از من بپرس قسمت هشتاد و یک

سؤال اول

ما یک صنف مشاورین املاک هستیم هم قرارداد ها مشخص است و هم درآمدها واقعی است، چرا برگ تشخیص مالیاتی که برای ما صادر می کنند از مبلغ واقعی ما بیشتر است؟

پاسخ

نکته اول این است که در ارزش افزوده ما در قانون قدیم علی الراس داشتیم ولی در قانون جدید که از 13/10/1400 لازم الاجرا می باشد ما دیگر بحث ارزش افزوده رو نداریم.

اگر سؤال مالیاتی دارید، می توانید از خدمات مشاوره مالیاتی به صورت آنلاین، تلفنی و حضوری استفاده کنید.

در قانون قدیم ارزش افزوده زمانی ممیز می‌توانست پرونده را علی الراس کند که یا دفاتر و اسناد و مدارک هر دو ارائه نشود و یا ارائه شده اما از نظر گروه رسیدگی کننده و نظر ممیز کل پرونده باید علی الراس شود.

گروه مشاورین املاک بیشتر آن‌ها جزو گروه‌های دوم و سوم هستند و قاعدتا دفاتر ندارند، در نتیجه ممیز می‌تواند روش رسیدگی را علی الراس بزند.

اما سؤال اینجاست که آیا ممیز می‌تواند ماخذ محاسبه مالیات را بیشتر بزند؟جواب خیر
زمانی ممیز ‌میتواند ماخذ محاسبه را بالاتر ببرد که برای ممیز محرز شود که فروشی مازاد بر فروش اعلام شده وجود داشته و توسط مودی اعلام نشده باشد، برای مثال از طریق اطلاعیه‌های ماده 169 یا به هر طریقی قراردادی به دست ممیز برسد.

پس می‌توان به این پرونده اعتراض کرد و پیشنهاد می‌شود که در متن اعتراض همزمان نماینده بند 3 ماده هیئت بدوی نیز معرفی شود.

اگر نسبت به مالیات تشخیصی خود از سمت سازمان امور مالیاتی اعتراض دارید حتما از نمونه متن اعتراض به برگ تشخیص مالیاتی استفاده کنید.

سؤال دوم

مشاورین املاک بابت رسیدگی چه اسناد و مدارکی باید به گروه رسیدگی کننده تحویل دهند؟

پاسخ

قراردادهای تنظیمی، صورت حساب بابت ارائه کمیسیون
تکلیف ارسال صورت معاملات فصلی برعهده گروه‌های دوم و سوم نمی‌باشد.
صورت حسابی که مشاورین املاک باید صادر کنند از چه نوع صورت حسابی است؟
صورت حساب نوع اول برای اشخاص حقوقی وحقیقی گروه اول
صورت حساب نوع دوم برای اشخاص حقیقی گروه دوم و سوم
رفرنس:آیین نامه اجرایی ماده 95 قانون مالیات های مستقیم.

اگر به مباحث مالیاتی علاقه مند هستید به صفحه ی آموزش مالیات مراجعه کنید.

سؤال سوم

اگر مشاورین املاک در مناطق آزاد خدمتی به اشخاص خارج از منطقه آزاد ارائه دهند آیا مشمول مالیات است؟

پاسخ

خیر،چون در مناطق آزاد مالیات با نرخ صفر محاسبه میگردد در نتیجه اگر مشاورین املاک خدمتی به اشخاص داخل منطقه ارائه دهند مشمول مالیات نمیباشد ولی اگر خدمتی به افراد خارج از منطقه آزاد ارائه دهند مشمول مالیات می‌گردد.

سؤالات از من بپرس قسمت هشتاد و یک

از من بپرس
من فرشید رستگار در قسمت بعدی از من بپرس، به سؤالات شما پاسخ خواهم داد.لطفاً سؤالات خود را در پایین همین پست، درج نمایید.