از من بپرس (قسمت دهم) : پاسخ به 10 سؤال مالیاتی شما

قسمت دهم از من بپرس

فهرست مطالب:

سؤال اول : شخصی در سال 1390 کلینیک مشاوره روانشناسی داشته است و اظهارنامه هم ارائه کرده است، اردیبهشت سال 1391 کلینیک تعطیل شده و شخص اطلاعی نداشته که باید عدم فعالیت خود را اعلام کند، در سال 1391 جریمه عدم تسلیم اظهارنامه برای او آمده و جریمه را پرداخت کرده است و با تکمیل فرم عدم فعالیت خود را اعلام کرده، در سال 1398 مجدد برای این شخص مبلغ چهارصد و هشتاد هزار تومان مالیات بر مشاغل برای سال 1395 اعلام کرده‌اند، بعد اعتراض شخص، به اطلاع او رساندند که این مبلغ مربوط به کلینیک نیست و چون قرارداد با دانشگاه دارد مشمول مالیات هم می‌باشد در حالیکه قرارداد دانشگاه پاره وقت بوده و در پرداخت حقوق ده درصد مالیات کسر می‌شده، این موضوع مورد قبول دارایی واقع نشده و مدرک برای اثبات موضوع می‌خواهند، راهنمایی‌های لازم جهت رفع تعرض مالیاتی.

 • پاسخ : احتمالاً از نظر حوزه مالیاتی قرارداد این شخص با دانشگاه را پیمانکاری فرض کرده است، اما با توجه به صورت سؤال که ذکر شده ماهانه 10 درصد مالیات بر حقوق از این شخص کسر میشده پس با ارائه مدارک و مستندات می‌تواند به اثبات این موضوع بپردازد که مالیات خود را پرداخته است.
 • پاسخ : در این مواقع روال به این صورت است که ممنوع الخروجی اتفاق میفتد و به اندازه مبلغ اصل و بدهی مالیاتی مؤدی و همچنین ده درصد هزینه اجرائیات از اموال منقول و غیرمنقول مؤدی توقیف می­شود.
 • پاسخ : مشکل این شرکت تقریباً حقوقی است، در اینجور مواقع از طریق دفاتر خدمات قضایی اظهارنامه حقوقی بابت معامله‌ی انجام شده تکمیل کرده و به طرف معامله ارسال کنید. مطابق این اظهارنامه شرکت متقابل طبق ماده 169 موظف به ارائه فاکتور رسمی برای معامله‌ی صورت گرفته می‌باشد.
 • پاسخ : اگر تاریخ فوت بعد از سال 1395 باشد، مطابق ماده 26، وراث تا یک سال مکلف­اند اظهارنامه خود را ابراز کنند. و اگر تاریخ فوت قبل از سال 1395 باشد، 6 ماه فرصت دارند اظهارنامه مالیاتی خود را ارائه کنند.
 • پاسخ : بابت مدت زمانی که شخص در این مغازه مشغول به کار بوده باید خود را به حوزه‌ی مالیاتی معرفی می‌کرده و مالیات شغلی خود را می‌پرداخته و اجاره نامه هم به حوزه‌ی مستغلات ارائه میشده  که مؤجر نیز مالیات درآمد اجاره خود را می‌پرداخت. و در ارتباط با این سؤال مستأجر و مؤجر هیچکدام تکالیف قانونی خود را انجام نداده‌اند و باید مشکل خود را از طریق مذاکره حل کنند.
 • پاسخ : در قانون مالیا‌های مستقیم افراد و اشخاص مشمول معافیت می‌شوند اما در ارزش افزوده بالعکس می‌باشد کالاها و خدمات هستند که مشمول معافیت می‌شوند.

ماده 12 ارزش افزوده کالاها و خدمات معاف را ذکر می‌کند، به جز چند مورد استثنائی که وجود دارد باقی موارد تماماً مشمول ارزش افزوده می‌باشند.

از من بپرس (قسمت دهم) : پاسخ به 10 سؤال مالیاتی شما
قسمت دهم
فرشید رستگار
0:0:0 | 0:0:0
از من بپرس

من فرشید رستگار در قسمت بعدی از من بپرس، به سؤالات شما پاسخ خواهم داد.

لطفاً سؤالات خود را در پایین همین پست، درج نمایید.

7 دیدگاه برای “از من بپرس (قسمت دهم) : پاسخ به 10 سؤال مالیاتی شما

 1. profile avatar
  مجید بگری گفته:

  سلام استاد
  مجیدبگری هستم از اندیمشک
  می خواستم بپرسم که هزینه هایی مث بنزین ،شارژ کاتریج پرینترها ،تعمیرات جزیی وسایط نقلیه و …. رو چطوری باید جز هزینه ها بیاریم منظورم اینه که فاکتورهایی که طرف مقابل میده که استاندارد نیستن اونا رو باید چه بکنیم؟
  با تشکر

  • profile avatar
   نگار محمدلی (پشتیبان سایت) گفته:

   سلام وقت بخیر
   پاسخ شما: خرید های شما ترجیحاً می بایست از از تامین کنندگانی انجام شود که دارای شماره / شناسه ملی معتبر می باشند که در رسیدگی های مالیاتی و جهت تعیین صحت معامله با مشکل مواجه نشوید . و فاکتورهایی که مورد تایید دارایی نیستن در صورت احراز اینکه مربوط به فعالیت شرکت بوده و وجود اسناد پرداختی قابل پذیرش خواهد بود. و این فاکتورها می بایست حتما به نام شرکت یا مودی صادر گردد .

 2. profile avatar
  مجتبی گفته:

  با سلام
  من یک مغازه خرازی دارم عملکرد 95 من 100هزار مالیات خورد برای عملکرد 96 به توصیه کارشناسان بیمه از تبصره 100 با 5%افزایش استفاده کردم برای عملکرد 97 با توجه به این که معافیت مالیاتی تا مبلغ بیست یک میلیون شصد هزار ریال افزایش پیدا کرده ودارامد من کمتر از این مبلغ هست ایا با پر کردن اظهار نامه مبلغ مالیات من صفر میشه یا این که بهتره از تبصره 100 استفاده کنم لطفا راهنمایی کنید با تشکر

  • profile avatar
   نگار محمدلی (پشتیبان سایت) گفته:

   سلام وقت شما بخیر
   پاسخ: در صورتی که اثبات کنین درآمد مشمول مالیات شما کمتر از معافیت ماده 101 می باشد با ارسال اظهارنامه عادی مالیاتی پرداخت نخواهید کرد .

  • profile avatar
   نگار محمدلی (پشتیبان سایت) گفته:

   سلام وقت شما بخیر
   پاسخ:
   در صورتی که اثبات کنین درآمد مشمول مالیات شما کمتر از معافیت ماده 101 می باشد با ارسال اظهارنامه عادی مالیاتی پرداخت نخواهید کرد .

 3. profile avatar
  فرزانه گرامی پور گفته:

  با سلام و احترام و تشکر ویژه بابت زحمات و اطلاعات مفیدی که ارائه میدهید.
  آیا نقد کردی ارزی که بابت صادرات دریافت میشود ، باید در سامانه های فصلی و ارزش افزوده در قسمت فروش معاف ثبت شود ؟ هنگام مراجعه به صرافی فاکتور رسمی دریافت میشود و وجه به حساب بانکی واریز میشود.

  • profile avatar
   نگار محمدلی (پشتیبان سایت) گفته:

   سلام وقت شما بخیر
   پاسخ: بله با توجه به اینکه معامله تلقی میگردد ارسال در گزارش فصلی ضرورت دارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *