مالیات چی (قسمت سیزدهم) : هزینه های قابل قبول

مالیات چی قسمت سیزدهم

موضوع این قسمت در ارتباط با هزینه‌های قابل قبول می‌باشد.

پاسخ به این سؤال که : زمانی که یک مدیری یا یک کارمندی از یک شرکت یا یک سری از کارمندان، به مسافرت کاری می­روند آیا این هزینه قابل قبول شناسایی می‌شود؟

شرایط و بخشنامه های مربوط به هزینه ی سفر را در ادامه بررسی خواهیم کرد.

بند 2 ماده 148 ق.م.م :

2 – هزینه های استخدامی متناسب با خدمت کارکنان بر اساس مقررات استخدامی موسسه به شرح زیر:

ب – هزینه سفر و و فوق‌العاده مسافرت، نصاب هزینه صفر و فوق‌العاده مسافرت مدیران و بازرسان و کارکنان به خارج از ایران به منظور رفع حوائج مؤسسه ذیربط طبق آیین‌نامه ه­ای خواهد بود که از طرف وزارت امور اقتصادی و دارایی و سازمان مدیریت و برنامه­ ریزی کشور تهیه و به تصویب هیأت وزیران می‌رسد، تعیین خواهد شد.

در بحث هزینه­ های قابل قبول مواردی هست که نصاب داریم:

یعنی قانون­گذار گفته است اگر هزینه‌هایتان از یک مقداری بیشتر شود دیگر قابل قبول شناسایی نمی‌شود و تا حدی قابل قبول است که در آیین نامه ذکر شده است.

هزینه‌های سفر مدیران و کارمندان یک شرکت دقیقاً در رابطه با همین بحث است که نصاب دارد.

اگر در بحث هزینه­ های قابل قبول هزینه مسافرت، این آیین نامه و نصاب‌ها را رعایت نکنید باقی هزینه‌کردتان را برگشت می­زنند.

اصلاحیه آیین‌نامه:

آیین نامه اجرائی هزینه سفر و فوق‌العاده مسافرت مدیران و بازرسان و کارکنان به خارج از ایران موضوع بند ب جزء ب تبصره 2 ماده 148 قانون مالیات­های مستقیم مصوب 03/12/ 1366

ماده 2- نصاب هزینه سفر و فوق‌العاده مسافرت به شرح زیر تعیین می­گردد:

1- هزینه مسافرت مدیران و بازرسان و کارکنان اشخاص حقوقی به خارج از ایران که به منظور حوائج مربوط به مؤسسه باشد تا حدود ذیل قابل پذیرش خواهد بود.

الف) هزینه اقامت مدیران و بازرسان و شرکت­های تولیدی جمعاً در هر سال حداکثر چهار ماه به قرار روزی 2/000/000 ریال

ب) هزینه اقامت مدیران و بازرسان و کارکنان سایر شرکت­ها و اشخاص حقوقی جمعاً در هر سال حداکثر دو ماه به قرار روزی 2/000/000 ریال.

2- هزینه مسافرت اشخاص حقیقی به خارج از ایران به منظور رفع حوائج شغلی جمعاً در هر سال حداکثر یک ماه به قرار روزی 2/000/000 ریال.

تبصره 1- نسبت به شرکت­های تولیدی علاوه بر چهار ماه مذکور در جزء «الف» بند یک ماده 2 این آیین‌نامه، جمعاً در هر سال حداکثر دو ماه دیگر به قرار روزی 2/000/000 ریال نیز بابت آموزش به عنوان هزینه اقامت پذیرفته خواهد شد.

تبصره 2- هزینه ­های مذکور در ماده 2 و تبصره 1 فوق شامل هزینه پذیرایی در خارج از ایران نیز می­باشد و علاوه بر این مبالغ هزینه دیگری به عنوان هزینه پذیرایی پذیرفته نخواهد شد.

تبصره 3- هزینه ایاب و ذهاب با وسیله نقلیه هوایی: زمینی و دریایی و هزینه های مربوط به خروج از مرز و عوارض ­ها اضافه بر هزینه اقامت در خارج که به شرح فوق تعیین شده است نیز قابل پذیرش است.

مالیات چی (قسمت سیزدهم) : هزینه های قابل قبول
قسمت سیزدهم
فرشید رستگار
0:0:0 | 0:0:0

مالیات چی

6 دیدگاه برای “مالیات چی (قسمت سیزدهم) : هزینه های قابل قبول

  1. profile avatar
    پرهام گفته:

    با سلام و تشکر

    حد نصاب روزی ۲/۰۰۰/۰۰۰ ریال که در سال ۸۷ مصوب شده است، اکنون با توجه به افت ارزش ریال در طول بیش از یک دهه اخیر بسیار ناچیز است. در سال ۸۷ ارزش برابری ریال/دلار حدود ۹/۷۰۰ ریال بود و فعلا در سال ۹۹ حدود ۲۰۰/۰۰۰ ریال است، یعنی ریال حدود ۲۰ برابر کم ارزش تر شده است. این حد نصاب در حال حاضر حتی هزینه سفر داخل کشور را هم پوشش نمی دهد.

    آیا جایی ضریب تعدیل مناسب در نظر نگرفته شده است؟

    سپاس

    • profile avatar
      نگار محمدلی (پشتیبان سایت) گفته:

      سلام وقت بخیر
      پاسخ شما: این مبلغ برای ماموریت های خارج از کشور هست و متاسفانه همچنان تغییر نکرده.

  2. profile avatar
    وحید گفته:

    سلام، عرض ادب، برنامه مالیات چی بسیار عالی و کاربردی، ممنون و متشکر

    • profile avatar
      فرشید رستگار گفته:

      سلام و عرض ادب
      سپاسگزاریم از شما. سلامت باشید.

  3. profile avatar
    رامین کمالی گفته:

    با سلام. مادر من یک مغازه خریداری کرده و من به صورت یک قولنامه دستی اجاره کردم. مالیات نقل و انتقال شده 7 میلیون تومان که هنوز ندادیم و در واحد مالیاتی تشکیل پرونده شد.

    من هم از همون شماره پرونده و کلاسه برای ثبت نام کد اقتصادی به نام خودم بدون حضور در واحد مالیاتی استفاده کردم که هم اکنون وضعیت کد اقتصادی 45 هست و همه مشخصاتم تایید شده. ایا میتوانم اظهارنامه رد کنم با توجه به اینکه پرونده ای ندارم؟

    مشکلی پیش میاد؟

    • profile avatar
      نگار محمدلی (پشتیبان سایت) گفته:

      سلام وقت شما بخیر
      پاسخ: با توجه به اینکه پرونده شما مربوط به خرید و فروش ملک بوده شما نمی توانید از همون کلاسه پرونده برای پرونده مشاغل خودتون استفاده کنید و نیاز هست که برای شغل خودتون تشکیل پرونده مجزا بدین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *