از من بپرس قسمت هفتاد و یکم

سؤالات از من بپرس قسمت هفتاد و یکم

سؤال اول

من در شرکتی کار میکنم در بعضی معاملات بدلیل نداشتن فاکتور رسمی در زیر فاکتورها نام و کد ملی من درج میگردید. آیا سایتی هست با درج نام و کد ملی کسی بفهمه بدهی مالیاتی داره اگر خیر چگونه می توان اطلاع پیدا کرد؟

پاسخ: در حال حاضر سایت و یا سامانه ای وجود ندارد که از طریق آن بتوان با وارد کردن کد ملی استعلام بدهی مالیاتی از سازمان امور مالیاتی گرفت. سازمان امور مالیاتی میتواند از طریق سامانه معاملات فصلی و یا تراکنش های بانکی اطلاعات مورد نیاز خود را جمع‌آوری کند و دری قالب برگه تشخیص به مودی مربوطه اعلام کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد چه مواردی باید در معاملات فصلی رد شود، مقاله ی گزارش فصلی را مطالعه کنید.

سؤال دوم

مالکی ۳ واحد آپارتمان دارد، در یک واحد خود ساکن هست و در ۲ واحد دیگر جداگانه ۲ فرزند دیگر او رایگان ساکن هستند. آیا او کلا معاف از مالیات بر اجاره هست یا باید برای یکی از واحدهای که یکی از فرزندان او ساکن هستند باید مالیات بر اجاره پرداخت کند؟

پاسخ: به استناد تبصره 1 ماده 53 قانون مالیات های مستقیم ملک خود مالک و ملک یکی از فرزندان به انتخاب مالک از مالیات اجاره معاف می باشد و یکی از ملک ها به انتخاب مالک مشمول مالیات اجاره می باشد.

تذکر:با توجه به ابهام موجود در خصوص اینکه ایا تمامی ملک هایی که به اشخاص مذکور در تبصره 1 ماده 53 تعلق میگیرد معاف است یا فقط یکی از ملک ها،جواب قطعی در این خصوص نمیتوان داشت و باید در رسیدگی مالیاتی دید نگاه ممیزین به چه صورت می باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله: مالیات املاک را مطالعه کنید.

سؤال سوم

تسویه حساب مالیات مشاغل را در سال ۱۳۹۱ آن هم به مبلغ حدود 18/000/000 را دارم، در سال ۱۳۹۲ پرونده ما و بعضی همکارانمان نمونه شد و بدون هیچ توضیحی حدود 5/8 برابر افزایش یافت با مراجعه به کارشناس مربوطه و جویای مسئله شدیم و گفت: تشخیص من همین است اگر خواستید پرداخت کنید و نخواستید اعتراض بزنید و هیچگونه دلیل و مدرکی و مستنداتی برای افزایش مالیات ارائه نکرد و از آن تاریخ هر ساله اظهارنامه با افزایش اعلام شده، تحویل دارایی داده ایم و پرونده اعتراضمان همچنان از دارایی به کمیسیونها حل اختلاف در حرکت است. آیا میتوان راه حلی برای مشکل پیش آمده نشان داده و کمکم کنید تا پرونده ام تعیین تکلیف شود؟

پاسخ: در درجه اول برگه تشخیص مالیات نمیتواند بدون دلایل و اسناد و مدارک مثبته باشد به استناد ماده 237 قانون مالیات های مستقیم
پیشنهاد میشود گزارش رسیدگی پرونده از ممیز محترم گرفته شود و بر اساس آن وارد مراحل اعتراض و رسیدگی مالیاتی بشوند.

اگر نسبت به مالیات تشخیصی خود از سمت سازمان امور مالیاتی اعتراض دارید حتما از نمونه متن اعتراض به برگ تشخیص مالیاتی استفاده کنید.

سؤال چهارم

مادربزرگم چندین ملک و باغ داشت و سال ۱۳۹۹ فوت کرد. اکنون برای مالیات بر ارث یکی از افراد اداره مالیات پیشنهاد داده مالیات بر ارث املاک را به باغ منتقل کنیم و چون فعلا ورثه قصد فروش باغ را ندارند پرداخت نشود. آیا اساساً انتقال مالیات بر ارث امکانپذیر است و با این روش امکان فروش املاک هست بدون پرداخت مالیات؟
پاسخ: زمانیکه املاک متوفی قرار است انتقال یابد ابتدا باید انحصار وراثت انجام شود و مالیات بر ارث ملک مورد نظر پرداخت شود سپس نقل و انتقال ملک صورت گیرد. در خصوص اینکه آیا امکان انتقال مالیات وجود دارد یا خیر باید گفت نمیتوان مالیات بر ارث یک ملک را به مورد دیگری انتقال داد.

سؤال پنجم

من تا سال ۱۳۹۳ کارشناس رسمی دادگستری بودم و حکم محرومیت قطعی از کارشناسی برایم زدند و من دیگه کار کارشناسی نکردم. در سال ۱۳۹۴ به خاطر شناختی که از من داشتند، از طرف شرکت بیمه مرا به پروژه ای در جنوب فرستادند و یک حق‌الزحمه یک و نیم میلیون به من دادند. گزارش بازدید خودم را در برگه معمولی و بدون سربرگ و مهر و امضای کارشناسی دادگستری دادم. چون محروم دائم بودم و به دارایی هم نامه دادم و حکم محکومیت را ارائه کردم و تقاضای بستن پرونده را دادم. الان برگه تشخیص دادند که مالیات ۱۴۰ هزار تومن و جریمه یک میلیون باید بدهید. چون اظهارنامه ندادید و اعلام درآمد نکرده اید. در حالی که من کارشناسی رسمی نکرده ام که شامل این پرونده مالیاتی شوم.

پاسخ: به استناد بند 2 ماده 1 قانون مالیات های مستقیم هر شخص حقیقی ایرانی مقیم ایران نسبت به کلیه درآمد هایی که در ایران و یا خارج از ایران کسب می کند باید مالیات بدهد،در نتیجه مشمولیت پرداخت مالیات منوط به داشتن مجوز کارشناس رسمی دادگستری و امثالهم نمی باشد. برگه تشخیصی صادر شده می تواند مبنی بر اطلاعیه صادره از سامانه معاملات فصلی باشد و سازمان امور مالیاتی می تواند به استناد آن برگه تشخیص صادر کند.

اگر سؤال مالیاتی دارید، می توانید از خدمات مشاوره مالیاتی به صورت آنلاین، تلفنی و حضوری استفاده کنید.

سؤال ششم

من در خرداد سال ۹۰ بعنوان مدیرعامل خارج از شرکاء و خارج از اعضای هیئت مدیره در یک شرکت با مسئولیت محدود انتخاب شدم و در بهمن ماه سال ۹۰ از شرکت خارج شدم به طور کل، آیا مسئولیت تضامنی شامل من میشه؟ (نکته اینکه کلیه تصمیمات طبق اساسنامه با هیئت مدیره بوده)

پاسخ: به استناد بند 19 ماده 1 قانون اجرای اصل 44 قانون اساسی و ماده 198 قانون مالیات های مستقیم قبل از سال 1394 و همچنین ماده 122 قانون برنامه پنجم توسعه این فرد در قبال بدهی مالیاتی مسئولیت دارد.

اگر به مباحث مالیاتی علاقه مند هستید به صفحه ی آموزش مالیات مراجعه کنید.

سؤال هفتم

من در حال حاضر صاحب یک شرکت سهامی خاص هستم و قصد ثبت یک شرکت دیگر را دارم. می خواهم در همین مکان شرکت فعلی برای شرکت جدید هم آغاز به فعالیت کنم آیا از لحاظ بحث مالیاتی و دریافت کد اقتصادی برای شرکت جدید با توجه به مشترک بودن یک آدرس برای دو شرکت مشکلی به وجود نمی آید؟ لازم به ذکر است شرکت اول کد اقتصادی دریافت نموده است.

پاسخ: خیر شما می توانید برای یک کد پستی دو شرکت ثبت نمایید مشکلی از لحاظ مالیاتی ندارد.

برای جلوگیری از جرایم سنگین مالیاتی اگر می‌خواهید اظهارنامه خود را به بهترین و فنی‌ترین شکل ممکن به سازمان امور مالیاتی ارسال نمایید، قبل از هر چیز سامانه پایش اظهارنامه مالیاتی آقای مالیات را مشاهده کنید و با استفاده از خدمات سامانه، نواقص اظهارنامه خود را برطرف نمایید.

از من بپرس

من فرشید رستگار در قسمت بعدی از من بپرس، به سؤالات شما پاسخ خواهم داد.

لطفاً سؤالات خود را در پایین همین پست، درج نمایید.