چگونه به یک وکیل مالیاتی تبدیل شویم؟

ترجمه توسط تیم آقای مالیات

دوستی می گفت: «زمانی که کارتان به زمین قانون گره می خورد وکلا مهره های بازی هستند.» حال در این مقاله قصد داریم تا مختصر نگاهی به یکی از شاخه های وکالت بیندازیم، شاید این گونه به شما کمک کنیم تا دیدگاه واضح تری از آنچه پیش روی شما است داشته باشید. برای آغاز بیایید به یک سوال پاسخ دهید: وقتی در مسائل مالی و یا مالیاتی به مشکل بر می خورید چگونه آن  را حل می کنید؟ مشخصا نمی توانید شخصا برای حل بسیاری از موارد اقدام کنید، خصوصا اگر آن کار در حیطه تخصصی شما نباشد؛ یکی از این دست کارها مسائل مالیاتی است. اغلب افراد برای انجام مسائل مالیاتی خود به خبرگان این کار مراجعه می کنند اما آنها چه کسانی هستند؟

چگونه به یک وکیل مالیاتی تبدیل شویم؟

چگونه به یک وکیل مالیاتی تبدیل شویم؟

وکیل مالیاتی کیست؟

یک وکیل امور مالیاتی موکل خود را در قوانین مالیاتی هدایت می کند تا او بتواند تصمیمات تجاری یا انتخاب های مالی صحیحی اتخاذ کند. وکلای امور مالیاتی در موسسات حقوقی و گاهی نیز به عنوان بخشی از تیم های حقوقی شرکت ها به فعالیت می پردازند. آنچه در اینجا می خوانید شامل مهارت ها و آموزش های لازم برای تبدیل شدن به یک وکیل امور مالیاتی، پوشش فرآیند تبدیل شدن به یک وکیل مالیاتی، مدت زمان لازم و جزئیات مربوط به اعتبارنامه ها، مجوزها و اعتبارات ادامه تحصیل خواهد بود.

اینک که مختصر آشنایی با این زیر شاخه وکالت پیدا کردید، چه مهارت هایی برای تبدیل شدن به یک وکیل امور مالیاتی لازم دارید؟

یک وکیل امور مالیاتی باید دارای دانش جامعی از قوانین مالیاتی باشد. آنها می بایست استراتژی های تجاری و مالی را درک کنند. دانشکده حقوق – به ویژه برای دانش آموزان متمرکز بر حقوق مالیاتی و تجارت – بیشتر این موضوع را تحت پوشش قرار می دهد. بخش زیر مهارت های دیگر مورد نیاز برای موفقیت در اجرای قانون مالیات را مورد بحث قرار می دهند. یک وکیل مالیاتی خوب باید با قوانین مالیاتی آشنایی داشته باشد تا به درستی موکلان خود را در مورد نحوه استفاده از اعتبارات مالی و عمل در دادگاه های مالیات مشاوره بدهد. برخی از وکلای مالیاتی در حوزه برنامه ریزی املاک کار می کنند که در آن جا به موکلین خود درباره چگونگی ساختار دادن به وصیت نامه ها و وثیقه ها برای حداکثر سود مالیاتی مشاوره می دهند.

مهارت های وکیل مالیاتی

دانشکده حقوق به دانش آموزان می آموزد که مانند وکلا فکر کنند، قوانین پیچیده ای را تلفیق و خود را به شکل موثر نوشتاری یا گفتاری ابراز کنند. آن دسته از وکلای مالیاتی که دارای مهارت های زیر هستند می توانند انتظار داشته باشند که در حرفه خود سرآمد باشند.

حسابداری و ریاضی

دانش آموزان معمولا این مهارت ها را قبل از ورود به دانشکده حقوق از طریق کلاس های کارشناسی ریاضی یا حسابداری کسب می کنند. یک وکیل مالیاتی خوب نیازمند شناخت کاملی از هر دو رشته ی یاد شده است.

ارتباطات

با وجود پیچیدگی های کد مالیاتی، یک وکیل مالیاتی خوب باید بداند که چگونه آن را به موکل خود با زبانی ساده و قابل فهم توضیح دهد تا به او در تصمیم گیری کمک کند. همچنین یک وکیل امور مالیاتی باید واضح نویسی و مهارت شمرده حرف زدن را در خود بهبود ببخشد.

تقکر انتقادی و تحلیل

وکلا نیاز به مهارت های خواندن اساسنامه و قانون موضوعه و تحلیل عینی و اجرای این قوانین در شرایط موکلین خود دارند.

جستجو

قوانین مالی به طور مداوم تغییر می کنند، بنابراین وکلا برای ارائه مشاوره به روز به موکلان خود نیازمند مهارت تحقیق قوی ای هستند.

چه مدت طول خواهد کشید تا به یک وکیل مالیاتی تبدیل شوید؟

برای پاسخ به این سوال نقشه  زیر را که مسیر تبدیل شدن به یک وکیل امور مالیاتی را ترسیم می کند دنبال کنید:

  1. در گام اول یک مدرک لیسانس، ترجیحا در حسابداری، بازرگانی یا ریاضیات کسب کنید. این مرحله به طور معمول چیزی در حدود چهار سال طول می کشد.
  2. گام دوم شامل مطالعه و شرکت در آزمون پذیرش دانشکده حقوق می باشد که یک آزمون استاندارد ارزیابی استدلال تحلیلی، منطق و درک است. برنامه ریزی کنید که چند هفته ای به مطالعه بپردازید و از شرکت در دوره های آمادگی آزمون نیز غافل نمانید!پ
  3. گام سوم شامل تحقیق و ارزیابی مدارس حقوقی معتبر است. تکمیل این مرحله ممکن است تا یک سال به طول بینجامد چرا که نیازمند به تحقیق، بازدید از مدارس و برنامه ی کامل دارد. در این مدت هزینه ها، کمک های مالی، میزان فارغ التحصیلی و استخدام ها، مکان و اندازه و فرهنگ مدرسه را هنگام تصمیم گیری در مورد درخواست حضور درنظر بگیرید. به طور کلی مدارس حقوق خصوصی دارای برچسب قیمت بالاتری نسبت به موسسات دولتی هستند؛ با این حال برخی از دانشجویان بورس تحصیلی یا کمک مالی دریافت می کنند.
  4. در گام بعد برای کسب تجربه ارزشمند و افزایش شانس یافتن شغل پس از فارغ التحصیلی، برای کارآموزی تابستانی در یک موسسه حقوقی مالیاتی درخواست بدهید.
  5. گام پنجم به شرح ذیل است: مدرک دکتری حقوق خود را به دست آورید، چیزی که به طور متوسط سه سال به طول می انجامد.
  6. برای گرفتن شغل درخواست بدهید! گاها پیش می آید که موسسات بازرگانی یا شرکت ها با دانش آموختگان سال آخری حقوق مصاحبه کنند. برخی از کارفرمایان دانشجویان یا فارغ التحصیلان جدید را به شرط قبولی در آزمون وکالت استخدام می کنند. وکلای مالیاتی اغلب یک حوزه تمرکز مانند: مالیات تجاری، مالیات شرکت ها، مالیات املاک، مالیات بین المللی و … را انتخاب می کنند.
  7. در آزمون وکالت شرکت کنید که مستلزم مطالعه، شرکت در آزمون های آماده سازی و… است.

برای تبدیل شدن به یک وکیل امور مالیاتی به چه تحصیلاتی نیاز دارید؟

برای اینکه بتوانید به عنوان یک وکیل در امور مالیاتی به فعالیت بپردازید لازم است مدرک لیسانس داشته باشید. در این بخش دانش لازم برای این شغل به تفصیل برایتان بیان شده است. بیان این نکته خالی از لطف نیست که اخذ شغل وکالت چالش برانگیز و رقابتی می باشد، تحصیل در رشته حقوق به هیچ  عنوان تضمین کننده اشتغال در آینده نیست!
همانطور که در بخش سابق گفته شد، برای اشتغال تحت عنوان وکیل امور مالیاتی لازم است که به مدت چهار سال در بخش دانشکده حقوق درس بخوانید و مدرک لیسانس خود را دریافت کنید، اما دریافت لیسانس به هیچ عنوان نقطه پایانی بر این ماجراجویی قانونی نیست! برای مثال در بخش های سابق اشاره شد که برای تحصیل در زیرشاخه مالیاتی لازم است علوم ریاضی یا حسابداری را بدانید. برای این کار می توانید پیش از تحصیل در دانشکده حقوق، به دانشکده حسابداری رفته و مدرک لیسانس خود را از آن جا دریافت کنید؛ هرچند امروزه آموزشگاه ها و موسسات عالی آزاد بسیاری وجود دارند که می توانید در آنها به تحصیل این دو رشته بپردازید. البته دانستن این نکته ضروری است که هیچ الزام تحصیلی برای گرفتن مدرک حسابداری وجود ندارد و تحصیل در این رشته صرفا برای پیشرفت شغلی شما خواهد بود.

گرفتن مدرک لیسانس تنها نشان دهنده آشنایی نسبی شما با این رشته است و برای اینکه بتوانید مشاغل بهتر و با دستمزد بالاتری به دست بیاورید نیازمند تحصیل بیشتری هستید. به طور کلی برای گرفتن بهترین مشاغل، داشتن بالاترین سواد نیاز است پس اگر به دنبال بهترین ها هستید، چشم به نوک قله – مدرک دکتری – داشته باشید!
باز هم تاکید می کنم که رشته وکالت یعنی نبرد! در این رشته که به جرئت یکی از چالشی ترین و رقابتی ترین رشته های موجود است هیچ تضمینی برای اینکه پس از فارغ التحصیلی مشغول کار شوید وجود ندارد، اما این امر بدان معنا نیست که نباید سمت این رشته رفت. کسانی که به دنبال این رشته می روند افرادی جسور و ریسک پذیر اند که می دانند برای پیشرفت در این رشته نباید دست از تلاش بکشند. خستگی در این رشته بی معناست چرا که همیشه یک چالش جدید برای سر و کله زدن وجود دارد.

مهارت های فردی مورد نیاز رشته وکالت

برای رشته وکالت در حالت کلی، که با مهارت های شخصی پیوندی ناگسستنی دارد، می بایست شخصیت خود را ارتقا دهید. در این رشته نه تنها نیازمند دانش و تسلط کامل بر قوانین حقوقی که نیازمند مهارت های فردی خاصی نیز می باشید. برای مثال یک وکیل می بایست سخنور باشد، باید بتواند مباحث سخت و پیچیده حقوقی را با چنان زبان ساده ای بیان کند که موکلش بی هیچ شک و شبهه ای تصمیم نهایی را پس از مشورت با او بگیرد.

تکرار همیشه ملال آور است اما گاهی شرایط ایجاب می کند تا برخی از نکات یاد شده در متن مجددا یادآوری شوند که البته این امر، نشان از اهمیت موضوعات طرح شده دارد. تا اینجای کار مشخصه های یک وکیل امور مالیاتی را با هم مرور کردیم و دانستیم که وکالت کاری پیچیده، دشوار، چالشی و در عین حال مستلزم تلاش بسیار است. دانش   آموختگان این رشته به خوبی می دانند که اگر می خواهند در کار خود پیشرفت کنند می بایست یک مسیر مشخص را دنبال کنند، برای مثال در یکی از بخش های این رشته کار خود را به طور تخصصی دنبال کنند. بهترین وکیل مالیاتی کسی خواهد بود که می داند برای رسیدن به جایگاهی که می خواهد باید سال ها درس بخواند و به کارآموزی مشغول شود.

منبع:
https://www.accounting.com/careers/tax-attorney/how-to-become/

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *