از من بپرس (قسمت نهم) : پاسخ به ۱۰ سؤال مالیاتی شما

قسمت نهم از من بپرس

فهرست مطالب:

سؤال اول : فردی به نمایندگی از یک شرکت سهامی خاص برای عضویت در هیأت مدیره یک شرکت تولیدی معرفی و به مدت ۲ سال در آن شرکت عضو غیرموظف بوده است. مالیات بر ارزش افزوده در این مدت پرداخت نشده و اداره مالیات برای این فرد و کلیه اعضای هیأت مدیره اخطار مالیاتی فرستاده است .آیا این فرد مسئول است یا شرکتی که این شخص نماینده حقوقی آن بوده است؟

  • پاسخ : فقط خود شخص مسئول است. و فرق افراد موظف و غیرموظف در این است که امکان ممنوع‌الخروجی افراد غیرموظف بر خلاف افراد موظف وجود ندارد.
  • پاسخ : معاملات فصلی شامل تمامی خریدها، فروش ­ها و هزینه ­ها (حتی قبوض خدماتی) می‌شود.
  • پاسخ : به استناد ماده­ ۱۷ مالیات بر ارزش افزوده : (مالیات‌هایی که مؤدیان در موقع خرید کالا یا خدمت برای فعالیت‌های اقتصادی خود به استناد صورتحساب‌های صادره موضوع این قانون پرداخت نموده‌اند، حسب مورد از مالیات‌های وصول شده توسط آنها کسر و یا به آنها مسترد می‌گردد. ماشین‌آلات و تجهیزات خطوط تولید نیز از جمله کالای مورد استفاده برای فعالیت‌های اقتصادی مؤدی محسوب می‌گردد.)
  • پاسخ : طبق ماده ۱۲ قانون مالیات بر ارزش افزوده، آزمایشگاه و پاتوبیولوژی معاف از مالیات بر ارزش افزوده هستند.

در رابطه با مشمولین معاملات فصلی، ماده ۹ آیین­نامه اجرایی تبصره ۳ ماده ۱۶۹ مکرر موارد ذیل را ذکر می‌کند :

کلیه اشخاص حقوقی، کلیه گروه اولی­های اشخاص حقیقی و اشخاص حقیقی‌ای که مشمول ارزش افزوده­اند. پس با توجه به این موارد که احتمالاً آزمایشگاه و پاتوبیولوژی با توجه به حجم کاری جزءگروه اولی باید باشند، که قطعاً مشمول معاملات فصلی هستند.

اگر جزء گروه اولی اشخاص حقیقی نباشن چون مشمول ارزش افزوده نیستن معاملات فصلی هم مشمول نیستن.

  • پاسخ : بله در مورد اجاره منزل مسکونی هم باید اجرا شود. در پایان هر ماه باید مالیات اجاره کسر و پرداخت شود.
  • پاسخ : در رابطه با این سؤال خیر حبس ندارد و چون شخص حق امضا ندارد یعنی غیرموظف است ممنوع‌الخروجی مالیاتی هم اتفاق نمیفتد اما توقیف حساب بانکی، اموال منقول و غیرمنقول انجام می‌شود. و طبق ماده ۱۹۸ این موضوع نیز باید بررسی شود که آیا مالیات زمان مدیریت این شخص قطعی شده یا نه. که اگر در زمان مدیریت این فرد نبوده پس شخص مذکور مسئو.ل نبوده است.
قسمت نهم
فرشید رستگار
۰:۰:۰ | ۰:۰:۰
از من بپرس

من فرشید رستگار در قسمت بعدی از من بپرس، به سؤالات شما پاسخ خواهم داد.

لطفاً سؤالات خود را در پایین همین پست، درج نمایید.

2 دیدگاه برای “از من بپرس (قسمت نهم) : پاسخ به ۱۰ سؤال مالیاتی شما

  1. فرخ گفته:

    با عرض سلام و تشکر از زحمات شما، چند سال بعد از فوت پدرم ، پدربزرگ و مادربزرگم از دنیا رفتند و طبق قانون از پدرم به آنها ارث رسید. پدربزرگم از زن دوم خود چند فرزند ناتنی و مادر بزرگم از شوهر اولش یک فرزند ناتنی دارد. از سال ۱۳۸۹ مغازه ارثیه پدرم را به اجاره داده ایم. مالیات اجاره سالهای ۱۳۸۹ تا ۱۳۹۷ به نام من و مادرم و پدربزرگ و مادربزرگ صادر شده است(یعنی برای افراد فوت شده برگ مالیات صادر شده است). چطور میتوانم از دارائی بخواهم تا مجددا برگه مالیات این ۹ سال را مجددا محاسبه و به نام من و مادرم و وراث پدربزرگ و مادربزرگم صادر شود تا معافیت مالیاتی هر کدام باعث کاهش مبلغ مالیات متعلقه گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *