از من بپرس (قسمت دوازدهم) : پاسخ به 9 سؤال مالیاتی شما

قسمت دوازدهم از من بپرس

 • پاسخ : وقتی یک نفر از شرکا فوت می­کند باید در سامانه اصلاحات انجام شود و مراتب به حوزه مالیاتی هم اطلاع داده شود و اظهارنامه به اسم دو نفر ثبت شود.
 • پاسخ : فعالیت این شخص به صورت حقیقی است و باید اظهارنامه ارائه کند و مطابق ماده 131 ق.م.م مشمول مالیات می‌باشد. در ارتباط با مالیات بر ارزش افزوده باید هفت فراخوان قانون ارزش  افزوده بررسی شود و اگر جزء هفت فراخوان باشد مشمول ارزش افزوده می‌باشد و یا از ادارات کل ارزش افزوده به صورت کتبی استعلام گرفته شود که مشمول می‌باشد یا خیر.
 • پاسخ : مادر این شخص  باید به طور جداگانه به عنوان موجر پرونده تشکیل دهد و مالیات بر درآمد اجاره خود را پرداخت کند و خود شخص نیز باید تشکیل پرونده بدهد و مالیات بر مشاغل خود را پرداخت کند و اظهارنامه ابراز کند.
 • پاسخ : دارایی جدیداً برای تشکیل پرونده منزل مسکونی را قبول نمی‌کند و ملک حتماً باید تجاری یا اداری باشد. مشکلی که برای صاحب ملک پیش میاید این است که زمانی که مستأجر برای تشکیل پرونده مالیاتی اقدام می‌کند باید اجاره‌نامه ارائه کند و یک نسخه از این اجاره‌نامه به واحد مستغلات ارجاع پیدا می‌کند و طبق قانون صاحب ملک نیز باید مالیات بر درآمد اجاره خود را بپردازد.
 • پاسخ : از سال 1395 به بعد تبصره 4 ماده 186 اینگونه بیان می‌کند که اگر شرکتی به مدت 5 سال فعالیتی نداشته باشد، برای اعمال کوچکترین تغییراتی باید مفاصا بگیرد. در ارتباط با این سؤال اگر شرکت منحل شده و اظهارنامه انحلال ارائه شده و کد اقتصادی بسته شده هیچ مشکلی وجود ندارد و هیچگونه تبعاتی نخواهد داشت.
 • پاسخ : مطابق ماده 11 قانون ارزش افزوده : تاریخ تعلق مالیات در مورد عرضه کالا، تاریخ صورتحساب، تاریخ تحویل کالا یا تاریخ تحقق معامله هر کدام که زودتر باشد.
 • پاسخ : دو نوع مالیات باید پرداخته شود : مالیات عملکرد و ارزش افزوده

کل سود دریافتی باید در اظهارنامه عملکرد و 9 درصد در اظهارنامه ارزش افزوده ابراز شود. معاملات فصلی که نیز یک تکلیف است باید انجام شود.

از من بپرس (قسمت دوازدهم) : پاسخ به 9 سؤال مالیاتی شما
قسمت دوازدهم
فرشید رستگار
0:0:0 | 0:0:0

از من بپرس

من فرشید رستگار در قسمت بعدی از من بپرس، به سؤالات شما پاسخ خواهم داد.

لطفاً سؤالات خود را در پایین همین پست، درج نمایید.

16 دیدگاه برای “از من بپرس (قسمت دوازدهم) : پاسخ به 9 سؤال مالیاتی شما

 1. profile avatar
  مهتاب گفته:

  محبت میکنید بفرمائید مالیات بر درآمد مستقیم برای گروه 3 حقیقی چند درصد هست ؟ و اینکه این درصد از سود دریافت میشه یا فروش یا درآمد ؟ ممنونم

  • profile avatar
   فرشید رستگار گفته:

   با سلام؛
   احتراماً جواب سؤال شما در قسمت سیزدهم برنامه ” از من بپرس ” منتشر شد.

 2. profile avatar
  A. R. گفته:

  سلام
  بنده چندین وبسایت دارم که فعال هستند ولی فروشی ندارند و حال که بحث مالیات پیش آمده است قصد غیرفعالسازی وبسایت ها را دارم.
  سوال اینجاست که برای اعلام غیرفعال شدن وبسایت ها دقیقا به چه مرجعی باید مراجعه کنم و چه مراحلی را به همراه چه مدارکی (مبنی بر کار نکردن وبسایت در این مدت) ارائه دهم ؟
  لطفا پاسخ به سوالات را با درنظر گرفتن این دو مورد ارائه فرمائید:
  1. حساب بانکی اعلام شده برای درگاه ها با حساب معمول خودم یکسان است و قاعدتا گردش حساب هم دارد.
  2. یکی از وبسایت ها برای یک کسب و کار آفلاین طراحی و راه اندازی شده است و فقط شماره تماس از کاربران دریافت میشود تا بصورت آفلاین تماس تلفنی با ایشان (و نهایتا فروش “خدمات” (برش لیزری و ماکت سازی)) صورت پذیرد. در این صورت چگونه میتوان ثابت کرد که حتی به افرادی که شماره تماس هم در این سایت وارد کرده اند در نهایت فروشی انجام نشده است؟ (و اینکه حرف ما مورد قبول واقع خواهد شد؟)
  با احترام فراوان

  • profile avatar
   فرشید رستگار گفته:

   با سلام؛
   احتراماً جواب سؤال شما در قسمت سیزدهم برنامه ” از من بپرس ” منتشر شد.

 3. profile avatar
  4alireza.b.h گفته:

  با سلام ، مالیات بر ارث خانه با ارزش تقریبی ۴ میلیارد تومان برای طبقه دوم (خواهر و برادر ) ، متوفی فاقد ورثه در طبقه اول است ، چه میزان است با توجه به اینکه متوفی در سال ۸۹ فوت کرده ؟آیا این صحت داره که ممکن است تا ۸۰ درصد مالیات اخذ شود ؟

  • profile avatar
   نگار محمدلی (پشتیبان سایت) گفته:

   سلام وقت بخیر
   پاسخ: سلام مورد شما مشمول قانون ارث قبل از سال ۹۵ میشه
   برای طبقه دوم :
   تا ۵۰میلیون ریال اول ۱۵٪
   ماراد ۵۰ تا ۲۰۰ میلیون ریال ۲۵٪
   مازاد ۲۰۰ تا ۵۰۰میلیون ریال ۳۵٪
   نسبت به مازاد ۵۰۰ میلیون ریال ۴۵٪
   مشمول مالیات بر ارث میشود.

 4. profile avatar
  محسن گفته:

  سلام وقتتون بخیر باشه
  لطف کنید فایل های از من بپرسید و مالیات چی رو به صورت صوتی هم آپلود کنید که هم راحت تر دانلود میشه هم می تونیم داخل ماشین یا محل کار گوش داد
  تشکر

  • profile avatar
   نگار محمدلی (پشتیبان سایت) گفته:

   سلام وقت بخیر
   ممنون از شما و وقتی که گذاشتین
   بله حتما پیگیری میشه.

 5. profile avatar
  حمیدرضا گفته:

  سلام واقعا ممنون بابت مقاله ها و توضیحات مفیدتون , در ساختمان ما حدودا 40 واحد هست که نزدیک 20 واحد برای کل خانواده ما که 9 نفر هستیم تعلق داره و بقیه برای مالکان دیگه هست ولی ممیز مالیاتی کل ساختمان رو به اسم ما ثبت کرده و به اظهارنامه پارسال ما توجه نکرده و حتی به خالی یا پربودن واحدها هم توجه نکرده و میگفت چون ساختمانهای اطراف شما رونق خوبی دارن به همین خاطر من پر در نظر گرفتم الان ما اعتراض کردیم که بره کمیسیون , میخواستم لطفا راهنمایی بفرمایید که در نهایت چی میشه چون مثلا برای برادرم که بدون شغل هست و تنها درآمدش حدودا ماهیانه یک میلیون از واحدش بود رو اطراف 5 میلیون مالیات براش در نظر گرفتن و با ماده 57 میگن باید 2.7 میلیون بده البته این قبل از اعتراض ما و کمیسیون بود و حتی ممیز میگفت اگه بره کمیسیون نهایتا 15 درصد کم میشه در حالیکه خودش کاملا نادرست ثبت کرده و قولنامه های ما موجود هست ولی میگفت اونا قابل قبول نیستن تشکر فراوان

  • profile avatar
   نگار محمدلی (پشتیبان سایت) گفته:

   سلام وقت شما بخیر
   پاسخ: اسناد و مدارکی که دارید رو باید ارائه کنید از قبیل قولنامه اجاره که به موجب ماده ۵۴ میتواند رسمی یا غیر رسمی باشد.
   همچنین نسبت به معافیت تبصره ۱۱ ماده ۵۳ (۱۵۰متر در تهران و سایر شهرها ۲۰۰متر معاف از مالیات)هم دقت داشته باشید که محاسبه کرده باشه براتون

 6. profile avatar
  محمد گفته:

  با سلام و عرض ادب :
  احتراما ، سازمان ملی زمین و مسکن که به نمایندگی از دولت فعالیت میکند و زیر مجموعه سازمان مسکن و راه وشهرسازی میباشد ، سازمانی دولتی بوده که برابر قوانین مشمول مالیاتهای مستقیم نمیباشد و در همین راستا برابر قانون انتشار و دسترسی ازاد به اطلاعات از سازمان امور مالیاتی کشور استعلام نمودم و در پاسخ چنین اعلام داشته اند ، هنگامیکه سازمان ملی زمین و مسکن به نمایندگی از دولت قصد انتقال اراضی واگذار شده را داشته باشند مشمول مالیات نبوده ، اما ممیز و مسئول سازمان امور مالیاتی استان زیر بار این پاسخ نرفته و همچنان ضمن مشمولیت سازمان ملی زمین و مسکن ، این سازمان را جدا از مسکن و شهرسازی میدانند ، اینجانب به نمایندگی از 64 عضو از شرکت تعاونی مسکن کارگران ، پیگیری میکنم که سال 71 ازسازمان ملی زمین و مسکن برابر قرارداد واگذاری زمین دریافت نموده و برابر همان قرارداد پس از اخذ پایانکار ساختمانی سند انتقال زمین را بنام اعضای تعاونی مسکن میکنند (ضمنا کلیه هزینه های شهرداری – دارایی و غیره برابر قرارداد واگذاری بعهده اعضای شرکت تعاونی مسکن میباشد)
  خواهشمند است در صورت امکان راهکاری مبنی بر عدم مشمولیت و صدور گواهی ماده 187 عنایت فرمایند ./ با تشکر

  • profile avatar
   نگار محمدلی (پشتیبان سایت) گفته:

   سلام روز بخیر
   پاسخ شما:اگر سوال شما رو درست متوجه شده باشم میتوانید به ماده ۶۵ ق.م.م استناد کنید که مربوط به شرکت های تعاونی مسکن هست.

 7. profile avatar
  farshadpconline گفته:

  سلام و خسته نباشید خدمت استاد عزیز
  یه نکته مهم میخوام بگم اگر امکانش بود در ویدیو جدیدتون اعلام فرمایید.
  این که جوابایی که شما در اختیار کاربران میذارید خیلی خیلی ارزشمنده.چرا اینو میگم؟
  چند سال پیش در رابطه با مسائل مالی سوالی برام پیش اومده بود و رفتم دفتر یه بنده خدایی و چندین ساعت منتظر شدم تا بهم وقت داد که ببینمش آخر سر هم جوابمو ناقص داد و هیچ کمکی بهم نکرد.اینه که واقعا الان به این راحتی جواب سوالارو دارید میدید ممنون.
  سوالم اینه ثبت حسابداری درآمد اسنپ با فرض اینکه اینطوری باشه
  بانک/صندوق (بد)
  حسابهای پرداختنی(راننده)(بس)
  درآمد(بس)

  آیا این ثبت درسته؟
  اگر درسته نحوه ثبت درآمد در معاملات فصلی(169) چطوره و چه شخصی باید ابراز بشه و کد ملیش باید ثبت بشه(راننده-مسافر-یا هیچکدام).یا اینکه جز غیرمشمول باید ثبت بشه ؟
  برخورد ممیزین مالیاتی با این مورد چطور میتونه باشه؟
  ممنون میشم اگر به صورت شفاف در رابطه با این مورد یا موارد تکمیلی دیگر توضیح دهید.

  • profile avatar
   نگار محمدلی (پشتیبان سایت) گفته:

   سلام وقت بخیر
   پاسخ: اسنپ حق العملکار و صرفا مبلغ کمیسیون خودش رو در معاملات فصلی رد میکنه و چون مبالغ زیر ۵٪ معاملات کوچک هست و طرف مقابل شخص حقیقی غیر مکلف به ثبت نام مبالغ را تجمیعی در گزارش فصلی درج میکنم

 8. profile avatar
  شقایق گفته:

  با عرض سلام و خسته نباشید
  من یه سوالی در رابطه با بنگاه املاک داشتم آیا بنگاه ها علاوه بر اظهارنامه ارزش افزوده باید معاملات فصلی هم رد کنن؟ با توجه به اینکه معاملاتشون با افراد هست باید چگونه در سامانه ثبت شه؟و نیاز به چه اطلاعاتی دارن؟

  • profile avatar
   نگار محمدلی (پشتیبان سایت) گفته:

   سلام وقت بخیر
   پاسخ: اشخاص حقیقی گروه دوم و سوم که مشمول ارزش افزوده هستند به موجب رای دیوان عدالت اداری مکلف به ارسال گزارش فصلی موضوع ماده ۱۶۹ نیستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *