از من بپرس قسمت پنجاه و چهارم

سؤالات از من بپرس قسمت پنجاه و چهارم

سؤال اول

برای همکاری که از تاریخ اول آذر ماه ۹۹ در مرخصی زایمان به سر می بره و از اول سال هم کارمند شرکت بوده باید ۳۶۶ روز سال رو عیدی و سنوات محاسبه کرد؟ با توجه به اینکه حقوق این فرد رو تأمین اجتماعی پرداخت می کنه و عیدی و سنوات با کارفرماست؟ صحیح است این موضوع؟

سؤال دوم

در رابطه با مالیات مؤدیان بزرگ در صورت پرداخت به موقع چه مزایایی برای مؤدی در نظر گرفته میشود و بحث خرید لوازم ورزشی برای استفاده از معافیت چیست؟ شرکتی که تاریخ ثبتش ۲۵ شهریوره و دفاتر قانونی رو آبان ماه تحویل گرفته قبل از ثبت شرکت و تحویل دفاتر هیچ فروشی نداشته اما کلی هزینه داشته این هزینه ها باید به چه تاریخی ثبت بشن ؟ تاریخ وقوق رویداد یا تاریخ ثبت شرکت یا اینکه تاریخ تحویل دفاتر؟

سؤال سوم

یه شرکتی در سال 86/1/18 پروانه بهره برداری گرفته و ضمنا در مناطق کمتر توسعه یافته هست، و در سال 97/10/19 یک مورد به محصولات خود در پروانه بهره برداری اضافه کرده، این شرکت میتونه از معافیت دوباره ۱۰ سال استفاده کنه؟ طبق کدوم ماده؟ اگه نمیتونه طبق چه ماده؟

سؤال چهارم

فعالیت شرکتی عمده فروش سیمان هستش، حالا سیمانشو از سیمان تهران میخره از اونورم فاکتورای رسمی که بهش میدن ۲ ماه هرچی خرید داشته رو یه شماره فاکتور براش میزنن چیکار کنیم دفاترمون رد نشه چون حداقل باید خرید ها ۱۵ روزه باشن؟

سؤال پنجم

ما یه ساختمان در شهرک صنعتی داشتیم شامل زمین و خود ساختمان، ممیز بدون در نظر گرفتن ارزش دفتری و بر اساس کارشناسی هم مالیات نقل و انتقال گرفته هم حق واگذاری بنظر باید بر اساس ارزش دفتری بگیره و فقط نقل و انتقال، بخشنامه ای هست در این خصوص؟

سؤال ششم

ارزش افزوده رسیدگی شدیم بعد با جریمه و اصلش ۵۰۰ میلیون تومان شده و هیچ گونه اعتراضی هم نکردیم الان میخواهیم پرداخت کنیم ‌اصل مالیات و عوارض رو بعد ممیز گفته اگه پرداخت کنی بخشودگی ۱۰۰ درصد داری می‌خوام بدونم بخشنامه کدوم هست آیا شامل ما میشه یا نه؟

سؤال هفتم

اگر شخصی ۸ ماه پایه حقوق اداره کار داشته و ۴ ماه پایه حقوق به ۲,۵۰۰,۰۰۰ تومان افزایش یافته باشد نحوه عیدی و پاداش بر اساس آخرین حقوق دریافتی است؟

سؤال هشتم

در مورد حق مسکن و خواروبار نظرتون چیه خیلی ها میگن مشمول میشه، اگه نظر شما خلاف این هست آیا استناد به بخشنامه ۲۰۰/۹۹/۵۸ برای اثبات غیر مشمول بودن کفایت میکنه و آیا حق اولاد رو هم میتونیم تسری بدیم به معافیت موضوع این بخشنامه یا خیر؟

سؤال نهم

آيا سنوات پايان سال برای كارگرها با قرار داد (مدت قرار داد 99/1/1 تا 99/12/30) بايد انتهای اسفند پرداخت بشه؟ چون شنيدم كه ديگه نبايد در پايان قطع همكاری پرداخت بشه بلكه بايد پايان هر قرارداد پرداخت بشه،آيا درسته؟ ممكنه اگر درسته بخشنامه اش رو هم بفرماييد شماره اش چنده؟

سؤال دهم

درخصوص تبصره ماده ١٥٩ منظور از نرخ مقرر در منبع چيست؟

سؤال یازدهم

ما از یکی از همکاران یک دستگاه خودرو اجاره کرده ایم وضعیت مالیات چگونه می شود؟ 10درصد باید کسر کنیم یا فقط باید در معاملات فصلی اعلام کنیم یا تکلیف دیگری داریم؟

سؤال دوازدهم

منطقه آزاد از مالیات معاف هستش حالا اگه یک شرکت مشمول بخواد بهش محصول بفروشه می‌تونه فاکتور بدون ارزش افزوده بده؟ چون ما خواستیم فاکتور رسمی بزنیم گفتن ما معاف هستیم ارزش افزوده نمیدیم.

سؤال سیزدهم

نهادهای مالی که فروش معاف از مالیات هستند آیا خرید با ارزش افزوده باید ثبت ارزش افزوده جدا زد یا اینکه به صورت کلی جمع فاکتور بزنیم دلایلش اینه که آیا اداره مالیات بر میگردونه اعتبار یا خیر ؟ آیا اینکه بر نگردونه هزینه قابل قبول میشه یا خیر؟

سؤال چهاردهم

مالیات برارزش افزوده 5% هم داریم؟ امروز آهن خریدیم برای کارخانه و توی فاکتوری که برام فرستادن نوشته شده بود مالیات برارزش افزوده 5% من همه ی فاکتورهارو با 9%محاسبه میکنم.

سؤال پانزدهم

آیا کالای وارداتی به مناطق آزاد (در صورتی که شرکت در منطقه آزاد ثبت شده باشد) از مالیات عملکرد و ارزش افزوده معاف است؟

سؤال شانزدهم

اگه درآمد یک شرکت مثلاً ۱۰ تومان باشه، ۲۵ درصد ۱۰ تومان مالیات حساب میشه یا طبق دفترچه ضرایب حساب میشه؟

سؤال هفدهم

یک شرکت حقوقی ماشین آلاتی را (جرثقیل و تاور ) به مدت ۱۲ ماه از یه شخص حقیقی به مبلغ ۱۲۰ میلیارد اجاره کرده است شخص حقیقی فاقد پرونده مالیاتی می باشد. تبعات و بار و تکلیف مالیاتی مستأجر (شرکت حقوقی) از بابت این قرارداد چی هست. مالیات اجاره فقط در ارتباط با املاک است و اینکه اجاره ماشین آلات و اجاره ملک هر دو در سامانه معاملات فصلی در یک منو طراحی شده اند. فرق و نحوه برخورد با اجاره ماشین آلات و اجاره ملک چیست؟

از من بپرس

من فرشید رستگار در قسمت بعدی از من بپرس، به سؤالات شما پاسخ خواهم داد.

لطفاً سؤالات خود را در پایین همین پست، درج نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *