از من بپرس (قسمت هشتم) : پاسخ به 9 سؤال مالیاتی شما

 قسمت هشتم از من بپرس

فهرست مطالب:

سؤال اول : شخصی در فصل تابستان به عنوان اولین پروژه خود از شرکت نفت مبلغ 24 میلیون تومان دریافتی داشته است و برگ عدم مشولیت را از اداره امور مالیاتی دریافت کرده است اما چون اطلاعاتی مبنی بر این داشته که کار اول معاف از مالیات است مجدد پیگیری نکرده است. و مجدد در فصل پاییز مشغول به پروژه دوم شده است. آیا چون تا به حال برای ثبت نام ارزش افزوده اقدام نکرده است مشکلی پیش می‌آید و برای فصل تابستان هم باید اظهارنامه ارائه کند؟

  • پاسخ : هفت فراخوان ارزش افزوده، مشاغل و حرفه‌هایی که مشمول ارزش افزوده می‌باشند را مشخص کرده است. که طبق فراخوان هفتم، پیمانکاری که شغل این شخص هست مشمول ارزش افزوده می‌باشد. این اطلاعات اشتباه است که پروژه ‌ی اول معاف از مالیات است.

در ارتباط با این سؤال طبق ماده 22 و 23 ارزش افزوده چون این شخص مشمول ارزش افزوده بوده اما تکالیف خود را انجام نداده و اظهارنامه ابراز نکرده است، متحمل جریمه خواهد شد که البته تمامی جرایم ارزش افزوده قابل بخشودگی می‌باشند.

  • پاسخ : هیچ شخصی به هیچ عنوان نباید اجازه دهد که به نام او فاکتور صادر شود چون قطعاً تبعات مالیاتی خواهد داشت. و تا کنون (بهار سال 1398) سامانه‌ی آنلاینی وجود ندارد که بشود از آن طریق، بدهی مالیاتی فرد استعلام شود و تنها راه حل برای مطلع شدن از بدهی مالیاتی، مراجعه به حوزه‌ی مالیاتی می‌باشد.
  • پاسخ : مالک ملک (پدر مدیرعامل) باید در واحد مستغلات تشکیل پرونده بدهد و اظهارنامه ابراز کند. املاک مسکونی طبق ماده 53 ق.م.م، شامل معافیت مالیاتی ممی‌شوند اما چون این ملک در اختیار شرکت قرار دارد، مشمول معافیت‌های ماده 53 ق.م.م نخواهد شد. و شرکت نیز باید مالیات تکلیفی خود را ادا کند و ماهانه مبلغ مالیات اجاره را کسر کند و به دارایی پرداخت کند و فیش واریزی را نیز به مؤجر ارائه دهد.
  • پاسخ : ماده 2 قانون نظام صنفی، فرد صنفی را تعریف کرده است. هر شخص حقیقی که کسب درآمد می‌کند باید زیر نظر یکی از اصناف باشد وگرنه فعالیت او غیرقانونی محسوب می‌شود. پس اینگونه که در صورت سؤال ذکر کرده‌اند غیرصنفی هستتند کاملاً اشتباهه. و طبق ماده 87 همین قانون، به صراحت ذکر شده که تمامی اشخاصی که از طریق اینترنتی کسب درآمد می‌کنند باید از اتحادیه‌ی کشوری کسب و کارهای مجازی مجوز بگیرن و اگر از این کار امتناع کنند این اتحادیه می‌تواند سایت مربوطه فعالیت را فیلتر کند. به استناد ماده 1ق.م.م این شخص مشمول مالیات هم می‌شود و بعد از اخذ مجوز باید تشکیل پرونده‌ی مالیاتی هم بدهد.
  • پاسخ : 18 درصد ضریب علی‌الرأسی می‌باشد. یعنی اگر به هر دلیل پرونده‌ی مالیاتی این آموزشگاه علی‌الرأس بشود، کل دریافتی (درآمد آموزشگاه) در 18 درصد ضرب می‌شود و درآمد مشمول مالیات بر حسب این مبلغ و نرخ پلکانی ماده 131 ق.م.م محاسبه می‌شود.
  • پاسخ : بعد از مراجعه به سایت و درج اطلاعات اولیه جهت پرداخت حق تمبر پیامکی حاوی عدد 19 رقمی برای شخص ارسال می‌شود که با اضافه کردن عدد 1616 به انتهای این عدد 19 رقمی شناسه یکتا حاصل می‌شود.
  • پاسخ : اظهارنامه باید بر اساس واقعیت تکمیل شود و بعد از آن در روند رسیدگی مالیاتی قرار می‌گیرد و اگر مؤدی بعد از رسیدگی به مبلغ مالیات اعتراضی داشته باشد باید از طریق هیأت حل اختلاف و لایحه نویسی و دادرسی عمل کند.
از من بپرس (قسمت هشتم) : پاسخ به 9 سؤال مالیاتی شما
قسمت هشتم
فرشید رستگار
0:0:0 | 0:0:0
از من بپرس

من فرشید رستگار در قسمت بعدی از من بپرس، به سؤالات شما پاسخ خواهم داد.

لطفاً سؤالات خود را در پایین همین پست، درج نمایید.

6 دیدگاه برای “از من بپرس (قسمت هشتم) : پاسخ به 9 سؤال مالیاتی شما

  1. profile avatar
    فيضي گفته:

    با سلام و احترام؛
    سوالم اين هست كه “مبنا” در قيود و فوريت هاي زماني كه در قوانين موضوعه ي كشور بويژه قوانين مالياتي و اخص آن در دادرسي مالياتي آورده شده “تقويمي” هست يا “كاري”؟ والبته اگر مرجع قانوني آن را هم ذكر بفرماييد ممنون ميشم.

  2. profile avatar
    مهدی 1365 گفته:

    ما شرکت داریم و چند ماه پیش از یک شرکت خرید اینترنتی انجام دادیم
    حالا که ما در خواست فاکتور دادیم، اون شرکت میگه من فاکتور نمیدم
    میفرمایید چه کنیم؟

  3. profile avatar
    سمیه گفته:

    سلام، سال ۹۰ کلینیک مشاوره روانشناسی داشتم و اظهارنامه پر کردم، اردیبهشت ۹۱ جمع کردم و نمی دانستم باید کاری بکنم، سال ۹۱ جریمه عدم تسلیم اظهارنامه برایم آمد و جریمه را پرداخت کردم و فرم پر کردم که مرکز مشاوره بسته شده است، امسال ۹۸، برایم دوباره مبلغ حدود چهارصد و هشتاد هزار تومان مالیات بر مشاغل برای سال ۹۵ نوشته اند، اعتراض کردم که فرم پر کردم، گفتند مربوط به کلینیک نیست و چون قرار داد از دانشگاه دارید مشمول مالیات می باشید در حالیکه قرارداد دانشگاه پاره وقت بوده و در پرداخت حقوقم ده درصد مالیات کسر میشود، قبول نکردندو مدرک میخواهند،امور مالی دانشگاه هم مدرکی به من نمیدهد و می گوید باید اداره دارایی درخواست کند، چکار میتوانم بکنم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *