در مورد ماده 202 قانون جدید مالیات چه می دانید ؟

بدهی مالیاتی

بدهی مالیاتی

ماده 202 : وزارت امور اقتصادی و دارایی یا سازمان امور مالیاتی کشور می‌تواند از خروج بدهکاران مالیاتی که میزان بدهی قطعی آنها برای اشخاص حقوقی تولیدی دارای پروانه بهره برداری از مراجع قانونی ذی ربط از بیست درصد (20%) سرمایه ی ثبت شده و یا مبلغ پنج میلیارد (5،000،000،000) ریال، سایر اشخاص حقوقی و اشخاص حقیقی تولیدی از ده درصد (10%) سرمایه ی ثبت شده و یا دو میلیارد (2،000،000،000) ریال و سایر اشخاص حقیقی از یکصد میلیون (100،000،000) ریال بیشتر است از کشور جلوگیری نماید.
حکم این ماده در مورد اشخاص عازم سفر واجب با درخواست و تأیید مراجع ذی‌ربط اعزام‌کننده مبنی بر میسور نبودن پرداخت بدهی مالیاتی مربوط، با اخذ تضمین لازم جاری نمی‌باشد.
حکم این ماده در مورد مدیر یا مدیران مسئول اشخاص حقوقی خصوصی بابت بدهی قطعی مالیاتی شخص حقوقی اعم از مالیات بر درآمد شخص حقوقی یا مالیات‌هایی که به موجب این قانون شخص حقوقی مکلف به کسر و ایصال آن می‌باشد و مربوط به دوره مدیریت آنان بوده نیز جاری است. مراجع ذیربط با اعلام وزارت یا سازمان مزبور مکلف به اجرای این ماده می‌باشند.
تبصره:
درصورتی که مودیان مالیاتی به قصد فرار از پرداخت مالیات اقدام به نقل و انتقال اموال خود به همسر و یا فرزندان نمایند، سازمان امور مالیاتی می‌تواند نسبت به ابطال اسناد مذکور از طریق مراجع قضایی اقدام نماید.

9 دیدگاه برای “در مورد ماده 202 قانون جدید مالیات چه می دانید ؟

 1. profile avatar
  اشکروز گفته:

  سلام روز به خیر من در سال 94 به مدت 5 ماه به عنوان نماینده یک شرکت سهام دار مدیرعامل (خارج از هیات مدیره) یک شرکت شدم که شرکت اول سهام دارش بود . بعد از 5 ماه هم خارج شدم . در زمان فعالیت هم هیچ خرید و فروش خاصی انجام نشده. پارسال ماشین توقیف شد رفتم مراجعه کردم گفتم من مدیرعامل شرکت نیستم. ماشین رفع توقیف شد. دوباره دیروز برای یک پیام آمده که ممنون الخروج شدی. بنده العان تهران هستم ولی پرونده شیراز هست .ممنون اگر راهنمایی بفرمایید

  • profile avatar
   فرشید رستگار گفته:

   سلام و عرض ادب
   احتراماً پاسخ سوال شما، در قسمت 14 برنامه ” از من بپرس ” منتشر شد.

  • profile avatar
   فرشید رستگار گفته:

   با سلام.
   جواب سوال شما در برنامه #از_من_بپرس 14 داده شد.
   با تشکر

 2. profile avatar
  ارش هاشمي گفته:

  سلام جناب شيخ تاجي
  سوال وراهنمايي از محضر مبارك داشتم
  من در سال ٨٨ مدير عامل (خارج از هيت مديره) واحد توليدي به مدت ١١ ماه شدم كار بنده راه اندازي كارخونه هستش در سال ٨٩ بنده استعفا داده واز اونجا رفتم ولي صاحبان ان واحد اسم منو از ثبت اسناد خارج نكردن تا به امروز
  البته بعد ٢ سال كارخونه هم بست
  سال گذشته منو بخاطر بدهي مالياتي اون شركت ممنوع الخروج كردن
  در حالي كه من نه سهم در اون شركت دارم نه چيزي
  سوال من اينه چطوري ميتونم از اين مشكل خلاص بشم
  ايا با تعويض مدير عامل وخارج شدن اسم من ممنوع الخروجي بنده حل ميشه

  • profile avatar
   فرشید رستگار گفته:

   سلام و عرض ادب
   رستگار هستم در خدمت شما

   طبق ماده 202 قانون مالیت های مستقیم، مدیر عامل مسئول پرداخت دیون و تعهدات شرکت هست

   البته بابت مدت زمانی که جنابعالی سمت داشتین، مسئولیت دارین قربان

 3. profile avatar
  فرخ رضا کوکبی گفته:

  باسلام ، جناب آقای مالیات ، بدهی ناشی از کسری پرداخت حقوق گمرکی از چه زمانی قطعی شده تلقی میشود ؟ با عنایت باینکه کسری پرداخت مذکور در دوران مدیریت من بوده و مدیران بعدی نیز آنرا نپرداخته اند،اکنون که من پنج سال هست که هیچگونه سمت و مسوًلیتی در شرکت حقوقی ندارم و آن شرکت بعد از مدیریت افراد دیگری بدلیل بدهی بانکی به تملک بانک درآمده آیا من هم شامل ممنوعیت خروج ماده 202 قانون مالیاتهای مستقیم میشوم ؟

  • profile avatar
   فرشید رستگار گفته:

   سلام و عرض ادب خدمت شما

   پیشنهاد می گردد موضوع خود را به شماره 09127016280 ارسال نمایید تا بخشنامه مرتبط با سوال شما در اختیارتان قرار گیرد.

   با تشکر

 4. profile avatar
  مقصودی گفته:

  با سلام
  در صورت عدم تکمن مالی مدیران از پرداخت مالیات (نداشتن ملک و خودرو و نیز عدم وجه نقد نزد بانک ها و موسسات مالی ) در صورتیکه بدهی مالیاتی قطعی شده باشد نتیجه چه خواهد بود آیا سازمان امور مالیاتی امکان حبس افراد از طریق مراجع قضایی را دارد؟

  • profile avatar
   فرشید رستگار گفته:

   سلام و عرض احترام خدمت شما
   خیر؛
   فقط ممنوع الخروجی و عدم ثبت شرکت و موسسه بنام این اشخاص و عدم امکان عضویت در هیات مدیره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *