از من بپرس (قسمت دوم) : پاسخ به 4 سؤال مالیاتی شما

قسمت دوم از من بپرس

فهرست مطالب:

سؤال اول : یک شرکت توسعه نرم افزاری به صورت سهامی خاص ثبت شده است، آیا با فعالیت‌های فرهنگی مانند حمایت از ارکست و... شامل معافیت از مالیات می شود؟ و این که در کل چه شرایطی برای معافیت های فرهنگی وجود دارد؟

  • پاسخ : متأسفانه در قانون مالیات‌های مستقیم برای حمایت از این نوع  فعالیت‌ها معافیتی در نظر گرفته نشده است. و ضمناً به این نکته توجه داشته باشید، اگر هزینه‌ای بابت این طور فعالیت‌ها متحمل بشوید چون مطابق ماده  148 ق.م.م در راستای فعالیت شما نیست، متأسفانه حتی همان هزینه‌ها هم نیز قابل قبول نمی‌باشد.
  • پاسخ : در پاسخ به این سؤال و با توجه به ماده 148 ق.م.م، برای محاسبه میزان هزینه‌‌ی قابل قبول مالیاتی میتوان از فرمول زیر استفاده کرد :

مبلغ هزینه قابل قبول مالیاتی = 5% × ( تعداد پرسنل × معاف مالیاتی همان سال (156 میلیون ریال برای سال 1395))

  • پاسخ : مطابق تبصره 6 ماده 105 ق.م.م، شرکت‌های تعاونی معاف نیستند.

درآمد مشمول مالیات ابرازی شرکت‌ها و تعاونی‌های متعارف و شرکت‌های تعاونی سهامی عام مشمول 25 درصد تخفیف از نرخ موضوع این ماده (ماده 105) می‌باشند.

نحوه محاسبه درآمد مشمول مالیات این سؤال:

80/000/000 = 500/000/000 – 580/000/000

        93/750/000 = %25 × (%75 ×500/000/000)

20/000/000 = %25 ×80/000/000

113/750/000 = 20/000/000 + 93/750/000

  • پاسخ : تنها راه حل برای رفع تعرض از این شخص قرار گرفتن در روند دادرسی مالیاتی و مراجعه به هیأت‌های مالیاتی و اعتراض به برگ تشخیص ابلاغی تا 30 روز پس از صدور برگ تشخیص می‌باشد. و با ارائه اسناد از قبیل لیست حقوق و بیمه به اثبات این موضوع بپردازد که این شخص فقط از کارکنان این شرکت بوده و در فاکتورها اسم این شخص به اشتباه به عنوان خریدار معرفی شده است.
از من بپرس (قسمت دوم) : پاسخ به 4 سؤال مالیاتی شما
قسمت دوم
فرشید رستگار
0:0:0 | 0:0:0
از من بپرس

من فرشید رستگار در قسمت بعدی از من بپرس، به سؤالات شما پاسخ خواهم داد.

لطفاً سؤالات خود را در پایین همین پست، درج نمایید.

4 دیدگاه برای “از من بپرس (قسمت دوم) : پاسخ به 4 سؤال مالیاتی شما

  1. profile avatar
    کاکاوند گفته:

    وقت بخیر
    شرکتی سهامی عام است که در بورس و در تاریخ 95/2/19 سرمایه خودش رو از محل مطالبات حال شده سهامداراش از مبلغ 47000 میلیارد ریال به 96000 میلیارد ریال افزایش داده. حق تمبر افزایش سرمایه این مورد چجوری حساب میشه؟

  2. profile avatar
    سپهر گفته:

    سلام
    یه سوال دارم ازتون:
    نقل و انتقال املاکی که از طریق احکام قضایی به تملک ستاد اجرایی فرمان حضرت امام در اومده یا خریداری شده مشمول مالیات هست یا نه؟

  3. profile avatar
    نیما اسدللهی گفته:

    با سلام
    اگر بصورت نقدی هزینه بازخرید مرخصی استفاده نشده به کارمندمون پرداخت کنیم، هزینه اش قابل قبوله؟

    متشکرم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *