از من بپرس (قسمت چهارم) : پاسخ به 5 سؤال مالیاتی شما

قست چهارم از من بپرس

  • پاسخ : طبق تبصره ماده 15 قانون مالیات بر ارزش افزوده : مأخذ محاسبه مالیات واردات خدمت، عبارت است از معادل ارزش ریالی مربوطه به مابه‌ازاء واردات خدمت مزبور.
  • پاسخ :  علی الرأس یک روش رسیدگی می‌باشد. دستورالعمل ماده 26 قانون مالیات بر ارزش افزوده بیان می‌کند که در دو حالت علی‌الرأس در ارزش افزوده معنی پیدا می‌کند :

در حالت اول اگر مؤدی در مهلت مقرر شده اسناد و مدارک خود را به سازمان ارائه ندهد.

در حالت دوم اگر مؤدی اسناد و مدارک خود را تحویل بدهد ولی به نظر حوزه رسیدگی کننده امکان تعیین مأخذ مشمول مالیات وجود نداشته باشد.

  • پاسخ : طبق ماده 97 جدید : تا سه سال قانون‌گذار به سازمان امور مالیاتی اجازه داده است که طرح جامع امور مالیاتی را در سراسر کشور اجرا کند. سپس می‌گوید آن اداراتی که طرح اجرای مالیاتی به طور کامل در آنها به اجرا در نیامده همچنان روش قدیم هست یعنی همچنان علی‌الرأس هست.
  • پاسخ : طبق بند 5 بخشنامه 11304 : اگر آنهایی که غیرمشمول هستند (مانند وزارتخانه‌های دولتی یا سازمان‌هایی که بودجه آنها به وسیله دولت تأمین می‌شود) املاک خودشان را واگذار کنند ماده 59 به آنها تعلق نمی‌گیرد یعنی 5 درصد نقل و انتقال و 2 درصد سر قفلی به آنها تعلق نمی‌گیرد.

چون این موارد فعالیت اقتصادی محسوب نمی‌شوند، اما اگر ساختمان‌های نوساز خود را واگذار کنند مشمول 10 درصد ماده 77 هستند.

از من بپرس (قسمت چهارم) : پاسخ به 5 سؤال مالیاتی شما
قسمت چهارم
فرشید رستگار
0:0:0 | 0:0:0
از من بپرس

من فرشید رستگار در قسمت بعدی از من بپرس، به سؤالات شما پاسخ خواهم داد.

لطفاً سؤالات خود را در پایین همین پست، درج نمایید.

1 دیدگاه برای “از من بپرس (قسمت چهارم) : پاسخ به 5 سؤال مالیاتی شما

  1. profile avatar
    دورکی گفته:

    من سه ماه قبل یک طبقه از حانه یکی از آشنایان را با متراژ 100 متر به مبلغ 10 میلیون رهن و 200 هزار تومن در قم اجاره کردم و کد رهگیری دریافت کردم اما به دلایلی نقل مکان نکردم. البته دفتر خدماتی از ما سند ملک را هم نخواست و فقط با کارت ملی و شناسنامه اجاره نامه با کد رهگیری را صادر کرد و شماره کوچه را هم اشتباه وارد کرد. آیا مالک برای این سه ماه باید مالیات بپردازد؟ آیا باید اظهار نامه ارائه کند؟ آیا فسخ اجاره نامه ضضروری است؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *