مالیات چیست؟ معرفی انواع مالیات در ایران

مالیات چیست و انواع مالیات در ایران

مالیات مبلغی است که افراد و مؤسسات برای تامین بخشی از هزینه‌ها و تحقق برخی از اهداف به دولت می‌پردازند و معمولا متناسب با میزان درآمد و یا ثروت تعیین می‌گردد. مالیات‌ به عنوان منبع مهم درآمدی دولت‌ها و یکی از باثبات‌ترین آن‌ به حساب می‌آید. مالیات یکی از مهم‌ترین ابزارهای سیاستی دولت نیز محسوب می‌شود و می‌تواند در اجرای عدالت اجتماعی، تشویق سرمایه‌گذاری و کاهش حجم اقتصاد پنهان مؤثر باشد. سیاست بهینه مالیاتی علاوه بر افزایش درآمد مالیاتی دولت، بر تمام افراد یک جامعه تاثیر می‌گذارد.

در هر کشوری نقش مالیات به عنوان یکی از ابزارهای اصلی دولت در مدیریت اقتصاد بسیار مهم است. به گونه‌ای که امروزه در کشورهای صنعتی، بهبود و توسعه، کارایی و اثربخشی روش‌های اظهار و مطالبه مالیات، از اهمیت زیادی برخوردار است. اهداف دیگر اخذ مالیات، حفظ ثبات ارز، بیان سیاست های عمومی در مورد توزیع ثروت، یارانه به صنایع خاص، گروه‌های جمعیتی یا جداسازی هزینه‌های برخی مزایا مانند بزرگراه‌ها یا تامین اجتماعی است. از نظر اقتصادی، مالیات ثروت را از خانوارها یا مشاغل به دولت منتقل می‌کند.

این امر دارای تأثیراتی است که همزمان می‌تواند رشد اقتصادی و رفاه اقتصادی را افزایش یا کاهش دهد. در نتیجه، مالیات یک موضوع بسیار پیچیده‌ای است. ماليات‌ به انواع مختلف مالیات مستقيم و غيرمستقيم که عمده‌ترين نـوع طبقه‌بندی در آمارهای دولتی در سطح بين‌المللی و در ساختار بودجه كشور هستند تقسیم می‌شوند.

ما در ادامه‌ی این مقاله از آقای مالیات قصد داریم شما را انواع مالیات‌های مستقیم و غیر مستقیم مثل مالیات بر دارایی، مالیات بر در آمد، مالیات بر مصرف، مالیات بر ارزش افزوده و مالیات بر عوارض گمرکی و غیره آشنا کنیم پس همراه ما باشید.

انواع مالیات در ایران

در ادبیات امور مالی عمومی، مالیات‌ بر اساس اینکه چه کسی هزینه آن را پرداخت می‌کند (چه کسی بار نهایی آن را تحمل می‌کند) به دو گروه مالیات‌های مستقیم و مالیات غیر مستقیم طبقه بندی می‌شوند. معمولاً گفته می‌شود مالیات مستقیم مالیاتی است که باید مستقیماً توسط شخص حقیقی یا حقوقی به دولت پرداخت شود. در واقع مالیات دهنده نمی‌تواند بار پرداخت مالیات را به شخص دیگری منتقل کند، در حالی که در مالیات غیرمستقیم این امکان وجود دارد. مالیات‌های مستقیم معمولاً بر مبنای توانایی پرداخت مالیات دهندگان بر اساس درآمد یا ثروت خالص است و مالیات غیرمستقیم بر تولید، مصرف کالاها، خدمات و یا معاملات اخذ می‌شود.

اگر می‌خواهید از معافیت‌های مالیاتی با خبر شوید و یا از پرداخت جرایم سنگین مالیاتی به دور باشید، پیشنهاد می‌کنم با مراجعه به صفحه مشاوره مالیاتی از مجرب ترین مشاوران مالیاتی ما استفاده کنید.

مالیات‌های مستقیم چیست؟

مالیات‌های مستقیم، مالیات‌هایی هستند که مستقیم از درآمد و دارایی اشخاص اخذ می‌شود. اين نوع از مالیات‌ها متناسب با درآمد اشخاص حقیقی و حقوقی وصول می‌شود. مالیات بر دارایی و مالیات بر درآمد از انواع مالیات‌های مستقیم هستند. مثلاً چنانچه شما یک فروشگاه اینترنتی داشته باشید، برگ تشخیص مالیات، مستقیماً به نام شما صادر می‌شود. مالیات‌های مستقیم از درآمد یا دارایی افراد اخذ می‌شود که به دو زیر شاخه کلی مالیات بر درآمد و مالیات بردارایی تقسیم می‌شود.

مالیات بر دارایی و مالیات بر در آمد از انواع مالیات‌های مستقیم می‌باشند که مستقیم از درآمد و دارایی اشخاص اخذ می‌شود.

مالیات بر درآمد شامل مالیات بر درآمد املاک، مالیات بر درآمد اجاره املاک، مالیات بر درآمد کشاورزی، مالیات حقوق، مالیات مشاغل، مالیات بر درآمد اشخاص حقوقی، مالیات سکه و مالیات بر درآمد اتفاقی است. مالیات بر درآمد مشاغل هم شامل مالیات بر درآمد پزشکان، وکلا و صاحبین اصناف می‌باشد و همچنین مالیات بر درآمد اتفاقی مثل جایزه‌ای که شرکت‌های خصوصی یا برنامه‌های تلویزیونی به مردم اهدا می‌کنند. مالیات بر درآمد اشخاص حقوقی هم همان سودی است که شرکت‌ها هر ساله عایدشان می‌شود.

اگر به یادگیری مباحث مالیات علاقه مند هستید پیشنهاد می‌کنم با مراجعه به صفحه آموزش مالیات از تخصصی ترین دوره‌های آموزش مالیات استفاده کنید.

مالیات بر دارایی

این مالیات به زبان ساده به دارایی های فرد تعلق دارد، بر اساس این نوع مالیات کلیه اشخاص نسبت به هر املاک و اموالی که دارند مشمول پرداخت مالیات می‌شوند. مالیات بر دارایی همه حقوقی است که یک شخص حقیقی یا حقوقی نسبت به اشیا، اموال، املاک و غیره دارد و به او اجازه تصرف مالکانه آن را می‌دهد. مالیات بر دارایی شامل مالیات املاک، مالیات بر ارث، مالیات حق تمبر، مالیات بر خانه‌های خالی، مالیات بر اراضی بایر است.

طبق اصلاحات صورت گرفته در قانون بقیه موارد حذف شده و فقط دو مورد مالیات بر ارث و مالیات حق تمبر باقی مانده‌اند. مالیات بر ارث، مالیات بر حق تمبر، مالیات املاک، مالیات بر خانه‌های خالی نمونه‌های از مالیات بر دارایی هستند که در ادامه به توضیح هریک از آن‌ها می‌پردازیم.

برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله: مالیات بر درآمد اتفاقی را نیز مطالعه کنید.

مالیات املاک

مالیات املاک از انواع مالیات مستقیم است که درآمدهای حاصل از ملک را شامل می‌شود. این نوع مالیات، در طبقه‌بندی مالیات‌های مستقیم قرار گرفته و مالیات بر اجاره املاک، مالیات بر مستغلات خالی، مالیات سرقفلی، مالیات نقل و انتقال املاک را شامل می‌شود.

مالیات بر خانه‌های خالی (مالیات مستغلات مسکونی خالی)

این نوع از مالیات مستقیم به خانه‌های مسکونی خالی از سکنه تعلق می‌گیرد. بر طبق این قانون واحدهای مسکونی واقع در شهرهای زیر یکصد هزار نفر جمعیت که در هر سال مالیاتی، در مجموع بیش از ۱۲۰ روز ساکن یا کاربر نداشته باشد به عنوان خانه خالی شناسایی شده و مشمول پرداخت مالیات می‌شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه محاسبه مالیات خانه های خالی پیشنهاد می‌کنیم مقاله مالیات بر خانه های خالی را نیز مطالعه کنید.

مالیات بر خانه های خالی، این نوع از مالیات مستقیم به خانه‌های مسکونی خالی از سکنه تعلق می‌گیرید.

مالیات بر ارث

مالیات بر ارث به زبان ساده یعنی اگر پس از درگذشت شخصی، مالی از وی به وراث برسد، این دارایی مشمول پرداخت مالیات می‌گردد. اما زمانی سند ماترک به نام وراث صادر می‌شود که مالیات آن اموال را پرداخت کنند. بنابراین اگر ورثه تصمیم تقسیم ماترک به‌جا مانده از متوفی را داشته باشند، ابتدا باید مالیات آن را بپردازند که به این مالیات، مالیات بر ارث گفته می‌شود.

مالیات حق تمبر (اوراق بهادار)

یکی دیگر از انواع مالیات‌های مستقیم، مالیات حق تمبر است که به صورت چسباندن تمبر بر اوراق و مدارک به منظور رسمیت شناخته شدن آن‌ها اجرا می‌شود. در گذشته این مالیات به صورت الصاق تمبر مالیاتی پرداخت می‌گردید. لذا از قدیم به آن “مالیات حق تمبر” می‌گویند. این مالیات‌ در حال حاضر به صورت 1. فیش بانکی 2. نقش تمبر بروی برگه 3.الصاق تمبر پرداخت می‌گردد.

مالیات حق تمبر که از طریق الصاق و ابطال تمبر بر اسناد و مدارک از مؤدی دریافت می‌شود و مثال آن مالیات حق تمبری است که روی برگ‌ چک‌های بانکی چاپ می‌شود. مالیات حق تمبر خود دو نوع اوراقی و سهام شرکت است. اوراقی همانند چک و سفته مانند مالیات هر برگ چک، 20 تومان و هر سفته، نیم در هزار است.

سهام شرکت‌ها، زمانی که شرکتی ثبت می‌گردد، 2 ماه از تاریخ ثبت می‌بایست مالیات حق تمبر آن پرداخت گردد که به عنوان مثال، سرمایه ثبتی شرکتی 100,000,000 ریال است. نیم در هزار این مبلغ باید به عنوان مالیات حق تمبر پرداخت گردد که می‌شود مبلغ 50,000 ریال.

مالیات بر درآمد

مالیات بر درآمد یکی از منابع تامین مالی بودجه دولت است که مطابق قانون به افراد حقیقی و حقوقی تعلق می‌گیرد. یکی از مهم‌ترین انواع مالیات در ایران هم مالیات بر درآمد است که درآمد افراد و شرکت‌ها را مبنای اخذ مالیات قرار می‌دهد. این مالیات معمولا به صورت درصدی از سود مالیات دهنده دریافت می‌شود.

مالیات بر درآمد شامل الیات بر درآمد املاک، مالیات اجاره املاک، مالیات بر درآمد کشاورزی، مالیات سکه، مالیات حق الوکاله، مالیات بر درآمد مشاغل، مالیات بر درآمد حقوق است.

مالیات بر درآمد دارای انواع مختلفی از جمله مالیات بر درآمد املاک، مالیات اجاره املاک، مالیات بر درآمد کشاورزی، مالیات سکه، مالیات حق الوکاله، مالیات بر درآمد مشاغل، مالیات بر درآمد حقوق، مالیات بر در آمد اشخاص حقوقی و مالیات بر در آمد اتفاقی است که برای آشنایی با مفاهیم کلی هریک، در زیر توضیحات کاملی را ارائه می‌کنیم.

مالیات بر درآمد اجاره املاک

مالیات اجاره ملک، مالیاتی است که از مالک اخذ می‌شود. بر این اساس بر درآمدی که اجاره دهنده از راه اجاره دادن ملک، کسب کرده با شرایط مقرر در قانون، مالیات دریافت می‌گردد.

مالیات بر درآمد کشاورزی

مالیات بر درآمد حاصل از کلیه فعالیت‌های کشاورزی، دامپروری، دامداری، پرورش ماهی و زنبور عسل و پرورش طیور، صیادی و ماهیگیری، نوغان داری، احیای مراتع و جنگل‌ها را شامل می‌گردد. طبق قانون مالیات‌های مستقیم، درآمد حاصل از کلیه فعالیت‌های کشاورزی و همچنین فعالیت‌های وابسته به آن از پرداخت مالیات معاف می‌باشند.

مالیات سکه

بر طبق بخشنامه تصویب شده در سال 1397، اشخاص با خرید سکه تا میزان مشخصی شامل پرداخت مالیات می‌شوند. بر طبق بخشنامه تصویب شده در سال جاری:

  • تا ۱۰ قطعه سکه مشمول مالیات نمی‌شود.
  • نسبت به مازاد ۱۰ قطعه سکه تا ۳۰ سکه به ازای هر قطعه سکه ۴.۰۰۰.۰۰۰ ریال مالیات مقطوع.
  • نسبت به مازاد ۳۰ قطعه سکه تا ۵۰ عدد سکه به ازای هر قطعه سکه ۵,۲۰۰,۰۰۰ ریال مالیات مقطوع.
  • نسبت به مازاد ۵۰ قطعه سکه تا ۱۸۵ عدد سکه به ازای هر قطعه سکه ۶,۵۰۰,۰۰۰ ریال مالیات مقطوع.

مالیات سکه و یا مالیات بر سکه بر طبق بخشنامه تصویب شده در سال 1397، اشخاص با خرید سکه تا میزان مشخصی شامل پرداخت مالیات می‌شوند.

اگر می‌خواهید اظهارنامه مالیاتی رد کنید به شما پیشنهاد می‌کنم مقاله اظهارنامه مالیاتی چیست را مطالعه کنید.

مالیات حق الوکاله

بر طبق قانون مالیات حق الوکاله، وکلای دادگستری و کسانی که در محاکم اختصاصی وکالت می‌کنند مکلفند در وکالت نامه‌های خود رقم مالیات حق الوکاله‌ را قید نمایند و معادل پنج درصد (۵%) آن بابت علی‌الحساب مالیاتی روی وکالت نامه تمبر الصاق و ابطال نمایند که در هر حال مبلغ تمبر حسب مورد نباید کمتر از میزان مقرر و تعیین شده باشد.

مالیات بر درآمد حقوق

ماليات بر حقوق از اجزاء مهم تشكيل دهنده ماليات بر درآمد می‌باشد از آنجا كه اين ماليات مستقيماً از حقوق كاركنان كسر می‌گردد، منبع درآمد تقريباً مطمئني است. کلیه افرادی که بابت اشتغال در ایران بر حسب مدت يا كار انجام يافته به طور نقد يا غيرنقد حقوق دریافت می‌کنند مشمول ماليات بر درآمد حقوق می باشند.

میزان مالیات حقوق در هر سال متفاوت بوده و طبق بخشنامه‌هایی به کلیه کارفرماها و بنگاه‌های اقتصادی ارسال می‌شود و کارفرما موظف است مالیات تعلق گرفته به حقوق و مزایای کارکنان خود را کسر کرده و به حساب مشخص شده وزارت امور اقتصادی و دارایی واریز نماید.

مالیات بر درآمد مشاغل

ماليات بر درآمد مشاغل به عنوان يكي از اجزای ماليات بر درآمد از اهميت و گستردگي بيشتري برخوردار است. ماليات بر درآمد مشاغل، ماليات مستقيمي است كـه از درآمد صـاحبان حرفه و مشاغل آزاد مانند كسبه، بهره برداران معادن، پزشكان و غيره گرفته می‌شود. عمده‌ترين ويژگي اين گروه از مؤديان مالياتی (ادا کننده مالیات) استفاده از سرمايه و نيروی كار شخصی خود می‌باشد.

مالیات بر مشاغل به عنوان يكي از اجزاي ماليات بر درآمد از اهميت و گستردگي بيشتري برخوردار است.

مالیات بر درآمد اشخاص حقوقی (شرکت‌ها)

مالیات بر درآمد اشخاص حقوقی مالیات مستقیمی است که از اشخاص حقوقی دولتی و غیردولتی اخذ می‌شود. در کشور ما مالیات بر اشخاص حقوقی در بین انواع مالیات‌های مستقیم عمده‌ترین رقم مالیاتی را دارا است.

اگر شرکت شما هم مدتی است که فعالیت نمی‌کند به شما پیشنهاد می‌کنم مقاله نامه عدم فعالیت شرکت را مطالعه کنید.

مالیات بر در آمد اتفاقی

درآمد اتفاقی عبارت است از هر گونه درآمد نقدی و یا غیرنقدی که شخص حقیقی یا حقوقی به صورت بلاعوض و یا از طریق معاملات محاسباتی و یا به عنوان جایزه یا هر عنوان دیگر از این قبیل تحصیل نماید؛ بر اساس قانون مالیات‌های مستقیم این درآمد مشمول پرداخت مالیاتی تحت عنوان مالیات بر درآمد اتفاقی خواهد بود.

مالیات‌های غیرمستقیم چیست؟

مالیات غیر مستقیم مالیاتی است که پرداخت کننده آن مجهول است و پرداخت آن در گرو فعالیت اقتصادی افراد بوده و در نهایت از مصرف کنندگان نهایی به صورت غیر مستقیم وصول می‌گردد. فرض کنید برای منزل خود در حال خرید از یک سوپرمارکت هستید؛ روی بسته بندی کالاها، قیمت با احتساب مالیات بر ارزش افزوده درج گردیده است؛ یعنی دولت غیر مستقیم مبلغ مالیات بر ارزش افزوده را از مردم دریافت می‌کند.

مالیات های غیر مستقیم شامل مالیات بر مصرف، مالیات بر ارزش افزوده و حقوق و عوارض گمرکی است.

مالیات غیر مستقیم نیز دارای ۳ دسته اصلی حقوق و عوارض گمرکی، مالیات بر مصرف و مالیات بر ارزش افزوده است. مالیات بر واردات شامل حقوق گمرکی، سود بازرگانی، حق ثبت و واردات اتومبیل است. مالیات بر مصرف و فروش شامل فرآورده‌های نفتی، فروش سیگار و مالیات بر ارزش افزوده است.

مالیات بر مصرف

مالیات بر مصرف به بیان ساده مالیاتی است که مصرف کنندگان کالاهای خاص در زمان خرید کالا ملزم به پرداخت آن هستند. روند این نوع مالیات به گونه‌ای است که هر چه میزان مصرف بالاتر باشد، مالیات پرداختی برای کالا نیز بیشتر است.

مالیات بر ارزش افزوده

مالیات بر ارزش افزوده نوعی مالیات غیرمستقیم بر مصرف است که به طور غیر انباشته بر تمام مراحل تولید و توزیع خصوصی کالا و خدمات تعلق می‌گیرد. به زبان ساده مالیات بر ارزش افزوده مالیاتی است که خریدار آن را به همراه بهای خرید کالا یا خدمات می‌پردازد و فروشنده موظف است مقدار مالیات دریافتی را به خزانه دولت واریز کند.

اگر به دنبال یک راهنمای کامل در مورد ارزش افزوده هستید، پیشنهاد می‌کنم محصول آموزش ارزش افزوده را تهیه کنید.

حقوق و عوارض گمرکی

در ایران همانند سایر کشورها برای واردات و صادرات کالا از مرزهای کشور قوانینی وجود دارد و هزینه‌های مختلفی در نظر گرفته شده است. این دسته از مالیات ممکن است بر اساس قیمت و ارزش کالاها یا بر اساس ویژگی‌ها و مشخصات آن‌ها (مانند حجم، وزن و غیره) تعیین و دریافت شود.

اشخاص مشمول مالیات

اشخاص مشمول مالیات شامل نرخ صفر، نرخ مقطوع، نرخ مقرر است که در زیر توضیحات کاملی را ارائه می‌کنیم.

نرخ صفر: یعنی اشخاصی که در قانون مالیات‌های مستقیم از پرداخت مالیات معاف شده اند ولی این معافیت شرط مهمی دارد و آن، انجام تکالیف مالیاتی است؛ مثل: تسلیم اظهارنامه مالیاتی، دفاتر و اسناد و مدارک که به طور مثال اشخاصی که در مناطق آزاد فعالیت اقتصادی دارند و یا افرادی که فعالیت‌های فرهنگی و هنری می‌کنند.

نرخ مقطوع: در این حالت، سازمان امور مالیاتی به سود و زیان فعالیت‌های ما کاری ندارد و فقط از مبلغ فروش مالیات اخذ می‌کند که به طور مثال: نقل و انتقال ملک= مالیات آن 5% ارزش معاملاتی ملک است و مالیات سرقفلی که 2% به مأخذ وجوه دریافتی مالک است.

نقل و انتقال سهام= برای سهام بورسی، نیم درصد و غیر بورسی چهار درصد

نرخ‌های مقرر: یعنی مالیات عملکرد اشخاص حقوقی، 25% سود آن‌ها و مشاغل هم تقریباً همان 25% است. اگر نسبت به مبلغ مالیات خود اعتراض دارید و نمی‌دانید مراحل آن را از کجا شروع کنید، پیشنهاد می‌کنم مقاله اعتراض به برگ تشخیص مالیاتی را مطالعه کنید.

اشخاص مشمول و غیر مشمول مالیات

اشخاص غیر مشمول مالیات

اشخاص غیر مشمول قانون‌ها که شامل 4 دسته وزارتخانه‌ها و مؤسسات دولتی، دستگاه‌هایی که بودجه آن‌ها به وسیله دولت تامین می‌شود، شهرداری‌ها، بنیادها و نهادهای انقلاب اسلامی دارای مجوز معافیت از طرف حضرت امام خمینی و مقام معظم رهبری هستند که به دلیل انجام وظایف ذاتی شان مشمول پرداخت مالیات نیستند؛ هر چند در تبصره 2 ماده 2 قانون مالیات‌های مستقیم گفته شده: اگر همین 4 مورد به امور تجارتی بپردازند باید دقیقاً همانند بقیه شرکت‌ها، مالیات بدهند.

اگر به دنبال نوشتن یک لایحه مالیاتی هستید به شما پیشنهاد می‌کنیم به صفحه لایحه نویسی مالیاتی مراجعه کنید.

اشخاص معاف از مالیات چه کسانی هستند؟

  • اشخاص حقیقی که سود سپرده بانکی دریافت می کنند.
  • اشخاص حقیقی که فعالیت‌های کشاورزی، دامداری، دامپروری، پرورش ماهی، زنبور عسل، پرورش طیور، صیادی، ماهیگیری دارند.
  • اشخاص حقیقی که املاک مسکونی خود را در تهران تا 150 متر و غیر از تهران تا 200 متر اجاره داده اند.
  • موقوفات، نذورات، هدایا و کمک‌های دریافتی حسینیه‌ها و مساجد.

نکته مهم: اشخاص معاف از مالیات، هیچ تکلیف مالیاتی ندارند و مالیات نیز پرداخت نمی‌کنند؛ اما اشخاص مشمول نرخ صفر، باید تکالیف مالیاتی خود را انجام دهند تا مالیات پرداخت نکنند.

جمع بندی

یکی از نقش‌های کلیدی مالیات، تامین هزینه‌های دولت می‌باشد. نظام مالیاتی کارآمد، نظام اقتصادی را در مقابل بسیاری از خطرها بیمه می‌کند. دانش مالیاتى، آگاهى از قوانین، مقررات و بخشنامه‌هاى سازمان امور مالیاتى و آگاهى مؤدیان (ادا کننده مالیات) از دانش مالیاتى باعث جلوگیرى از فساد و تضییع حقوق آنان خواهد شد. ما در این مقاله به تعریف مالیات و انواع آن به صورت اجمالی و خلاصه پرداخته‌ایم تا شما با مفاهیم هر کدام به صورت کامل آشنا شوید. اگر مقاله ما را مطالعه کردید، حتما نظراتتون را در مورد این مقاله در قسمت کامنت‌ها با ما به اشتراک بگذارید و اگر سوالی هم در این زمینه دارید از مشاورین بپرسید.


سوالات متداول مالیات


مالیات چیست؟

امروزه افراد برای زندگی در یک جامعه فعال موظف به پرداخت هزینه‌های اجتماعی خود هستند و مالیات یک هزینه اجتماعی است که افراد یک ملت به دولت برای تامین بودجه هزینه کشور پرداخت می‌کنند.

چرا باید مالیات بدهیم؟

مالیات در اکثر کشورهای بزرگ دنیا یکی از اصلی‌ترین منابع درآمدی دولت‌ها محسوب می‌شود. پرداخت مالیات برای رونق، رشد و پیشرفت هر کشوری لازم و ضروی است.

مالیات غیر مستقیم چیست؟

مالیات غیر مستقیم شامل مالیات بر مصرف و فروش، مالیات بر وادات و مالیات بر ارزش افزوده است. به طور مثال بر روی کالا‌ها قیمت محصول با احتساب ارزش افزوده ذکر می‌گردد و این یعنی ما به صورت غیر مستقیم مالیات پرداخت می‌کنیم.

اگر مالیات ندهیم چه می شود؟

اگر فردی مالیات تشخیصی خود را از سمت سازمان امور مالیاتی پرداخت نکند، سازمان مالیاتی در طی مراحل قانونی حکم توقیف اموال شخص را گرفته و از دارایی‌های فرد مالیات را برداشت می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.