نحوه محاسبه مالیات دستگاه کارتخوان چگونه است؟

مالیات کارتخوان چقدر است و محاسبه مالیات کارتخوان
حمیده احمد آبادی

نویسنده: حمیده احمد آبادی | مشاور مالیاتی

در چند روز گذشته خبر ثبت مالیات دستگاه‌های کارتخوان مهم‌ترین خبر برای کسب کارها است، می‌دانید با ثبت نام دستگاه کارتخوان می‌توانید از مشوق‌های فراوان مالیاتی همچون خوش حسابی و رسیدگی شفاف بهره‌مند شده و با عدم ثبت نام مالیاتی، مجرم مالیاتی محسوب می‌شوید و تحت پیگرد قضایی قرار خواهید گرفت، همچنین با عدم ثبت دستگاه پوز، جرائم بزرگ مالی برای کسب و کار خود ایجاد کرده‌اید؛ همچنین دیگر قادر به استفاده از دستگاه پوز نخواهید بود و برای همیشه قطع خواهد شد.

اگر صاحب کسب و کارید و درگاه پرداخت اینترنتی واسط، مستقیم و یا دستگاه کارتخوان دریافت کرده‌اید اما نمی‌دانید که نحوه محاسبه مالیات کارتخوان چگونه است؟ یا مالیات کارتخوان چند درصد است؟ ما در این مقاله از آقای مالیات قصد داریم شما را با تمام قوانین مالیات دستگاه کارتخوان آشنا کنیم پس همراه ما باشید.

فهرست مطالب:

 مالیات کارتخوان یا مالیات دستگاه پوز

پس از اصلاحیه‌های متعددی که در قوانین و مقررات مالیاتی رخ داد، یکی از قوانین مهمی که در مجلس تصویب شد قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه‌ی مؤدیان مصوب 1398 بود. همچنین مهم‌ترین کارکرد آن برای شفافیت مالیات ستانی ماده 11 آن یعنی اعلان دستگاه پوز و سامان دهی بیش از 7 میلیون دستگاه کارتخوانِ سیار، ثابت و تشکیل پرونده مالیاتی برای تمامی دستگاه‌های کارتخوان است.

اگر دستگاه کارتخوان خود را ثبت نکرید و برای نحوه محاسبه مالیات کارتخوان به مشاور مالیاتی نیاز دارید، می‌توانید از خدمات مشاوره مالیاتی آنلاین، تلفنی و حضوری آقای مالیات استفاده کنید.

کد مالیاتی دستگاه های کارتخوان چیست؟

کد مالیاتی یا اینتا کد مالیاتی راهکارهایی برای هوشمندسازی موضوع مالیات است؛ اگر نمی‌دانید کد مالیاتی چیست نگران نباشید ما در این مقاله به صورت کامل به این موضوع می‌پردازیم. پیش از پرداختن به اینکه چگونه کد مالیاتی بگیریم باید در نظر داشته باشید که داشتن کد مالیاتی به شما این امکان را می‌دهد که بتوانید از مشوق‌های بزرگ مالیاتی و معافیت از تکالیف سنگین مالیاتی استفاده کنید.

برای گرفتن این کد باید به سایت سازمان مالیات کشور به نشانی tax.gov.ir مراجعه و از قسمت میز خدمت و بخش پیش ثبت نام، فرایند ثبت نام خود را دنبال نمایید. حال که با کد مالیاتی دستگاه های کارتخوان آشنا شدید، برای یادگیری مباحث تخصصی مالیات به صفحه آموزش مالیات مراجعه کنید.

نحوه ثبت مالیات کارتخوان و تشکیل پرونده مالیاتی دستگاه پوز سیار یا غیر سیار به چه صورتی است؟

برای ثبت  مالیات دستگاه کارتخوان و تشکیل پرونده مالیاتی ابتدا وارد سایت tax.gov.ir شوید و مراحل پیش ثبت نام الکترونیک، صحت سنجی اطلاعات، تولید و ارسال اطلاعات کاربری و ثبت نام الکترونیک را انجام دهید.

نحوه ثبت مالیات کارتخوان

پس از گذراندن مراحل بالا پیامکی حاوی نام کاربری و رمز عبور سامانه ی مالیاتی برای شما ارسال خواهد شد؛ باید مجدداً وارد سامانه شده و از قسمت میز خدمت، گزینه ورود را انتخاب کرده و با وارد کردن نام کاربری و کلمه عبور، وارد سامانه شوید. سپس در این مرحله اطلاعات تکمیلی خواسته شده از شما را وارد ‌کنید که مربوط به کسب و کار و نوع فعالیت شما خواهد بود.

پس از پایان ثبت نام و تایید اطلاعات، کد رهگیری به شما داده می‌شود که این کد رهگیری، همان کد مالیاتی شما خواهد بود. حالا باید وارد درگاه ملی خدمات الکترونیکی سازمان امور مالیاتی کشور به نشانی my.tax.gov.ir شوید و کارتخوانی که به نام شما ثبت شده یا نشده است را به ترتیب ببینید و ثبت کنید.

آیا دستگاه کارتخوان سیار نیز شامل مالیات می شود؟

به استناد ماده 1 قانون مالیات‌های مستقیم هر شخص حقیقی و حقوقی که در ایران کسب درآمد می‌کند مشمول این قانون و پرداخت مالیات است. از نظر سازمان امور مالیاتی یک فرد عادی که فعالیت اقتصادی مستقلی نداشته به دستگاه کارتخوان نیاز ندارد. پس در نتیجه افرادی که دستگاه کارتخوان دارند مشمول پرداخت مالیات هستند مگر اینکه معافیتی در قانون، برای آن‌ها در نظر گرفته شود.

برای ثبت مالیات دستگاه کارتخوان چه باید کرد ؟

پس از ثبت نام در سامانه درگاه ملی خدمات الکترونیک سازمان امور مالیاتی، در قسمت راست صفحه بر روی گزینه “ساماندهی پذیرنده‌های بانکی” کلیک کنید. در صفحه جدیدی که باز می‌شود امکان” الصاق پرونده “یا” درخواست غیر فعال سازی” برای دستگاه پوز و یا درگاه‌های پرداخت الکترونیک وجود دارد.

مالیات کارتخوان ۱۴۰1 چقدر است؟

هر یک از کارتخوان ها کدی یکتا دارد که به بانک مرکزی این امکان را می‌دهد تا بتواند به راحتی تراکنش‌های انجام گرفته از هر دستگاه را متمایز و ثبت کند مالیات دستگاه پوز سازمان امور مالیاتی براساس اظهارنامه مالیاتی افراد اقدام به تعیین و دریافت مالیات از آن ها می‌کند.

در صورتی که صاحبان دستگاه‌های پوز در سامانه مربوطه پرونده مالیاتی تشکیل نداده باشند، مالیات آن‌ها را بر اساس کارکرد دستگاه کارتخوان آن‌ها محاسبه می‌گردد و این کارکرد در واقع همان درآمد شغلی آن‌ها در نظر گرفته خواهد شد؛ علاوه بر آن، افراد با جریمه مالیاتی نیز مواجه می‌شوند.

اما در صورتی که دستگاه پوز در سامانه مالیات کارتخوان tax.gov.ir ثبت شده باشد، مالیاتی بر دستگاه کارتخوان حساب نمی‌شود و به این معناست که این افراد صرفا به دلیل داشتن دستگاه کارتخوان، مشمول پرداخت مالیات اضافه نخواهند بود و فقط در صورتی که بین درآمد واقعی آن‌ها با درآمد اعلام شده در اظهارنامه تفاوتی وجود داشته باشد، باید مالیات جداگانه پرداخت کنند.

برای مثال : مالیات دستگاه کارتخوان سوپرمارکت چقدر است؟

در سال 1401 مبلغ 396.000.000 ریال از سود سالیانه سوپرمارکت ها معاف از پرداخت مالیات است. اگر سود سالیانه شما بیش از این رقم باشد باید بر اساس درصدهای زیر مالیات فروشگاه خودتان را پرداخت کنید :

1-15 درصد: به ازای مازاد سودی که نسبت به رقم 39 میلیون و 600 هزار تومان کسب می‌کنید تا مقدار 50 میلیون تومان
2-20 درصد: به ازای مازاد سود نسبت به رقم ۵۰ میلیون تومان تا مقدار ۱۰۰ میلیون تومان
3- ۲۵ درصد: به ازای مازاد مبلغی که بیش از ۱۰۰ میلیون تومن سود کسب کرده‌اید.

عدم ثبت دستگاه پوز در سامانه مالیاتی چه پیامدهایی به دنبال دارد؟

اگر شما از تاریخی که سازمان امور مالیاتی اعلام کرده است برای تشکیل پرونده مالیاتی برای دستگاه کارتخوان خودتان اقدام نکنید علاوه بر اینکه طبق قانون، فرار مالیاتی انجام داده‌اید و کتمان درآمد کردید؛ همچنین دچار مشکلات عدیدی مانند قطع کردن دستگاه پوز که نشان فرار مالیاتی و قرار گرفتن شما در لیست سیاه سازمان است را در پی دارد.

مالیات کارتخوان ۱۴۰۰ چقدر است و عدم ثبت دستگاه های کارتخوان پیامد های زیادی به دنبال دارد

طبق اظهارات مسئولان نظام مالیاتی در صورتی که افراد از قانون تبعیت نکنند مطابق قانون با آن‌ها رفتار خواهد شد و به علاوه از مشوق‌ها نیز محروم می‌شوند و در عین حال اطلاعات حساب‌های بانکی آن‌ها از حیث فرار مالیاتی بررسی می‌گردد.

چگونه برای نحوه محاسبه مالیات کارتخوان مشاوره مالیاتی بگیریم؟

طبق بیان مسئولین امر نظام مالیاتی، اظهارنامه اکثر پرونده‌های مالیاتی سال گذشته در موعد مقرر ارائه شده است و مهلت اظهارنامه صاحبان مشاغل سال ۱۴۰۰ نیز تا پایان خرداد ۱۴۰۱ است و تا آن زمان می‌توانند پرونده‌های مالیاتی خود را تحویل دهند. همچنین طبق قانون بودجه ۱۴۰۰ معافیت مالیاتی به مبلغ ۳۶ میلیون تومان برای دستگاه‌های متصل به پرونده‌های مالیاتی متصور هستیم.

ما در این مقاله در مورد نحوه ثبت کد مالیاتی، نحوه محاسبه مالیات کارتخوان و اینکه مالیات دستگاه پوز چند درصد است؟ صحبت کردیم اگر برای محاسبه مالیات کارتخوان و نحوه ثبت نام دستگاه های پوز سؤال دارید؛ آقای مالیات بزرگترین مؤسسه مالیاتی کشور آماده ارائه خدمات مشاوره مالیاتی آنلاین، تلفنی و حضوری برای تشکیل پرونده مالیاتی و انجام وکالت مالیاتی شما است.


 

سؤالات متداول مالیات کارتخوان یا مالیات دستگاه پوز


 

مالیات دستگاه های کارتخوان چیست؟

مالیاتی که قرار نسبت به تراکنش‌های بانکی دستگاه کارتخوان در صورت عدم ثبت مالیات دستگاه پوز در سایت سازمان امور مالیاتی اخذ کنند را مالیات دستگاه کارتخوان می‌گویند.

مالیات کارتخوان ۱۴۰۰ چقدر است؟

مالیات کارتخوان 1400، بر اساس مالیات مشاغل است یعنی شما همان مالیات مشاغل خودتان را پرداخت می‌کنید مگر اینکه مشخص شود که شما مابه التفاوت زیادی بین درآمد رسمی و غیر رسمی وجود داشته باشد.

ثبت مالیاتی دستگاه کارتخوان چگونه انجام می‌شود؟

ثبت مالیاتی دستگاه کارتخوان از طریق سایت my.tax.gov.ir با مراجعه زیر گروه ثبت دستگاه کارتخوان انجام می‌شود.

آیا دستگاه‌ های کارتخوان سیار هم مشمول پرداخت مالیات هستند؟

مالیات دستگاه کارتخوان بین دستگاه سیار و ثابت هیچگونه تفاوتی موجود نیست.

آخرین مهلت ثبت نام دستگاه های کارتخوان چه زمانی است؟

طبق قانون، آخرین مهلت ثبت نام دستگاه های کارتخوان پایان بهمن ماه سال 1400 بود که طی چند روز اخیر تا 15 اسفند هم مجدد تمدید شد.

برای چک کردن پرونده مالیاتی دستگاه کارتخوان به کجا مراجعه کنیم؟

برای چک کردن پرونده مالیاتی دستگاه کارتخوان به سایت my.tax.gov.ir مراجعه کنید.

آیا همه دارندگان دستگاه کارتخوان باید مالیات بدهند؟

اگر عضو اصناف، اشخاص حقیقی و یا اشخاص حقوقی دارای اظهارنامه مالیاتی هستید مانند سال‌های گذشته همان مالیات مشاغل خود را می‌پردازید.

آیا دستگاه کارتخوان بدون مالیات هم داریم؟

خیر برای دریافت دستگاه کارتخوان نیازمند داشتن کد ملی و شماره همراه به نام همان کد ملی هستید.

تشکیل پرونده مالیاتی برای دارندگان کارتخوان به چه صورتی است؟

با مراجه به نشانی tax.gov.ir ابتدا پرونده مالیاتی تشکیل دهید، سپس در سایت my.tax.gov.ir اطلاعات دستگاه کارتخوان خود را تکمیل کنید.

آیا مالیات دستگاه کارتخوان یا پوز بعد از انجام هر تراکنش حساب می‌شود یا در انتهای سال؟

دستگاه های مالیات کارتخوان یا دستگاه پوز به صورت سالانه و بعد از ارائه‌ی اظهارنامه‌ عملکرد مالیاتی محاسبه می‌گردد.

آیا فردی که دستگاه کارتخوان دارد می‌تواند اظهارنامه مالیاتی ارسال کند؟

بله فردی که دستگاه کارتخوان دارد در سازمان امور مالیاتی به عنوان مؤدی شناسایی می‌شود و باید اظهارنامه رد کند

آیا سازمان امور مالیاتی اطلاع دارد تراکنش‌های مربوط به دستگاه کارتخوان چقدر است ؟

از طرف بانک مرکزی کلیه اطلاعات مربوط به تراکنش‌های بانکی شما برای سازمان امور مالیاتی ارسال می‌شود در نتیجه نسبت به ابراز درآمد دقیق خود در اظهارنامه یا تبصره ماده 100 اقدام کنید.

جواز کسب به نام دارنده دستگاه کارتخوان نیست آیا دارنده دستگاه پوز باید اظهارنامه جداگانه ارسال کند؟

دارنده جواز کسب به صورت مجزا اظهارنامه ارسال می‌کند و دارنده دستگاه کارتخوان نیز به همین صورت باید اظهارنامه رد کند.

8 دیدگاه برای “نحوه محاسبه مالیات دستگاه کارتخوان چگونه است؟

 1. علیزاده گفته:

  لغو مالیات کارتخوان چگونه انجام می‌شود؟

  • آقای مالیات گفته:

   سلام وقت بخیر
   در صورتی که دستگاه پوز داشته باشید و پرونده مالیاتی برای ان تشکیل شده باشد می بایست مالیات مربوطه را پرداخت کنید.

 2. حسین گفته:

  مالیات کارتخوان سوپرمارکت چگونه محاسبه می‌شود؟

  • آقای مالیات گفته:

   با سلام و احترام
   مالیات سوپرمارکت ها به این صورت است که هزینه های خود را از فروش خود کسر کرده و سود به دست آمده به نرخ ماده 131 مشمول مالیات می‌شود.

 3. ahmad گفته:

  ثبت نام مالیات کارتخوان چگونه انجام می‌شود؟

  • آقای مالیات گفته:

   با سلام
   در صورتی که دستگاه پوز داشته باشید ثبت نام به طور خودکار برای شما انجام می‌‎شود

 4. احمد گودرزی گفته:

  مالیات دستگاه کارتخوان 1401 چقدر است؟

  • آقای مالیات گفته:

   سلام دوست عزیز
   مالیات دستگاه کارتخوان به این صورت است که اگر شخص حقیقی باشید هزینه های خود را از فروش خود کسر کرده و سود به دست آمده به نرخ ماده 131 مشمول مالیات می‌شود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.