از من بپرس قسمت هفتاد و یکم

سؤالات از من بپرس قسمت هفتاد و یکم

سؤال اول

من در شرکتی کار میکنم در بعضی معاملات بدلیل نداشتن فاکتور رسمی در زیر فاکتورها نام و کد ملی من درج میگردید. آیا سایتی هست با درج نام و کد ملی کسی بفهمه بدهی مالیاتی داره اگر خیر چگونه میتوان اطلاع پیدا کرد؟

سؤال دوم

مالکی ۳ واحد آپارتمان دارد، در یک واحد خود ساکن هست و در ۲ واحد دیگر جداگانه ۲ فرزند دیگر او رایگان ساکن هستند. آیا او کلا معاف از مالیات بر اجاره هست یا باید برای یکی از واحدهای که یکی از فرزندان او ساکن هستند باید مالیات بر اجاره پرداخت کند؟

سؤال سوم

تسویه حساب مالیات مشاغل را در سال ۱۳۹۱ آن هم به مبلغ حدود 18/000/000 را دارم، در سال ۱۳۹۲ پرونده ما و بعضی همکارانمان نمونه شد و بدون هیچ توضیحی حدود 5/8 برابر افزایش یافت با مراجعه به کارشناس مربوطه و جویای مسئله شدیم و گفت: تشخیص من همین است اگر خواستید پرداخت کنید و نخواستید اعتراض بزنید و هیچگونه دلیل و مدرکی و مستنداتی برای افزایش مالیات ارائه نکرد و از آن تاریخ هر ساله اظهارنامه با افزایش اعلام شده، تحویل دارایی داده ایم و پرونده اعتراضمان همچنان از دارایی به کمیسیونها حل اختلاف در حرکت است. آیا میتوان راه حلی برای مشکل پیش آمده نشان داده و کمکم کنید تا پرونده ام تعیین تکلیف شود؟

سؤال چهارم

مادربزرگم چندین ملک و باغ داشت و سال ۱۳۹۹ فوت کرد. اکنون برای مالیات بر ارث یکی از افراد اداره مالیات پیشنهاد داده مالیات بر ارث املاک را به باغ منتقل کنیم و چون فعلا ورثه قصد فروش باغ را ندارند پرداخت نشود. آیا اساساً انتقال مالیات بر ارث امکانپذیر است و با این روش امکان فروش املاک هست بدون پرداخت مالیات؟

سؤال پنجم

من تا سال ۱۳۹۳ کارشناس رسمی دادگستری بودم و حکم محرومیت قطعی از کارشناسی برایم زدند و من دیگه کار کارشناسی نکردم. در سال ۱۳۹۴ به خاطر شناختی که از من داشتند، از طرف شرکت بیمه مرا به پروژه ای در جنوب فرستادند و یک حق الزحمه یک و نیم میلیون به من دادند. گزارش بازدید خودم را در برگه معمولی و بدون سربرگ و مهر و امضای کارشناسی دادگستری دادم. چون محروم دائم بودم و به دارایی هم نامه دادم و حکم محکومیت را ارائه کردم و تقاضای بستن پرونده را دادم. الان برگه تشخیص دادند که مالیات ۱۴۰ هزار تومن و جریمه یک میلیون باید بدهید. چون اظهارنامه ندادید و اعلام درآمد نکرده اید. در حالی که من کارشناسی رسمی نکرده ام که شامل این پرونده مالیاتی شوم.

سؤال ششم

من در خرداد سال ۹۰ بعنوان مدیرعامل خارج از شرکاء و خارج از اعضای هیئت مدیره در یک شرکت با مسئولیت محدود انتخاب شدم و در بهمن ماه سال ۹۰ از شرکت خارج شدم به طور کل، آیا مسئولیت تضامنی شامل من میشه؟ (نکته اینکه کلیه تصمیمات طبق اساسنامه با هیئت مدیره بوده)

سؤال هفتم

من در حال حاضر صاحب یک شرکت سهامی خاص هستم و قصد ثبت یک شرکت دیگر را دارم. می خواهم در همین مکان شرکت فعلی برای شرکت جدید هم آغاز به فعالیت کنم آیا از لحاظ بحث مالیاتی و دریافت کد اقتصادی برای شرکت جدید با توجه به مشترک بودن یک آدرس برای دو شرکت مشکلی به وجود نمی آید؟ لازم به ذکر است شرکت اول کد اقتصادی دریافت نموده است.

از من بپرس
من فرشید رستگار در قسمت بعدی از من بپرس، به سؤالات شما پاسخ خواهم داد.لطفاً سؤالات خود را در پایین همین پست، درج نمایید.