ماده 199 ق.م.م (عدم پرداخت مالیات) وجود دارد که با توجه به معافیت مالیات حقوق این سؤال پس فقط مشمول جریمه عدم تسلیم فهرست خواهد شد که آن هم مطابق ماده 191 ق.م.م قابل بخشودگی است.

  • پاسخ : از صورت سؤال مشخص است که پرونده مالیاتی تشکیل نشده که اگر اینطور هست اعلام عدم فعالیت موضوعیتی ندارد. دارایی می‌تواند با استناد به بخشنامه شماره 200/96/525 هر گونه گردش حساب را به منزله‌ی درآمد در نظر بگیرد. اگر برای دارایی از طریق گردش حساب محرز شود که شخص درآمد کسب میکرده پس موظف به پرداخت مالیات می‌باشد و اگر تکالیف خود را انجام ندهد علی‌الرأس خواهد شد.
از من بپرس (قسمت سیزدهم) : پاسخ به 17 سؤال مالیاتی شما
قسمت سیزدهم
فرشید رستگار
0:0:0 | 0:0:0
از من بپرس

من فرشید رستگار در قسمت بعدی از من بپرس، به سؤالات شما پاسخ خواهم داد.

لطفاً سؤالات خود را در پایین همین پست، درج نمایید.

21 دیدگاه برای “از من بپرس (قسمت سیزدهم) : پاسخ به 17 سؤال مالیاتی شما

  1. profile avatar
    مرضیه گفته:

    سلام من به تازگی داخل یه کارخونه که تو شهرک صنعتی هست مشغول به کار شدم البته الان در حال ساخت هست چند تا سوال داشتم لطفا جواب بدید
    1-ارزش افزوده و صورت معاملات شرکت تا الان ارسال نشده(از اردیبهشت تا الان)با توجه به اینکه هنوز فعالیت اصلی شروع نشده ایا لازم هست این دو مورد ارسال بشه؟
    2-در مورد تحریر دفاتر چطور؟
    3-الان تقریبا اکثر هزینه های شرکت مصالح ساختمانی و آهن الات و تجهیزات و ماشین الات شرکت هست آیا همه این هزینه ها مشمول ارزش افزوده هست؟

    • profile avatar
      نگار محمدلی (پشتیبان سایت) گفته:

      سلام وقت شما بخیر
      پاسخ: پاسخ پرسش اول اگر فعالیت خرید و فروش نداشتید نیاز به گزارش فصلی و ارزش افزوده نیست
      پاسخ سوال دوم هم در صورت عدم فعالیت دفاتر رو صرفا با سند افتتاحیه پر میکنید
      در پاسخ به سوال سوم
      اگر شخص حقوقی برای خودش داره ساختمان احداث میکنه تمام این هزینه ها باید شناسایی و ثبت در دفاتر بشود و در گزارشات فصلی هم ارسال بشه همینطور اظهارنامه ارزش افزوده اگر فاکتور رسمی ندارید هم در قست خرید های مشمول مالیات که بابت انها ارزش افزوده پرداخت نشده وارد کنید

  2. profile avatar
    محمد گفته:

    سلام
    بنده قصد راه اندازی یک وب سایت آموزشی آنلاین دارم و قصد دارم راجع به مالیات های مربوطه چند تا سوال بپرسم.
    با توجه به اطلاعاتی که دارم نیاز به تشکیل پرونده حقوقی ندارم اما:
    1.برای اینکه حساب بانکی به نام سایت داشته باشم ( نه به نام فرد ) باید به صورت حقوقی تشکیل پرونده بدم؟
    2. برای دریافت ای‌نماد به نام سایت باید تشکیل پرونده حقوقی باشه حتما؟
    3. برای راه اندازی دفترکار و استخدام کارمند و پرداخت بیمه اونها باید به صورت حقوقی تشکیل پرونده بدم یا حقیق هم میشه؟
    4.سازمان مالیات صحت سود و مالیاتی پرداختی رو چطور اعتبارسنجی میکنه؟ فرضا سود سیصد میلیونی رو دویست میلیون اعلام بشه، چطور صحتش تایید میشه؟
    5. آیا مالیات بر ارزش افزوده هم شامل محصولات وب سایت من میشه؟ و نحوه محاسبش چطوره؟ به ازای فروش هست یا سود.

    ممنون از اینکه وقت میذارید.

    • profile avatar
      نگار محمدلی (پشتیبان سایت) گفته:

      سلام وقت شما بخیر
      پاسخ :در خصوص سوال اول ، دوم و سوم : اگر به نام شرکت یا سایت نیاز به بازگشایی حساب داشته باشین حتما به نیاز تشکیل پرونده به صورت حقوقی خواهید داشت اما برای سایر امور نظیر دریافت ای نماد یا تشکیل پرونده بیمه نیازی به تشکیل پرونده به صورت حقوقی نیست در خصوص سوال چهارم سازمان امور مالیاتی با استفاده از اطلاعیه های ارسالی در معاملات فصلی و گردش حساب های بانکی شما می تواند صحت و اعتبار اظهارنامه ارسالی شما و سود ابرازی رو تشخیص دهد . در صورتی که که محصولات شما از موارد کالاهای معاف از ارزش افزوده موضوع ماده 12 نباشد و در صورت ثبت نام به صورت حقیقی اگر فرخوان شده باشین و در صورتی که به صورتی که به صورت حقوقی فعالیت داشته باشین اگر کالاهای معاف موضوع 12 نباشد مشمول ارزش افزوده خواهد بود.

  3. profile avatar
    حمید گفته:

    سلام مالیات بر کارتخوان های سیار چگونه محاسبه میشود
    کار ما پخش و فروش مواد بهداشتی است اما مغازه نداریم
    چطور مالیات از روی گردش حساب کارتخوان گرفته میشود

    • profile avatar
      نگار محمدلی (پشتیبان سایت) گفته:

      سلام وقت شما بخیر
      پاسخ: با توجه به اینکه شما فعالیت درآمدی دارید و دارای دستگاه کارتخوان هم می باشین برای شما رسیدگی از طریق تراکنش بانکی بسیار محتمل هستش.

  4. profile avatar
    khoshbin گفته:

    با سلام و احترام و با تشکر از سایت ارزشمند شما
    در مورد ماده 11 ارزش افزوده 2 سؤال داشتم

    ماده 11 ارزش افزوده- تاریخ تعلق مالیات به شرح زیر است:
    الف- در مورد عرضه کالا:
    1- تاریخ صورتحساب، تاریخ تحویل کالا یا تاریخ تحقق معامله کالا، هر کدام که مقدم باشد، حسب مورد;
    2- در موارد مذکور در تبصره ماده (4) این قانون، تاریخ ثبت دارائی در دفاتر یا تاریخ شروع استفاده، هر کدام که مقدم باشد یا تاریخ برداشت، حسب مورد;

    سؤال در مورد قسمت 1: تاریخ تحقق معامله ی کالا چه فرقی با تاریخ صورتحساب یا تاریخ تحویل کالا دارد؟
    سؤال در مورد قسمت 2: سازمان ارزش افزوده از کجا می فهمد ما چه تاریخی شروع به استفاده از دارایی کردیم یا آن را برای استفاده برداشتیم؟
    پیشاپیش از پاسخگویی شما سپاسگزارم

    • profile avatar
      نگار محمدلی (پشتیبان سایت) گفته:

      سلام وقت شما بخیر
      پاسخ: منظور از تحقق معامله قرارداد بین شخص خریدار و فروشنده می باشد و در مورد سوال دوم هم معمولا تاریخ فاکتور خرید دارایی یا تحویل دارایی تاریخ شروع استفاده محسوب می شود مگر در صورتی که تاریخ دیگری رو در جدول استهلاک برای محاسبه استهلاک دارایی لحاظ کرده باشین.

  5. profile avatar
    khoshbin گفته:

    با سلام و احترام و با تشکر از سایت ارزشمند شما
    محتوایی که در سایت آقای مالیات هست با تلگرام آقای مالیات یکی هست ؟

  6. profile avatar
    azad گفته:

    سلام استاد رستگار ممنون از پاسخگویی شما به سوالات دوستان.یک سوال در مورد انحلال اشخاص حقوقی در مناطق ازاد داشتم.در بازه زمانی بین ماده 114 و 116 اگ درامدی داشته باشیم به ما معافیت تعلق نمیگیره.سوالم در این مورده که این مشمول شدن در این بازه زمانی مربوط به همه فعالیتهاست یا فقط فعالیتهای خارج از منطقه؟

  7. profile avatar
    هما پاکزاد گفته:

    با سلام
    اگر شرکتی که در مناطق آزاد فعالیت دارد ثبت نام ارزش افزوده انجام داده باشد، vat خرید به عنوان اعتبار در نظر گرفته میشود؟ در صورت منفی بودن جواب، اگر از شرکتهای مناطق آزاد vat بگیرد و در اظهارنامه ارائه کند و به دارایی پرداخت کند، در این حالت vat خرید قابل کسر از پرداخت vat فروش هست؟
    مرسی از برنامه های جذاب و راهنمایی شما استاد عزیز

    • profile avatar
      نگار محمدلی (پشتیبان سایت) گفته:

      سلام وقت شما بخیر
      پاسخ: به موجب ماده ۱۷ ارزش افزوده، صرفا مالیات و عوارض اشخاص مشمول نظام ارزش افزوده به عنوان اعتبار حساب میشه و برای سایرین جزو بهای تمام شده است.

  8. profile avatar
    جانجانی گفته:

    سلام استاد. وقتتون بخیر. اگه شرکت مادر به شرکتهای زیرمجموعه اش وام بدهد.
    آیا این وام مشمول مالیات برارزش افزوده هست؟

    • profile avatar
      نگار محمدلی (پشتیبان سایت) گفته:

      سلام وقت بخیر
      پاسخ شما: خیر ارزش افزوده به ارائه کالا و خدمات تعلق میگیرد.

  9. profile avatar
    جانجانی گفته:

    سلام استاد. وقتتون بخیر. طبق تبصره یک ماده۵۴ اگرشرکت مستاجر باشه ،اجاره پرداختی اون شرکت ملاک تعیین درآمد مشمول مالیات اجاره هست.
    یعنی اون مبلغی که توی دفاترش ثبت میکنه ملاک هست.
    حالا سوال:
    اگردفاتر شرکت غیرقابل رسیدگی بشه چی؟
    اگردفاتر شرکت مردود بشه چی؟

    • profile avatar
      نگار محمدلی (پشتیبان سایت) گفته:

      سلام وقت شما بخیر
      پاسخ: در تبصره ماده ۵۴ عنوان شده اجاره پرداختی توسط مستاجر ملاک هست و استناد به دفاترش نکرده در صورت مردودی دفتر شرکت مورد نظر علی الراس میشه اما مالک میتونه در هیات به قرارداد و مبالغ دریافتی از شرکت بابت اجاره استناد کند.

  10. profile avatar
    محمد طاهری گفته:

    با سلام و احترام
    سوال اول:
    در صورتی که شرکت ما پیمانکاری ساخت و ساز باشه و قرارداد ساخت یه مجتمع با کارفرما ببندیم، کارفرما بجای پول صورت وضعیت میاد برابر ارزش روز صورت وضعیت تایید شده، تعدادی از واحدها رو تهاتر میکنه برامون. حالا این واحدها رو باید بعنوان درآمد پیمانکاری شناسایی کنیم یا دارایی املاک؟ و بعد که فروختیم باید تبدیل دارایی املاک به دارایی وجه نقد ثبت کنیم یا فروش؟
    منظورم بیشتر از این جهته که کدومش کمترین جنبه پرداخت مالیاتی رو داره.
    سوال دوم:
    واسه مالیات سال 96 که کلی جریمه شدیم، قسط بندی کرده و تمام اقساط اصل مالیات رو پرداخت کردیم و فقط بخشودگی جرایم مونده. اینکه میگن هیچ کاری نکنی هم 80 درصد جرایم رو میبخشن راسته؟ به چی استناد کنیم که بیشترین بخشودگی جرایم مالیاتی رو بگیریم.
    ممنون میشم اگه راهنمایی بفرمایید.

    • profile avatar
      نگار محمدلی (پشتیبان سایت) گفته:

      سلام وقت بخیر
      پاسخ شما: این واحدها بابت تسویه صورت وضعیت های صادره شماست و تفاوتی در پرداخت مالیات درآمد شما ایجاد نمیکنه تنها تفاوت در زمان فروشه که مالیات موضوع ماده ۵۹ رو شامل میشه
      در رابطه با سوال دوم در اگر شرایط تبصره ۱ ماده ۱۹۰ رو داشته باشید بله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *