از من بپرس (قسمت چهارم): پاسخ به 5 سؤال مالیاتی شما


قست چهارم از من بپرس

سؤال اول: در واردات خدمات، مأخذ محاسبه مالیات بر ارزش افزوده را چگونه محاسبه می‌کنند؟

پاسخ: طبق تبصره ماده 15 قانون مالیات بر ارزش افزوده: مأخذ محاسبه مالیات واردات خدمت، عبارت است از معادل ارزش ریالی مربوطه به مابه‌ازاء واردات خدمت مزبور.

برای کسب اطلاعات بیشتر محصول آموزش ارزش افزوده را مشاهده کنید.

سؤال دوم: روش علی الرأس در ارزش افزوده چگونه معنا پیدا می‌کند؟

روش علی الرأس در ارزش افزوده: یک نوع روش رسیدگی است. دستورالعمل ماده 26 قانون مالیات بر ارزش افزوده بیان می‌کند که این قانون در دو حالت، معنی پیدا می‌کند:
اگر به مودی بگویند که در تاریخ مشخص، اسناد و مدارک را حاضر کند.
حالت اول: و در تاریخ مشخص شده، مودی مدارک را تحویل ندهد.
حالت دوم: مودی اسناد و مدارک را تحویل دهد اما در نظر حوزه رسیدگی کننده، امکان تعیین …………… وجود نداشته باشد. در این صورت، از طریق نامه، از سر ممیز پیگیری نمایند و در صورت تایید سرممیز، از طریق علی الراس پیگیری می‌شود.
متوجه می‌شویم که قانون علی الراس در ارزش افزوده بسیار سخت‌تر از مالیات‌های مستقیم است، زیرا در همان دستورالعمل ماده 26 ذکر می‌شود که: اگر فرد به موقع ثبتنام نکند و یا اظهارنامه ارزش افزوده ندهد، موجب علی الراس نمی‌شود و فقط در همان دو مورد ذکر شده، علی الراس صورت می‌گیرد.

برای آشنایی بیشتر با مباحث مالیاتی به صفحه آموزش مالیات مراجعه کنید.

سؤال سوم: شرکتی در اصفهان است و می‌خواهد یکی از املاک خود را در تهران به فروش برساند. از کدام اداره باید گواهی ماده 187 را اخذ کند؟

در ماده 74 بیان می‌شود که اداره‌ای صلاحیت دارد که محل وقوع ملک است صلاحیت دارد. همچنین اگر سؤال شما تخصصی است می‌توانید از متخصصین مشاور مالیاتی کمک بگیرید.

سؤال چهارم: آیا روش علی الرأس برداشته شده است؟

در ماده 97 جدید بیان می‌شود: تا 3 سال(95-96-97) قانون‌گذار به سازمان امور مالیاتی فرصت داده است تا طرح جامع مالیاتی را در سراسر کشور اجرا نماید. با توجه به این نکنه در اداراتی که طرح جامع مالیاتی به طور کامل به اجرا درنیامده است، همچنان روش قدیمی پابرجا است. بنابراین ما همچنان قانون علی الراس را داریم.

سؤال پنجم: اگر وزارتخانه‌ایی املاک خود را واگذار کند، مشمول مالیات است یا خیر؟

در بند 5 بخشنامه 11304 بیان می‌کند که اگر کسانی که غیرمشمول هستند مانند وزارت‌خانه‌های دولتی و کسانی که بودجشان به وسیله دولت تعیین می‌شود؛ املاک خود را واگذار نمایند، ماده 59 تعلق نمی‌گیرد. یعنی 5 % نقل و انتقال و 2% سرقفلی به آن‌ها تعلق نمی‌گیرد. زیرا این‌ها فعالیت اقتصادی محسوب نمی‌شود. اما در صورت واگذاری ساختمان‌های نو ساز، مشمول 10% ماده 77 هستند. برای دریافت مشاور مالیاتی می‌توانید از مشاوره مالیاتی آنلاین، تلفنی و حضوری استفاده کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله مالیات املاک را مطالعه کنید.

از من بپرس

من فرشید رستگار در قسمت بعدی از من بپرس، به سؤالات شما پاسخ خواهم داد.

لطفاً سؤالات خود را در پایین همین پست، درج نمایید.

1 دیدگاه برای “از من بپرس (قسمت چهارم): پاسخ به 5 سؤال مالیاتی شما

  1. دورکی گفته:

    من سه ماه قبل یک طبقه از حانه یکی از آشنایان را با متراژ 100 متر به مبلغ 10 میلیون رهن و 200 هزار تومن در قم اجاره کردم و کد رهگیری دریافت کردم اما به دلایلی نقل مکان نکردم. البته دفتر خدماتی از ما سند ملک را هم نخواست و فقط با کارت ملی و شناسنامه اجاره نامه با کد رهگیری را صادر کرد و شماره کوچه را هم اشتباه وارد کرد. آیا مالک برای این سه ماه باید مالیات بپردازد؟ آیا باید اظهار نامه ارائه کند؟ آیا فسخ اجاره نامه ضضروری است؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.