مالیات چی (قسمت یازدهم) : اصول و مبانی دادرسی مالیاتی

 مالیات چی قسمت یازدهم

در این قسمت به اصول و مبانی دادرسی مالیاتی و ماده ۲۳۷ ق.م.م پرداخته ایم.

ماده ۲۳۷ ق.م.م، که یکی از مواد قانونی بسیار مهم در مبحث دادرسی مالیاتی می‌باشد که در ادامه به بررسی و تحلیلش خواهیم پرداخت.

ماده ۲۳۷ ق.م.م:

برگ تشخیص مالیات باید بر اساس مأخذ صحیح و متکی به دلایل و اطلاعات کافی و به نحوی تنظیم گردد که کلیه فعالیت­های مربوط و درآمد­های حاصل از آن به طور صریح در آن قید و برای مؤدی روشن باشد.

امضاکنند­گان برگ تشخیص مالیات باید نام کامل و سمت خود را در برگ تشخیص به طور خوانا قید نمایند.

و مسئول مندرجات برگ تشخیص و نظریه خود، از هر جهت خواهند بود و در صورت استعلام مؤدی از نحوه تشخیص مالیات مکلف­ند جزئیات گزارشی را که مبنای صدور برگ تشخیص قرار گرفته است به مؤدی اعلام نمایند و هر گونه توضیحی را در این خصوص بخواهد به او بدهند.

دو کاکرد خیلی مهم ماده ۲۳۷ ق.م.م :

 • پاسخ به این سؤال که برگ تشخیص مالیات باید چه ویژگی­هایی داشته باشد؟
  در لوایح مالیاتی هم خیلی از این ماده می­توان استفاده کرد و کارمندان محترم سازمان امور مالیاتی هم بر این ماده اشراف کامل دارند.
 • دومین کارکردش این است که شخص زمانی که بخواهد پروسه دادرسی مالیاتی را شروع کند باید گزارش رسیدگی پرونده را داشته باشد که بر اساس آن بتواند دفاع کند که  برای دریافت گزارش رسیدگی پرونده از حوزه مالیاتی، باید کتباً در سر برگ شرکت با مهر و امضاء و با رفرنس به یک ماده قانونی به  مرجعی اشاره کند که یکی از آن مراجع ماده ۲۳۷ ق.م.م می‌باشد.

چهار رفرنسی که میتوان در درخواست کتبی به آن اشاره کرد:

 • ماده ۲۳۷ ق.م.م
 • ماده ۳۵ آیین نامه اجرایی موضوع ماده ۲۱۹ ق.م.م
  (ما به شما پیشنهاد می­کنیم که حتماً این ماده را مطالعه کنید.)
 • بند ۲۵ دستورالعمل دادرسی مالیاتی
  (این بند به این موضوع تاکید می­کند که اگر مؤدی درخواست گزارش رسیدگی را کرد اداره مربوطه موظف است گزارش رسیدگی را در اختیار مؤدی قرار دهد.)
 • بخشنامه شماره ۵۶/۹۴/ ۲۳۰ مورخ ۰۳/۰۶/ ۱۳۹۴

پس شما هنگام درخواست کتبی گزارش رسیدگی پرونده خود می‌توانید به یکی از این رفرنس‌ها اشاره کنید و رونوشت گزارش رسیدگی پرونده خود را از حوزه مالیاتی دریافت نمایید.

پس در نتیجه شروع فرایند پروسه دادرسی­ مالیاتی با مطالعه کامل گزارش رسیدگی امکان‌پذیر می‌باشد زیرا که تحریر لایحه و دفاع از پرونده با داشتن گزارش رسیدگی امکان‌پذیر است.

قسمت یازدهم
فرشید رستگار
۰:۰:۰ | ۰:۰:۰

مالیات چی

2 دیدگاه برای “مالیات چی (قسمت یازدهم) : اصول و مبانی دادرسی مالیاتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *