مالیات چی (قسمت هجدهم) : تفسیر ماده ۱۹۸ ق.م.م

مالیات چی قسمت هجدهم

در این قسمت از برنامه مالیات چی، به تفسیر ماده ۱۹۸ ق.م.م می پردازیم و به یک سؤال مهم پاسخ میدیم:
کدام مدیران، نسبت به بدهی های مالیاتی، مسئولیت دارند؟

ماده ۱۹۸ ق.م.م

در شرکت های منحله، مدیران تصفیه اشخاص حقوقی و در سایر شرکت‌ها مدیران اشخاص حقوقی غیردولتی به‌طور جمعی یا فردی، نسبت به پرداخت مالیات بر درآمد اشخاص حقوقی و همچنین مالیات‌هایی که اشخاص حقوقی به ‌موجب این قانون و قانون مالیات بر ارزش افزوده مکلف به کسر یا وصول یا ایصال آن می‌باشند و در دوران مدیریت آنها قطعی شده باشد با شخص حقوقی مسئولیت تضامنی خواهند داشت. این مسئولیت مانع از مراجعه ضامن‌ها به شخص حقوقی نیست.

منظور از تضامن داشتن یا مسئولیت تضامنی داشتن در این ماده یعنی اینکه اگرچه مدیر به طور مستقیم مسئول پرداخت مالیات نیست چون مؤدی شخص دیگری است، (مؤدی شرکت است حالا یا شرکتی که منحل شده یا شرکتی که همچنان فعالیت دارد) اما این مدیر هم مسئولیت‌هایی در قبال پرداخت مالیات علاوه بر آن شرکت دارد.

در ارتباط با شرکت‌های منحل شده مسئولیت تضامنی یعنی اینکه سازمان هم می‌تواند از شرکتی که در حال انحلال و تصفیه هست مالیات را اخذ کند، هم از مدیر تصفیه‌ای که کارهای تصفیه‌ی آن شرکت را بر عهده دارد.

ماده ۱۹۸ ق.م.م در مورد شرکت­های حقوقی غیردولتی صحبت می­کند یعنی مخاطب در ماده ۱۹۸ ق.م.م، شرکت‌های دولتی نیستند، و در ارتباط با مالیات‌هایی که در دوران مدیریت مدیران قطعی شده باشد (نه مالیات‌های مربوط به دوران عملکرد مدیران) می‌توان مسئولیت تضامنی برای مدیران در نظر گرفت.

ماده ۱۲۲ قانون برنامه پنجم توسعه

تشابه ماده ۱۲۲ قانون برنامه پنجم توسعه با ماده ۱۹۸ ق.م.م این است که مسئولیت تضامنی برای مدیران شرکت در نظر گرفته‌اند. اما ملاک تشخیص مدیران در این دو ماده با هم تفاوت دارد. در ماده ۱۹۸ ق.م.م ملاک مدیری را قرار داده است که مالیات در دوران مدیریت آن قطعی شده باشد در حالی که در ماده ۱۲۲ قانون برنامه پنجم توسعه ملاک مدیری را قرار داده است که مالیات، مربوط به دوران عملکرد او بوده.

تبصره ۲ ماده ۲۱۰ ق.م.م

آن قسمت از مالیات مورد قبول مؤدی مذکور در اظهارنامه یا ترازنامه تسلیمی به عنوان مالیات قطعی تلقی می‌شود و از طریق عملیات اجرایی قابل وصول است‌.

تا قبل از سال ۱۳۹۵ ماده ۱۲۲ قانون برنامه پنجم توسعه حاکم بود اما بعد از سال ۱۳۹۵ ماده ۱۹۸ قانون مالیات‌های مستقیم در این موضوع حاکم است.

منظور از مدیر در ماده ۱۹۸ ق.م.م کیست؟

از نظر مقررات لایحه اصلاح قانون تجارت مدیران در شرکت سهامی، یعنی اعضای هیأت مدیره.

سؤال : آیا مدیرعامل جزء مدیران نیست؟!

پاسخ : در شرکت سهامی خیر. در شرکت‌های سهامی مدیرعامل جدا از اعضای هیأت مدیره در نظر گرفته می‌شود.

فقط یه استثنا وجود دارد که چون در شرکت­های سهامی مدیرعامل را می­شود از اعضای هیأت مدیره هم  انتخاب کرد، پس اگر مدیرعامل از اعضای هیأت مدیره باشد در تعریف کلمه مدیران می­گنجد.

در شرکت­های سهامی زمانی که مدیرعامل عضو هیأت مدیره نباشد مشمول ماده ۱۹۸ ق.م.م هم نمی­شود. یعنی مسئولیت تضامنی ندارد.

حال سؤالی که پیش می‌آید این است که ممکن است مدیرعامل تخلف کرده باشد و از اعضای هیأت مدیره نباشد و شرکت را متحمل ضرر و زیان کرده باشد در این شرایط تکلیف چیست؟

در این شرایط اعضای هیأت مدیره شرکت سهامی در مقابل سازمان امور مالیاتی برای پرداخت مالیات به صورت تضامنی مسئولیت دارند اما بعد از پرداخت میتوانند از مدیرعامل اقامه دعوی کنند.

شرکت­ های با مسئولیت محدود

اصولاً یک نفر چه خارج از شرکا و چه احدی از شرکا در شرکت مسئولیت محدود یا شرکت تضامنی مدیریت شرکت را می ­پذیرد، تفاوتی بین مدیرعامل و عضو هیأت مدیره در شرکت با مسئولیت محدود یا شرکت تضامنی وجود ندارد.

قسمت هجدهم
فرشید رستگار
۰:۰:۰ | ۰:۰:۰
مالیات چی

2 دیدگاه برای “مالیات چی (قسمت هجدهم) : تفسیر ماده ۱۹۸ ق.م.م

  1. مریم تقی زاده گفته:

    سلام
    در ابتدا از آقای رستگار خیلی خیلی تشکر میکنم به خاطر زحمات و ایده خوبی که دارد و همچنین به خاطر اینکه بی چشمداشت اطلاعات خودشونو به اشتراک گذاشتند ازشون خیلی تشکر میکنم براشون آرزوی موفقیت و سلامتی دارم وخوشحالم از اینکه با مجموعه شما آشنا شدم امیدوارم بتونم با کمک مجموعه شما به یه توان اطلاعاتی خوب برسیم .
    ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *