از من بپرس (قسمت سوم) : پاسخ به 4 سؤال مالیاتی شما

 قسمت سوم از من بپرس

 • پاسخ : در رابطه با این سوال یک قانون داریم به نام قانون رفع موانع تولید که ماده 27 این قانون اینگونه بیان میکند: اگر شرکتی در بورس پذیرفته باشد و از محل آورده نقدی یا محل مطالبات حال شده سهامداران خود افزایش سرمایه بدهد از حق تمبر معاف است.
  پس با استناد به ماده 27 قانون رفع موانع تولید، از حق تمبر معاف هستند چون شرکت پذیرفته شده در بورس هست و از محل مطالبات حال شده سهامدارانش افزایش سرمایه داده است.
 • پاسخ : با استناد به بند 8 بخشنامه شماره 232/2401/28345 :
  پرداخت پاداش هیأت مدیره مصوب مجمع عمومی شرکت ها با عنایت به مفاد مواد 239 و 241 قانون تجارت از محل سود خالص قابل تقسیم انجام می پذیرد، لذا پاداش مذکور نمی تواند در زمره هزینه های قابل قبول تلقی گردد. بدیهی است در هر صورت پاداش اعضاء حقیقی هیأت مدیره (اعم از موظف و غیر موظف) با رعایت مقررات مالیاتی مشمول کسر مالیات حقوق می باشد، که در هر صورت عدم اقدام توسط شرکت، واحد مالیاتی نسبت به مطالبه مالیات و جرائم متعلقه اقدام نماید.
 • پاسخ : با استناد به بند 5 بخشنامه 11485 :
  1 – هر گونه عواید ناشی از اجرای احکام قضایی از قبیل نگهداری یا فروش اموال منقول و غیرمنقول به علت این که در اجرای احکام قضایی عمل شده است و فعالیت اقتصادی محسوب نمی گردد و بابت عواید حاصله به هر مبلغی که باشد، هیچ گونه مالیاتی مطالبه نخواهد شد.
  2 – نقل و انتقال قطعی املاک و حق واگذاری محل و سایر حقوق از تاریخ ابلاغ این بخشنامه منحصراً مشمول مالیات ماده 59 و عندالاقتضاء ماده 77 قانون مالیاتهای مستقیم بوده که مالیات متعلقه به حساب ذیربط خزانه داری کل کشور، واریز خواهد شد.
 • پاسخ : با استناد به بند 4 بخشنامه شماره 232/2401/28345 :
  وجوه پرداختی یا تخصیصی بابت بازخرید مرخصی کارکنان وفق مقررات موضوعه مشمول مالیات حقوق می باشد و در صورت پرداخت به استناد بند 2 ماده 148 ق.م.م به عنوان هزینه قابل قبول مالیاتی تلقی می گردد. در ضمن وجوه پرداختی بابت بازخرید مرخصی کارکنان به استناد بند 5 ماده 91 صرفاً در صورت پرداخت در زمان بازنشستگی یا از کارافتادگی مشمول مالیات حقوق نمی باشد.
از من بپرس (قسمت سوم) : پاسخ به 4 سؤال مالیاتی شما
قسمت سوم
فرشید رستگار
0:0:0 | 0:0:0
از من بپرس

من فرشید رستگار در قسمت بعدی از من بپرس، به سؤالات شما پاسخ خواهم داد.

لطفاً سؤالات خود را در پایین همین پست، درج نمایید.

5 دیدگاه برای “از من بپرس (قسمت سوم) : پاسخ به 4 سؤال مالیاتی شما

 1. profile avatar
  سمیرا سیدی گفته:

  با احترام
  اگر وزارتخانه ای املاک خودش رو واگذار کنه مشمول مالیاته؟

 2. profile avatar
  محسنی گفته:

  مگه علی الراس برداشته نشده؟؟؟؟ الان برای سال 95 ما رو علی الراس کردن چرا؟

 3. profile avatar
  سامان گفته:

  سلام. شرکت ما در اصفهان است و ما میخواییم یکی از املاک خودمون رو در تهران بفروشیم. از کدوم اداره باید گواهی ماده 187 رو بگیریم؟
  مرسی

 4. profile avatar
  مهناز خرمی گفته:

  با سلام و خسته نباشید
  لطفا در مورد روش علی الراس در ارزش افزوده توضیح بدهید.
  با سپاس

 5. profile avatar
  علی امراللهی گفته:

  سلام. در واردات خدمات ماخذ محاسبه مالیات بر ارزش افزوده رو چطوری حسب میکنن؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *