از من بپرس (قسمت نهم) : پاسخ به ۱۰ سؤال مالیاتی شما

چکیده این قسمت

در این قسمت به نه سوال مطرح شده کاربران در قسمت های مختلف سایت، پاسخ داده شده است.

 • سوال اول
  محسن:
  این جانب به نمایندگی از یک شرکت سهامی خاص برای عضویت در هیأت مدیره یک شرکت تولیدی معرفی و بمدت ۲ سال در آن شرکت عضو غیر موظف بودم. متاسفانه مالیات ارزش افزوده در این مدت پرداخت نشده و اداره مالیات برای بنده و کلیه اعضای هیئت مدیره اخطار مالیاتی فرستاده است .
  سئوال من این است که آیا بنده مسئول هستم یا شرکتی که من نماینده حقوقی آن بوده ام؟
 • سوال دوم
  میثم زندی:
  اینجانب مغازه ای در همدان دارم که به شغل خدمات تایپ مشغول هستم در سال ۱۳۹۵ یک برگه مالیات به مبلغ ۱۲۰۰۰۰۰تومان برای بنده به دلیل اینکه فرم اظهارنامه مالیاتی را در سال ۹۳ تکمیل ننموده ام ارسال شده. به اداره مالیات مراجعه کردم و برگه مالیات سال ۹۳ را به ایشان دادم ولی آن برگه را قبول نکردند به بهانه اینکه شماره کلاسه پرونده را اشتباه وارد نموده ام از سه بار اعتراض خود نسبت به رای استفاده نمودم که هیچکدام مورد قبول اوقع نشد. در نهایت با تکمیل کردن دقیق پرونده آن را به شورای عالی مالیاتی پست کردم. که تاکنون جوابی پس از یکسال به بنده یا اداره دارایی ابلاغ نشده. اما از اداره دارایی شهر با بنده تماس گرفته شده که باید مبلغ دارایی را بپردازی، به اداره مراجعه نمودم و گفتم بنده پرونده اعتراض به رای در جریان دارم و و هنوز جوابی از شورای عالی مالیاتی به اینجانب ارسال نشده، به من گفتند که باید مالیات را بدهی چون اگر می خواست جوابی بیاید تا الان می آمد و همچنین اینجانب را تهدید به جریمه ی دو برابر نیز نموده اند، لطفاً بفرمایید.
 • سوال سوم
  مرتضی:
  معاملات فصلی را باید چگونه اعلام کنیم؟ آیا فقطخرید هایی که ارزش افزوده دارند اعلام باید شد؟
 • سوال چهارم
  ناصر محمدی:
  شرکت در سال ۹۱ تأسیس شده و تا سال ۹۵ شروع به ساخت و ساز و خریداری تجهیزات و دستگاههای تولید نموده است و در سال ۹۵ پروانه بهره برداری دریافت کرده و شروع به فروش محصولات نمود.
  از دایره ارزش افزوده جهت بررسی آمدند و ارزش افزوده مربوط به خرید تجهیزات را به این علت که در آن زمان شرکت پروانه بهره برداری نداشته است مورد قبول ندانستند و گفتند ارزش افزوده پرداختی را به حساب دارایی باید ثبت کنید و قابل کسر از ارزش افزوده فروش محصولات نمی باشد.
 • سوال پنجم
  هومن:
  شرکت ما در سال ۹۴ هیچگونه فروشی نداشته و عدم فعالیت اعلام داشته است. (‌اظهارنامه ارایه نگردیده)
  ضمناً تمام اسناد هزینه و … را در دفاتر قانونی خود ثبت و نگهداری کرده است . اداره دارایی فاکتور خرید اشتراک اینترنت را که نهایتاً سیصد هزارتومان نمی شود مبنای علی الراس قرارداده است و به دفاتر قانونی توجهی نداشته و آن را در نظر نمی گیرد.
  باتوجه به اینکه تمام فاکتورهای خرید در دفاتر قانونی ثبت شده است.
 • سوال ششم
  حسینی:
  من در سایت اینماد برای سایت فروشگاه اینترنتی که تقریباً یک ماه است راه اندازی کردم ثبت نام کردم و بعد متوجه شدم که در سیستم مالیاتی هم ثبت می شویم. می خواستم بدونم من که حداقل در یکسال آینده فروشی ندارم یا حداقل زیر یک میلیون در ماه فروش داشته باشم مالیاتی به من تعلق می گیرد و برای اینکه مالیاتی نگیرد از قوانین خاصی باید استفاده کرد؟
  در صورتی که مجوز کسب و کار مجازی (غیر از اینماد) را بگیرم و اینکه یکی از شرایط گرفتنش ثبت نام در اداره مالیات هست فرقی در مالیات دهی من می کند یا خیر؟
 • سوال هفتم
  براتی:
  برای آزمایشگاه و پاتوبیولوژی چه موارد مالیاتی حائز اهمیت است که باید رعایت کنیم؟
  جز کدوم گروه هستن؟ آیا مشمول ارزش افزوده و معاملات فصلی میشن؟ اطلاعات کلی اگر بدین ممنون میشم.
 • سوال هشتم
  براتی:
  اگر کسی که امسال شروع به کارکرده و هنوز تشکیل پرونده مالیاتی نداده و جز گروه سوم هست هم می بایست برای اجاره ازاول مالیات تکلیفی رو از موجر کسر میکرده؟ تازه میخواد تشکیل پرونده بده وجرائمشو تاخیر روهم باید پرداخت کنه.
  این ماده در مورد اجاره منزل مسکونی هم باید اجرا بشه؟
  یعنی مستاجر باید از موجر کسرکنه و پرداخت کنه؟ یا اگر اجاره نامه با کد رهگیری داشته باشند مشمول این مالیات میشن؟
  مالیات تکلیفی اجاره چه ارتباطی به اظهارنامه مستغلات موجر داره؟
 • سوال نهم
  علی:
  بنده یک سال و نیمه که عضو هیات مدیره شرکتی شدم با ده درصد سهام و بدون حق امضا. اما بنده فقط حقوق بگیرم و دریافتی برای سهام و عضو هیات مدیره ندارم! در این مدت مالیات سال ۹۴ قطعی به مبلغ ۲۲۰ میلیون ابلاغ شد.به علت پرداخت نشدن ، در ماه اخیر به اجرائیات رفت. حال سوالم این است که در صورت پرداخت نشدن به جز مسدود شدن حساب و ممنوع الخروجی چه برخورد دیگری با من میشود؟ آیا حبس هم دارد؟
 • سوال دهم
  ثقفی:
  دندانپزشک نیستم ولی با تجربه ای که در مدیریت درمانگاه ها داشتم با کمک یکی از دوستان غیر پزشک مطب دندانپزشکی بصورت شراکتی از تاریخ ۱۳۹۷/۰۳/۰۱ راه اندازی کردیم. با توجه به وضعیت بد اقتصادی مردم و عدم مراجعه ، میخواهم مطب را تا آخر اسفند۹۷تعطیل کنم. چون مطب اجاره ای می باشد برای تسویه حساب مالیات و ارائه به مالک چکار باید کرد ؟

مجموعه آموزش های از من بپرس با هدف پاسخگویی دقیق به مشکلات و سوالات شما عزیزان راه اندازی شد.
شما می توانید در هر قسمت جدید منتشر شده سوالات خود را در قسمت نظرات وارد کنید.

من فرشید رستگار در قسمت بعدی از من بپرس به سوالات شما پاسخ خواهم داد.
لطفاً سؤالات خود را در پایین همین پست درج نمایید.

قسمت نهم
فرشید رستگار
۰:۰:۰ | ۰:۰:۰

2 دیدگاه برای “از من بپرس (قسمت نهم) : پاسخ به ۱۰ سؤال مالیاتی شما

 1. Avatar
  فرخ گفته:

  با عرض سلام و تشکر از زحمات شما، چند سال بعد از فوت پدرم ، پدربزرگ و مادربزرگم از دنیا رفتند و طبق قانون از پدرم به آنها ارث رسید. پدربزرگم از زن دوم خود چند فرزند ناتنی و مادر بزرگم از شوهر اولش یک فرزند ناتنی دارد. از سال ۱۳۸۹ مغازه ارثیه پدرم را به اجاره داده ایم. مالیات اجاره سالهای ۱۳۸۹ تا ۱۳۹۷ به نام من و مادرم و پدربزرگ و مادربزرگ صادر شده است(یعنی برای افراد فوت شده برگ مالیات صادر شده است). چطور میتوانم از دارائی بخواهم تا مجددا برگه مالیات این ۹ سال را مجددا محاسبه و به نام من و مادرم و وراث پدربزرگ و مادربزرگم صادر شود تا معافیت مالیاتی هر کدام باعث کاهش مبلغ مالیات متعلقه گردد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *