از من بپرس قسمت پنجاه

سؤالات از من بپرس قسمت پنجاه

سؤال اول

ما در مشهد یک شرکت استارتاپ (اپیکلشن) داریم (خدمات)  مشتری درخواست میده و یه تعمیرکار تأیید میکنه و میره در محل تعمیر میکنه و کل مبلغ به حساب شرکت توسط آپ واریز میشه و ما سهم خودمون از اجرت کم میکنیم و مابقی رو به حساب تعمیر کار واریز میکنیم و گاهی هم تعمیر کار یه قطعه هم لازمه از خودش استفاده میکنه که فرضاً صد تومان تعمیر و یک میلیون قطعه و کل پول به حساب شرکت واریز میشه و ما فقط از اجرت درامد شناسایی و مابقی رو به حساب تعمیر کار واریز میکنیم. دارایی مشهد میگه باید کل پول درآمد شناسایی کنی و ارزش افزوده پرداخت کنی. شما نظریه دفتر فنی ندارید بابت این مورد؟

سؤال دوم

یک شرکتی به ما بدهکار و سازمان ارزش افزوده، درخواست داده که اعلام کنید ارزش افزوده رو ما هم چون به ما بدهکار بوده تو نامه آوردیم اون میگه نیار چیکار کنیم؟

سؤال سوم

مالیاتی که برای درآمد مشمول مالیات در ماده ۱۰۷ مالیات های مستقیم میگیرن، مشمول شرکتهای ثبت در مناطق ازاد که به تهران خدماتی رو‌ میفروشن میشه یا نه؟

سؤال چهارم

در لیست بیمه ما حداقل بیمه رو رد میکنیم یعنی حقوق پایه بن و مسکن. حالا در لیست مالیات حقوق وقتی پرسنل تعریف میکنیم باید مطابق لیست بیمه که رد کردیم تعریف بشوند؟ یعنی همان پایه و بن و مسکن و یا اینکه مزایای دیگه هم باید بیاریم؟ و اینکه اگر یک نفر را بیمه نکردیم ولی حقوق  میدهیم در لیست مالیات حقوق تعریفش کنیم؟

سؤال پنجم

شرکتی تولیدی در زمینه پارافین و وازلین در سال های ۹۶ الی اوایل ۹۷ فاقد فعالیت بوده ولی به دلیل حفظ جوازهای خاص این عدم فعالیت را ثبت و اعلام نکرده اند. حال ممیز جهت رسیدگی سال ۹۷ در اوایل امسال به کارخانه مراجعه نموده و با پرس و جو از کارکنانی که همگی از سال ۹۹ وارد شرکت شده اند نسبت به موجودی ها تحقیق نموده و یکی از پرسنل از روی نااگاهی گفته اند که موجودی در انبار موجود نیست (موجودی کالای ساخته شده). به همین دلیل ممیز کل موجودی پایان دوره را بعنوان فروش درنظر گرفته و علی الرأس نموده است‌. حال سوال این است که چگونه میتوان دفاع کرد؟ قابل دفاع است؟
جسارتاً برگ در تشخیص در تاریخ ۲۷ /۸ ابلاغ شده، ایا باتوجه به مهلت ۱ ماهه تا ۲۷ /۱۰ مهلت اعتراض هست یا منقضی شده؟

سؤال ششم

معافیت عیدی و با توجه به نظر دفتر فنی حسابرسی مالیاتی صرف نظر از کارکرد یک ماه اعمال خواهد شد (البته این نامه مربوط به سال ۹۵ هستش) آیا این شرایط همچنان برقرار هست یا معافیت کسایی که کمتر از یک سال سابقه دارد بایستی به نسبت کارکردشون محاسبه بشه؟

سؤال هفتم

در ماده ۱۹۲ نوشته جریمه ۱۰درصدی برای سایر مؤدیان… سایر مؤدیان منظور کدام مؤدیان؟

سؤال هشتم

اگر من 2 میلیارد پول رو باهاش دو بار خرید و فروش ارز دیجیتال کنم تراکنش من میره بالای 5 میلیارد. سازماناین مبلغ رو رسیدگی میکنه؟ از طرفی هم اون کارگزاری که باهاش خرید و فروش انجام دادم تراکنش منو تو گزارش فصلی به دارایی اعلام کرده منو چجوری رسیدگی میکنن؟ باچه نرخی مالیات میگیرن؟

سؤال نهم

کارت بازرگانی برای اشخاص حقوقی یه مالیات حق تمبر داره، یه ماده ۱۰۵ داره و یه ۴ درصد که نمی‌دونم چیه و یه سه در هزارم که بازم نمی‌دونم چیه،
سوال اول این ۴ درصد و سه در هزار چیه؟
وقتی که اظهارنامه رو باز میکنیم و تیک کارت بازرگانی رو میزنیم، اگر واردات داشته باشیم مشمول کدامیک از مالیات های بالا (حق تمبر، ۱۰۵، ۴ درصد، سه در هزارم) میشیم؟
و اگر واردات نداشته باشیم مشمول کدامیک از مالیات های بالا (حق تمبر، ۱۰۵، ۴ درصد، سه در هزارم) میشیم؟

سؤال دهم

من فاکتور موازییک از کارخانه مربوط به فصل تابستون بود به مبلغ 13میلیون تومان اشتباه در معاملات فصلی بصورت تجمیعی ثبت کردم ولی فاکتور بدون ۹ درصد مالیات و عوارض بود و تأیید نهایی شده و قابل ویرایش نمی باشد حال اتفاق خاصی می افتد بخاطر این اشتباه؟

سؤال یازدهم

اگر فاکتور شامل مالیات و عوارض باشد و ما در معاملات فصلی اشتباهاً بدون مالیات و عوارض ثبت کرده باشیم و قابل ویرایش نباشد و آن شرکت طرف حساب همراه با مالیات و عوارض ثبت کرده باشد چه اتفاقی می افتد؟

سؤال دوازدهم

اگر شخصی بصورت حق العمل کاری در سامانه مالیات حقوق ثبت کنیم مالیات آن هم 10 درصد هست؟ چه حقوق 3 میلیون تومان باشد چه 15 میلیون تومان باید 10 درصد کم کنیم؟ سقف مالیات حق العمل کاری چقدر است (ده درصد)؟

سؤال سیزدهم

مدیرعامل رفته در شرکت الف خودش را بیمه کرده است و بیمه اش هم اکنون توسط آن شرکت رد می شود و احتمالاً حقوق هم دریافت می کند و در شرکت خودش هم فقط حقوق دریافت می کند و هزینه های شرکت را هم پرداخت می کند، آیا در شرکت الف بعنوان شخص اصلی شناخته می شود یا خیر؟ در شرکت خودش بعنوان شخصی غیر اصلی باید ثبت کرد یا خیر؟ حال اگر این مدیرعامل را در لیست حقوق شرکت خودش بیاوریم، باید طبق جدول معافیت های مالیاتی، مالیات حقوق اش را محاسبه کنیم یا بصورت حق العمل کاری؟

سؤال چهاردهم

کارگری که 51 روز کارکرده و بیمه ای هم رد نشده، و می خواهیم تسویه حساب کنیم می شود مبلغ 55000000 ریال از مورخ ۱۰ آذر ماه تا ۱۶ بهمن ماه
۱۶ پایان کار، آیا این فرد کارگر روزمزد تلقی می شود یا خیر؟ آیا شخصی غیر اصلی تلقی می شود؟
برای تنظیم لیست حقوق مالیات بر درآمد آیا این ملبغ 55000000 ریال را تفکیف کنم در لیست حقوق مالیات بر درآمد آذر ماه و دی ماه و بهمن ماه ؟

سؤال پانزدهم

هزینه مرخصی استفاده نشده مشمول بیمه و مالیات میشود؟

سؤال شانزدهم

پیش پرداخت ها که جهت تولید یک محصول پرداخت میشه، در کدوم فصل از گزارش فصلی باید رد بشه؟ به طور مثال من به یک شرکتی ۵۰ تومان پول جهت تولید یک محصول رو دادم داخل تابستان و در پاییز محصول رو برام ارسال میکنه. فاکتور هم پاییز برام میزنه؟

سؤال هفدهم

محل اقامت قانوني فعاليت ما تغيير كرده است. براي محل جديد بايد در سايت اداره ماليات ثبت نام جديد انجام بدهيم. آيا محل قبلي را ترك كرديم هم بايد كاري انجام بدهيم؟ چون حوزه مالياتمان تغيير كرده است. آيا بايد به حوزه ماليات قبلي اطلاع بدهيم كه رفتيم حوزه ماليات جديد؟

از من بپرس

من فرشید رستگار در قسمت بعدی از من بپرس، به سؤالات شما پاسخ خواهم داد.

لطفاً سؤالات خود را در پایین همین پست، درج نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *