از من بپرس (قسمت نهم): پاسخ به 10 سؤال مالیاتی شما


قسمت نهم از من بپرس

سؤال اول: فردی به نمایندگی از یک شرکت سهامی خاص برای عضویت در هیأت مدیره یک شرکت تولیدی معرفی و به مدت ۲ سال در آن شرکت عضو غیرموظف بوده است. مالیات بر ارزش افزوده در این مدت پرداخت نشده و اداره مالیات برای این فرد و کلیه اعضای هیأت مدیره اخطار مالیاتی فرستاده است. آیا این فرد مسئول است یا شرکتی که این شخص نماینده حقوقی آن بوده است؟

  • پاسخ: فقط خود شخص مسئول است. و فرق افراد موظف و غیرموظف در این است که امکان ممنوع‌الخروجی افراد غیرموظف بر خلاف افراد موظف وجود ندارد. همچنین اگر سؤال شما تخصصی است می‌توانید از متخصصین مشاور مالیاتی کمک بگیرید.

اگر به مباحث تخصصی مالیات علاقه مند هستید، پیشنهاد می‌کنم به صفحه آموزش مالیات مراجعه کنید.

سؤال دوم: شخصی مغازه‌ای دارد که در آن به فعالیت خدمات تایپ مشغول‌ است، در سال 1395 به دلیل اینکه در سال 1393 اظهارنامه ابراز نکرده‌اند برای این شخص برگ تشخیص به میزان 1/200/000 تومان ابلاغ شده است. جهت اعتراض پرونده را برای شورای عالی مالیاتی پست کردند اما پاسخی دریافت نکردند. حال با گذشت یکسال دارایی از ایشان درخواست مطالبه مالیات را دارد در صورتی که از اعتراض به شورای عالی مالیاتی هنوز پاسخی دریافت نشده.

راهنمایی‌های لازم: زمانی که مالیات قطعی می شود، باید پرداخت شود. اگر می خواهیم تا زمانی که رأی شورا بیاید (مطابق با ماده 259)، باید وثیقه ملکی گذاشته شود یا ضمانت نامه بانکی داده شود و یا مالیات در حساب سپرده پرداخت شود تا اقدامات اجرایی انجام نگیرد.

در غیر این صورت اقدامات اجرایی چون مسدود کردن حساب بانکی، توقیف اموال، ممنوع الخروجی و غیره انجام می شود. بنابراین در صورت اعتراض برای جلوگیری از انجام اقدامات، باید موارد مذکور رعایت شود.

اگر پرونده شما تخصصی است و به مشاور مالیاتی احتیاج دارید می‌توانید از خدمات مشاوره مالیاتی آنلاین، تلفنی و حضوری مؤسسه آقای مالیات استفاده کنید.

سؤال سوم: شرکتی در سال 1391 تأسیس شده و تا سال 1395 شروع به ساخت و ساز و خریداری تجهیزات و دستگاه‌های تولید نموده است و در سال 1395 پروانه بهره برداری دریافت کرده و شروع به فروش محصولات نموده است. اما سازمان، ارزش افزوده مربوط به خرید تجهیزات را به این علت که در آن زمان شرکت پروانه بهره برداری نداشته است مورد قبول ندانسته و گفتند که ارزش افزوده پرداختی به حساب دارایی باید ثبت شود و قابل کسر از ارزش افزوده فروش محصولات نمی‌باشد.

به استناد ماده 17 مالیات بر ارزش افزوده، مبالغی که مودیان بابت خریدها، ارزش افزوده پرداخت کند، جزء اعتبار ان‌ها حساب می‌شود. در غیر این صورت می‌توان به شورای حل اختلاف، با استناد ماده 17، مراجعه کرد.

سؤال چهارم: شرکتی در سال 1394 هیچگونه فروشی نداشته و عدم فعالیت اعلام داشته است. (‌اظهارنامه ارایه نگردیده)، ضمناً تمام اسناد هزینه و غیره را در دفاتر قانونی خود ثبت و نگهداری کرده است.

اداره دارایی فاکتور خرید اشتراک اینترنت را که نهایتاً سیصد هزارتومان نمی‌شود را مبنای علی‌الرأس قرارداده است و به دفاتر قانونی توجهی نداشته و آن را در نظر نگرفته است. باتوجه به اینکه تمام فاکتورهای خرید در دفاتر قانونی ثبت شده است راهنمایی‌های لازم ذکر شود.

پاسخ: به استناد ماده 17 مالیات بر ارزش افزوده، مبالغی که مودیان بابت خریدها، ارزش افزوده پرداخت کند، جزء اعتبار ان‌ها حساب می‌شود. در غیر این صورت می‌توان به شورای حل اختلاف، با استناد ماده 17، مراجعه کرد.

اگر به دنبال اعتراض به برگ تشخیص مالیاتی هستید، می‌توانید به صفحه نمونه متن اعتراض به برگ تشخیص مالیاتی مراجعه کنید.

سؤال پنجم: فردی در سایت اینماد برای سایت فروشگاه اینترنتی خود که تقریباً یک ماه است راه‌اندازی شده است ثبت‌نام کرده و بعد متوجه شده که در سیستم مالیاتی هم ثبت می‌شود. آیا به این شخص که حداقل در یک سال آینده فروشی ندارد یا ممکن است کمتر از یک میلیون در ماه فروش داشته باشد مالیاتی تعلق می‌گیرد؟

بله به استناد ماده یک قانون مالیات‌های مستقیم، هر شخص حقیقی تحت هر عنوانی کار کند باید مالیات بپردازد، حتی اگر میزان درآمد زیر سقف معاف باشد، باید اظهار کند یعنی باید اظهارنامه بفرستد.
با استناد به ماده 139 قانون انجام برخی کارهای فرهنگی، از پرداخت مالیات معاف هستند. باید بررسی شود تا مشخص شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله مالیات حقوق را مطالعه کنید.

سؤال ششم: برای آزمایشگاه و پاتوبیولوژی چه موارد مالیاتی حائز اهمیت است که باید رعایت شود؟ جزء کدوم گروه قرار می‌گیرند؟ آیا مشمول ارزش افزوده و معاملات فصلی می‌شوند؟

در ماده 12 قانون مالیات بر ارزش افزوده بیان می‌شود که ازمایشگاه‌ها و پاتوبولوژی‌ها از پرداخت هزینه معاف هستند.
در رابطه با معاملات فصلی ماده 9 آیین نامه اجرایی تبصره 3 ماده 169 مکرر، بیان می‌شود کلیه اشخاص حقوقی، کلیه گروه اولی‌ها و اشخاص حقیقی که مشمول ارزش افزوده هستند، مشمول می‌باشد. بنابراین باید بررسی شود که گروه اولی هست یا خیر
و در رابطه با مالیات، معافیت عملکردی ندارند و فقط از پرداخت ارزش افزوده معاف هستند.
همچنین در رابطه با تعیین گروه باید میزان درآمد سال قبل بررسی شود:
شش شغل گروه اولی هستند.
اگر میزان درامد سال قبل بیشتر از 3 میلیارد تومان باشد گروه اولی حساب می شود.
اگر میزان درامد بین 1 تا 3 میلیارد تومان باشد، گروه دومی حساب می شود.
اگر میزان درامد کم تر از1 میلیارد تومان باشد گروه سومی حساب می شود.

اگر نسبت به مالیات تشخیصی خود اعتراض دارید می‌توانید از نمونه متن لایحه دفاعیه مالیاتی در مقاله استفاده کنید.

سؤال هفتم: در ارتباط با تبصره 9 ماده 53 در مورد اجاره منزل مسکونی هم باید اجرا شود؟

تبصره ماده 53 فقط در زمانی صحت دارد که مستاجر شخص حقوقی باشد بنابراین در رابطه با گروه سوم موضوعیت ندارد.

برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله: مالیات املاک را مطالعه کنید.

سؤال هشتم: شخصی یک سال و نیمه که عضو هیأت مدیره شرکتی شده با ده درصد سهام و بدون حق امضا. اما فقط حقوق‌بگیر است و دریافتی برای سهام و عضو هیأت مدیره ندارد! در این مدت مالیات سال 1394 قطعی شده و به مبلغ ۲۲۰ میلیون ابلاغ شده است و به علت پرداخت نشدن در ماه اخیر به اجرائیات رفته.حال سوال این است که در صورت پرداخت نشدن به جز مسدود شدن حساب و ممنوع الخروجی چه برخورد دیگری صورت می‌گیرد؟ آیا حبس هم دارد؟

شخصی یک سال و نیمه که عضو هیأت مدیره شرکتی شده با ده درصد سهام و بدون حق امضا. اما فقط حقوق‌بگیر است و دریافتی برای سهام و عضو هیأت مدیره ندارد! در این مدت مالیات سال 1394 قطعی شده و به مبلغ ۲۲۰ میلیون ابلاغ شده است و به علت پرداخت نشدن در ماه اخیر به اجرائیات رفته.حال سوال این است که در صورت پرداخت نشدن به جز مسدود شدن حساب و ممنوع الخروجی چه برخورد دیگری صورت می‌گیرد؟ آیا حبس هم دارد؟

سؤال نهم: فردی که تخصص دندانپزشکی ندارد اما با تجربه‌ای که در مدیریت درمانگاه‌ها داشته با کمک یکی از دوستان خود مطب دندانپزشکی به صورت شراکتی از تاریخ ۱۳۹۷/۰۳/۰۱ راه اندازی کرده است. قصد تعطیلی مطب را تا آخر اسفند 1397 دارد. چون مطب اجاره‌ای می‌باشد برای تسویه حساب مالیات و ارائه به مالک چه اقداماتی لازم است؟

پاسخ: از سال 95 به بعد جرم انگاری وارد ادبیات مالیاتی شد. در ماده 274 مصادیق جرم بیان شده است. اما اگر مالیات قطعی شده را پرداخت نکنیم و به اداره وصول اجرا رود، حبس ندارد. و چون حق امضا ندارد، ممنوع الخروج نمی‌شود ولی توقیف املاک را در پی دارد.
باید بررسی شود که مالیات چه زمانی قطعی شده است.

تحت هر شرایطی کسانی که درامد دارند باید پرونده مالیاتی تشکیل دهند و ارتباطی با داشتن یا نداشتن تخصص ندارد. تا زمانی که مالیات بررسی نشود نمی‌توان مفاصا گرفت بنابراین پول پیش نزد مالک باقی می‌ماند. بنابراین برای پس گرفتن پول پیش باید:

  •  تشکیل پرونده داد.
  • اظهارنامه پر کرد.
  • در صورت وجود جریمه یا بخشودگی، پرداخت شود.
  • و درخواست مفاصا کرد.

سؤال دهم: فردی که تخصص دندانپزشکی ندارد اما با تجربه‌ای که در مدیریت درمانگاه‌ها داشته با کمک یکی از دوستان خود مطب دندانپزشکی به صورت شراکتی از تاریخ ۱۳۹۷/۰۳/۰۱ راه اندازی کرده است. قصد تعطیلی مطب را تا آخر اسفند 1397 دارد. چون مطب اجاره‌ای می‌باشد برای تسویه حساب مالیات و ارائه به مالک چه اقداماتی لازم است؟

پاسخ: بله به استناد ماده یک قانون مالیات‌های مستقیم، هر شخص حقیقی تحت هر عنوانی کار کند باید مالیات بپردازد، حتی اگر میزان درآمد زیر سقف معاف باشد، باید اظهار کند یعنی باید اظهارنامه بفرستد. با استناد به ماده 139 قانون انجام برخی کارهای فرهنگی، از پرداخت مالیات معاف هستند. باید بررسی شود تا مشخص شود.

از من بپرس

من فرشید رستگار در قسمت بعدی از من بپرس، به سؤالات شما پاسخ خواهم داد.لطفاً سؤالات خود را در پایین همین پست، درج نمایید.

2 دیدگاه برای “از من بپرس (قسمت نهم): پاسخ به 10 سؤال مالیاتی شما

  1. فرخ گفته:

    با عرض سلام و تشکر از زحمات شما، چند سال بعد از فوت پدرم ، پدربزرگ و مادربزرگم از دنیا رفتند و طبق قانون از پدرم به آنها ارث رسید. پدربزرگم از زن دوم خود چند فرزند ناتنی و مادر بزرگم از شوهر اولش یک فرزند ناتنی دارد. از سال 1389 مغازه ارثیه پدرم را به اجاره داده ایم. مالیات اجاره سالهای 1389 تا 1397 به نام من و مادرم و پدربزرگ و مادربزرگ صادر شده است(یعنی برای افراد فوت شده برگ مالیات صادر شده است). چطور میتوانم از دارائی بخواهم تا مجددا برگه مالیات این 9 سال را مجددا محاسبه و به نام من و مادرم و وراث پدربزرگ و مادربزرگم صادر شود تا معافیت مالیاتی هر کدام باعث کاهش مبلغ مالیات متعلقه گردد.

    • فرشید رستگار گفته:

      با سلام؛
      احتراماً جواب سؤال شما در قسمت سیزدهم برنامه ” از من بپرس ” منتشر شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.